بیوگرافی
هرنان کرسپو به سرنوشت عقیده دارد. از او درباره بی رحم ترین شب دوران فوتبالش بپرسید، هنگامی که لیورپول بزرگترین بازگشت را در تاریخ فوتبال لیگ قهرمانان مقابل آث میلان داشت و کرسپو هیچ تردیدی در رابطه با آن چه که سرنوشت مسابقه را تعیین کرد ندارد.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام

این بود دست تقدیر. کرسپو این جمله را می گوید و همچنین ادامه می دهد: سرنوشت نمی خواست که ما آن جام را ببریم.

میلان در نیمه اول 2 بر صفر جلو افتاده بود و در 113 دقیقه از 120 دقیقه بازی بر بازی حکمفرما بود. اما در این هفت دقیقه که مابین دقایق 54 تا 60 بازی گذشت، مردان رافا بنیتز 3 گل به ثمر رساندند. در وقت اضافی نیز یرزی دودک دروازه بان لیورپول با قرار دادن بدن خود در یک موقعیت غیر ممکن مانع از آن شد که شوچنکو سبب پیروزی میلان شود.

کرسپو می گوید: هنگامی که شما چنین چیزهایی را می بینید، هنگامی که شوچنکو با توپ در یک متری دروازه است و ضربه اش به توپ به بدن دروازه بان برخورد می کند در این شرایط شما نمی توانید پیروز شوید.

لیورپول با ضربات پنالتی به پنجمین قهرمانی اش در لیگ قهرمانان رسید. میلان یک ضربه روانی را پذیرفته بود. کرسپو می گوید: اگر شما این چنین یک بازی را ببازید، گذشتن از آن خیلی سخت است. او در حالی که 18 ماه از آن موقع گذشته است صدایش دچار لرزش می شود. او در ادامه می گوید: یک درد هولناک برای تحمل کردن.

از جهتی آن شب در استانبول منعکس کننده تمام دوران فوتبالی کرسپو هم بود. او نسبتاً از چند عنوان سطح بالا بهره مند شده است؛ دو بار قهرمانی آرژانتین با تیم آپروترا و یک قهرمانی کوپا لیبرتادورس هنگامی که یک پسر جوان در ریورپلاته بود. یک قهرمانی در کوپا ایتالیا و هم چنین جام یوفا به همراه پارما، قهرمانی لیگ برتر با چلسی انگلیس در فصل گذشته ـ اما چند تنزل مهم هم داشته است که برجسته ترین آن در جام جهانی 2002 و هنگامی بود که آرژانتین تحت رهبری مارچلو بیلسا بود. بیلسا تمام تخم مرغ هایش را در سبد گابریل باتیستوتا گذاشت و کرسپو را به 71 دقیقه بازی کردن در کل محدود کرد. در حالی که آرژانتین با یک خروج خفت بار از همان دور اول بازیها محکوم شد.

او برترین گلزن المپیک سال 1996 بود و توانست آرژانتین را تا بازی فینال همراهی کند. در بازی فینال این نیجریه بود که با یک بازگشت باورنکردنی دوباره به بازی توانست مدال طلا را از دست آرژانتینی ها برباید.

وضعیت او در این چهار سال اخیر به گونه ای دیگر بوده است. کرسپو به لازیو قهرمان ایتالیا پیوست. یک باشگاه قدرتمند که متشکل از خوان سباستین ورون، آلساندرو نستا، پاول ندود، دیه گو سیمونه و مارچلو سالاس بود. کهکشانی هایی که قبل از شروع به کار دوره فلورنتینو پرز جمع شده بودند. کرسپو وظیفه اش را انجام داد. او با 26 گل در لیگ پیشرو بود اما سون گوران اریکسون در اواسط فصل که مربی تیم ملی انگلیس شد آنجا را ترک کرد و لازیو در یک عدم توازن کامل در پایان کار به رده سوم جدول سقوط کرد.

یکسال بعد کرسپو به اینتر نقل مکان کرد جایی که از او خواسته شده بود که کفشهای بزرگ رونالدو را پا کند. دوباره تقدیر روی خوشش را به او نشان نداد. کرسپو هشت گل در شش بازی ابتدایی لیگ قهرمانانش به ثمر رساند. اما او مصدوم شد و سه ماه حساس را از دست داد. هنگامی که او آمادگی خود را بازیافت شانس قهرمانی اینتر در لیگ مرده بود و کرسپو دوباره به جایگاه دوم با این تیم رسید. اما غم انگیزتر از آن رویارویی آنها با همشهری رقیب شان یعنی آث میلان در لیگ قهرمانان بود. هر دو مسابقه با تساوی 0 ـ 0 و 1ـ 1 خاتمه یافت. اما تقدیر این بود که اینتر در بازی برگشت میزبان بود.

هنگامی که رومن آبراموویچ میلیاردر روسی برای تبدیل کردن چلسی به یک تیم بین المللی از خرج کردن مضایقه نکرد کرسپو را فراخواند. اما باز هم سرنوشت در سایه منتظر بود. این بار مقرر شده بود که آرسنال رقیب اصلی چلسی اولین تیمی باشد که در طول 109 سال در تمام طول فصل بی شکست بماند. کرسپو آن جا را ترک کرد ولی دوباره با چشیدن طعم تیمی در جایگاه دوم.

سرنوشت در لیگ قهرمانان خیانتکارتر ظاهر شد. چلسی در نیمه نهایی با تیم موناکو روبرو شد. با گل زده برابر و یک بازیکن اضافه تر از ابتدای نیمه دوم ـ کلودیو رانیری این مربی معمولا محافظه کار ـ دست به چند تعویض تهاجمی زد ولی موناکو توانست در نهایت 3 بر یک پیروز شود. بعداً رانیری گفت که عدم امنیت سایه انداخته بر شغلش او را مجاب به گرفتن این تصمیم کرد. فارغ از این، یکبار دیگر حوادث خارج از کنترل کرسپو بر علیه اش توطئه چیدند.

او فصل بعد بطور قرضی به میلان انتقال یافت. اما طالعش چندان تغییر نکرد. چه شد مگر؟ روسونری در پایان در لیگ دوم شد، در حقیقت بخاطر اینکه تیمی چون یوونتوس پیشرو بود، یوونتوسی که اخیرا بواسطه اقداماتش در تبانی از قهرمانی خلع شد. و البته در انتها، شکست سنگین در لیگ قهرمانان در استانبول خاتمه فصل بود.

کرسپو نهایتا سال گذشته اولین قهرمانی اش را در یک لیگ اروپایی به همراه چلسی کسب کرد، اگرچه برخی از کنار درخشش او گذشتند و او را بیشتر به عنوان آلترناتیو دیدیه دروگبا به حساب می آوردند.

انتظار می رفت تا جام جهانی 2006 آلمان شانس کرسپو باشد و نهایتا این تقدیر در مکانش قرار بگیرد. او سه گل برای آرژانتین زد تا آنها در یک چهارم نهایی به مصاف آلمان بروند. آرژانتین یک بر صفر جلو بود. کرسپو جای خود را به خولیو کروز داد. میروسلاو کلوزه نیز بازی را برای میزبان به تساوی کشانده بود. کرسپو بازی را از روی نیمکت تماشا می کرد چرا که بازی به ضربات پنالتی کشیده شد و آرژانتین که به گفته ای بهترین تیم جام بود از جام خارج شد.

اکنون او به اینتر بازگشته است، که بیهوده وار یک رقابت برای کسب عنوان قهرمانی را در 17 سال گذشته طی کرده است با هزینه هایی که بیشتر از هر تیم دیگری در دنیا بوده است. کرسپو می گوید: برگشت به گذشته آسان نبود. اما باشگاه به من ایمان دارد و من این اعتمادشان را حس می کنم.

درباره اینکه روبرتو مانچینی در فصل تابستان او را انتخاب کرد پرسش معدودی وجود دارد. کرسپو از آن نوع مهاجمانی است که مربیان عاشقشان هستند. نه از این بابت که گل می زنند. البته بدانید که او در میان بازیکنان حال حاضر سری آ سومین بازیکن گلزن می باشد. بلکه او برای هم تیمی هایش نیز بهتر می باشد. طنز است اگر بگوییم کسی که از شانس معدودی همیشه بهره می برده است خود سبب پیشبرد شانس هم تیمی هایش می شود. او فضاها را ایجاد می کند و فرصتها را برای آنان فراهم می سازد.

رانیری مربی سابقش درباره او می گوید: حرکتش در میدان آن چیزی است که او را متمایز می سازد. او در انتخاب زوایای مناسب یک استثنا است، همچنین در ایجاد فضا برای هم تیمی هایش و تحت فشار گذاشتن مدافعان. از این جهت هرنان عالی است.

این چنین توانایی هایی هستند که سبب شده تا او در مدت 14 سال از دوران فوتبالش باشگاه های زیادی را با گذاشتن خرج 170 میلیون دلاری برای صاحبانش عوض کند و تا بحال هم انتقال 65 میلیونی اش به لازیو گرانترین انتقال در میان مهاجمان است و دومین در تاریخ فوتبال بعد از انتقال زین الدین زیدان در سال 2001 که به رئال مادرید رفت.

اما باز هم نکاتی مشهود است که چرا کرسپو هم در خارج و هم در داخل چندان مورد تقدیر قرار نگرفته است. در آرژانتین که ساده است چرا که او برای حدود یک دهه است که از آنجا بیرون رفته است.

خود کرسپو در این باره می گوید: این عادی است که آنها بیشتر درباره کسانی صحبت می کنند که هنور هم در کشور هستند. چرا که آنها سبب فروش روزنامه ها و تولید نرخ رادیویی می شود. من احساس می کنم که در آرژانتین مورد احترام هستم. اما این تمایل بیشتر به کسانی وجود دارد که در خانه بازی می کنند. اما در حالیکه بازیکنان بزرگی کشور را ترک می کنند فقط تعداد کمی از ما دوران بزرگی را در اروپا داشته ایم.

گفتنی است که او در شش فصل گذشته شش جابجایی داشته است که بنظر می رسد به همین منظور دایما چمدان هایش بسته باشد. طعنه آمیز است که بگوییم تمام انتقالاتش خارج از کنترلش بوده است. مانند این که بستگی به شرایط اقتصادی داشته اند (انتقال از لازیو به اینتر)، انتخاب فنی (اینتر به چلسی)، یا از نوع ولخرجی بی اهمیت (میلان به چلسی).

اینها فقط مقداری از آن چیزی بود که کرسپو را مشغول به این کرده است که در سرتاسر اروپا در عقبگرد و پیش رفت باشد. او خواهد گفت که این سرنوشت است. همان سرنوشتی که او را خیلی رنج داده است. در 31 سالگی او یاد گرفته است که با آن زندگی کند. او انتخابی ندارد. اما ممکن است چیز بدی هم نباشد. بعد از این همه کاری که سرنوشت برای او انجام داد این سرنوشت به او بدهکار است.

+ نوشته شده در  شنبه چهارم اسفند ۱۳۸۶ساعت 14:37  توسط سعید دامغانی | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز
به خاطر دیدار از این وبلاگ از شما سپاسگزارم
مطالب این وبلاگ بصورت دسته بندی شده و در موضوعات مختلف تقسیم شده است
بنابر این تقاضا داریم تمام وبلاگ را تا انتها بخوبی جستجو نمایید تا موضوع مد نظرتان را بیابید متشکرم.

نوشته های پیشین
مرداد ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
آذر ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهریور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
اردیبهشت ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
آرشيو
آرشیو موضوعی
سید روح‌الله خمینی
سید علی خامنه‌ای
امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی
امیر سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی
ورزش
المپیک
ورزش زورخانه ای
پارالمپیک
محمود خوارزمی (پوریای ولی)
کشتی
جهان پهلوان غلامرضا تختی
فوتبال
آژاکس
یوونتوس
منچستر یونایتد
اف سی بارسلونا
سپاهان
بازیکن
سیروس قایقران
احمدرضا عابدزاده
علی دایی
خداداد عزیزی
کریم باقری
مهدی مهدوی کیا
مارتن استکلنبرگ
وحید هاشمیان
اشکان دژاگه
علی کریمی
جواد نکونام
زیدان
دیگو ارماندو مارادونا
پله
روبرتو باجو
ادگار داویدز
گابریل باتیستوتا
فرناندو تورس
الیور کان
پیتر اشمایکل
خوان سباستین ورون
فرانچسکو توتی
رونالدینهو
استیون جرارد
آندری شوچنکو
ناصر حجازی
بکن بائر
پائولو مالدینی
زلاتان ابراهیموویچ
کریستین رونالدو
جرج بست
آلساندرو دلپیرو
فابيو كاناوارو
آندره‌آ پیرلو
رائول گنزالس
آورام گرانت
جان لوئیجی بوفون
لوئیز فیگو
امیر قلعه نوعی
سر بابی چارلتون
پت جنینگز
گرد مولر
لئو یاشین
خوره لوئیس چیلاورت
هرنان کرسپو
ساموئل اتوو
مسعود شجاعی
يوهان كرايف
کارلوس توز
دونگا
رایان گیگز
اریک کانتونا
دیوید بکام
لمپارد
هوگو سانچز
ماتئوس
ملکه فوتبال
مارتا داسیلوا
لیگ جزیره
لیگ برتر
بوندس لیگا
لا لیگا
سری آ
فوتبال آمریکایی
فوتبال گيليک
فوتبال استراليايی
فوتسال
وحید شمسایی
عادل فردوسی پور
90 (برنامه)
وزنه برداری
محمود نامجوی
حسین رضازاده
خسرو وزیری
رزمی
هادی ساعی
برسلی
شطرنج
بوکس
بسکتبال
مایکل جوردن
اتومبیل رانی
فرمول یک
مایکل شوماخر
تنیس
راجر فدرر
رافائل نادال
ارغوان رضایی
ماریا شاراپووا
ژیمناستیک
کوهنوردی
هاکی
گلف
دارت
شنا
غواصی
دو و میدانی
اسکی
کانوپولو
بیسبال
سافت‌بال
پینت‌بال
كريكت
سپک تاکرا
چوگان
والیبال
والیبال ساحلی
سوارکاری
راگبی
راگبی ۱۳ نفره
راگبی ۱۵ نفره
قویترین مردان جهان
روح‌الله داداشی
بدنسازی
مستر المپیا
آرنولد شوارزنگر
آدیداس
نایک
پوما
ریبوک
دولچه و گابانا
کوروش کبیر
امیر کبیر
جمشید کاشانی
سعدی
ابوعلی سینا
فردوسی
جلال‌الدین محمد بلخی (مولوی)
سهراب سپهری
فروغ فرخزاد
رکوردهای جهانی گینس
سیلوستر استالونه
محمدعلی فردین
منوچهر نوذری
داوود رشیدی
خسرو شکیبایی
ایرج قادری
ناصر ملک مطیعی
شهره آغداشلو
ثریا قاسمی
حمیده خیرآبادی
آهو خردمند
نیکو خردمند
حسین پناهی
رضا شفیعی‌جم
مهران مدیری
مستر بین
لورل و هاردی
چارلی چاپلین
خواننده
آغاسی
آرش
ابی
اندی
بیژن
پوران
پری زنگنه
سیما بینا
سندی
سوسن
سیاوش قمیشی
شهرام شبپره
شکیلا
شهرام صولتی
شهره صولتی
شادمهر عقیلی
داریوش
حبیب
حمیرا
حسن شماعی زاده
جواد یساری
فریدون فروغی
لیلا فروهر
مهستی
معین
منصور
محمد اصفهانی
مرجان
هایده
علیرضا عصار
علیرضا افتخاری
ناصر عبدالهی
نازنین
کوروس شاهمیری
گوگوش
ویگن
یاس
جنیفر لوپز
مدرن تالکینگ
مایکل جکسون
دی جی
موسیقی سنتی ایرانی
محمد نوری
استاد شجریان
همایون شجریان
ایرج بسطامی
شهرام ناظری
ویدئو
ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
وزارت اطلاعات
ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
هوانیروز
درجات نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران
ژاندارمری
ساواک
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درجه‌های سپاه پاسداران
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
جهاد سازندگی
سازمان بسیج مستضعفین
سپاه ولی‌امر
شهید
توماس ادیسون
الکساندر گراهام بل
استاد پرهیزگار
سید محمدحسین طباطبایی (علم‌الهدی)
عبدالباسط
خلیج همیشه فارس
پیوندها
*کامپیوتر*
*انبیاء و ائمه اطهار*
امام عصروالزمان
سایت نگاهی به محیط زیست ودفاع از جانداران
قاطی پاطی
بهترین عکس ها و بازی ها
(ثمین)جون
ادگار داويدز
جدید ترین خبر های ورزشی
كانون هواداران استيل اذين
هیئت سه گانه استان قم
افتخار
لحظه های انتظار
..::'' Jok va SmS ''::..
مجله سرگرمی دینو
آرسنال
:: جایی برای با هم بودن::
پلی به گذشته
پیام شادی
سپک تاکرا کرمانشاه
فروشگاه ايروني مارکت
طرفداران بارسا عکس و کلیپ
فن آوری
دانلود همه چی (تحقيق و..)
لبیک :جهاد.ایثار :شهید.جانباز.آزاده
صاحب الامر.ع.
یاران امام
دانلود روز
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM