بیوگرافی

سوارکاری

 

 

سوارکاری از ورزش‌هایی است که در چند دههٔ اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته است، با این وجود سابقه‌ای طولانی داشته است و می‌توان آن را از کهن‌ترین ورزش‌ها به‌شمار آورد. این ورزش امروزه نه تنها به عنوان یک رقابت سالم و مفید، بلکه به عنوان سرگرمی و به منظور گذراندن اوقات فراقت مورد توجه قرار گرفته است، و با این که نسبت به بسیاری از ورزش‌ها پر‌هزینه به نظر می‌رسد، هر ساله تعداد بیشتری طرفدار به سوی خود جلب می‌کند.

 سوارکاری چیست؟

سوارکاری ورزش، هنر و روش‌هایی است که به سوار شدن و هدایت کردن اسب مربوط می‌شود. ویژگی این ورزش این است که انسان و مرکب (معمولاً اسب) را متحد می‌سازد، بنابرین موفقیت اسب و سوارکار به ارتباط و اعتماد و احترامی که آن دو برای یک دیگر قائل‌اند، بستگی دارد.

ارابهٔ زئوس

 تاریخچه

سوارکاری ورزشی بسیار قدیمی است که از دیرباز به منظور جنگیدن یا پیام‌رسانی به افراد آموزش داده می‌شد.

تاریخ رام کردن اسب هنوز به درستی شناخته نشده است. باستان‌شناسان با توجه به قدیمی‌ترین آثار بر جای مانده از پیشینیان در رابطه با رام کردن اسب‌ها، معتقدند که اولین اسب‌های اهلی به بیش از سه هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردند. قبل از آن اسب به منظور تهیهٔ غذا شکار می‌شده‌است. البته باستان‌شناسان در بعضی نقاط از اروپای شرقی دهنه‌هایی پیدا کرده‌اند که به شش هزار سال قبل از میلاد برمی‌گردند. این نشان می‌دهد که انسان از آن زمان سعی داشته است که اسب را رام کند و از آن بهره ببرد، ولی به دلیل سرعت آن در فرار موفق نشده است. قدیمی‌ترین آثار در اروپای شرقی، شمال قفقاز و آسیای مرکزی یافت شده‌اند.

اگرچه اهلی ساختن اسب در مقایسه با حیواناتی چون سگ (نه هزار سال قبل از میلاد) و گوسفند و بز (پنج هزار سال قبل از میلاد) مؤخر بود، با این وجود تحول عظیمی در زندگی انسان به‌وجود آورد. انسان نه تنها از گوشت و شیر اسب بهره می‌برد، بلکه برای جابه‌جایی نیز از او استفاده می‌کرد. نکتهٔ جالب در این باره این است که مورخان عقیده دارند که مردم قبل از یادگیری چگونه سوار شدن بر اسب، از ارابه استفاده می‌کردند. آنان برای این فرضیه خود دو دلیل عمده ارائه می‌کنند:

 • فسیل‌های پیدا شده نشان می‌دهند که اسب‌های آن دوره برای حمل انسان بسیار کوچک بوده و قد آن‌ها (بلندی جدوگاه) به بیش از ۱۴٠ سانتی‌متر نمی‌رسید.
 • قبل از آن که اسب توسط انسان رام شود، مردم از ارابه استفاده می کردند و آن‌ها را به حیواناتی از چون گاو یا الاغ وحشی می‌بستند. بستن ارابه به اسب‌های کوتاه قد خیلی دشوار نبود، در حالی که سوار شدن بر کمر اسب باعث وحشت و رم کردن آن می‌شد.

مهار و تربیت کردن اسب‌ها در زندگی مردم اوراسیا تحول و تأثیرات فراوانی به دنبال داشت. در حالی که در گذشته طی کردن مسافت‌های طولانی غیر‌ممکن به نظر می‌رسید، انسان توانست به کشف سرزمین‌های جدید و کشور گشایی بپردازد. کم‌کم وسایلی برای هدایت و تسلط بیشتر بر اسب مانند زین و رکاب (که از اختراعات چینی‌ها می‌باشند) ساخته شدند و در اختیار سوارکاران گرفتند. تربیت و پرورش اسب نیز، به خصوص در خاورمیانه اهمیت بسیاری یافت و صحرا‌نشینان این مناطق به پرورش و نگاه‌داری اسب‌های اصیل عربی پرداختند. سوارکاری تا اواخر قرن پانزدهم، بیشتر در جنگ‌ها معمول بود. البته در بعضی از کشور‌ها مانند ایران باستان، به‌عنوان ورزش و سرگرمی نیز مورد توجه قرار می‌گرفت (مانند بازی چوگان)، ولی جنبهٔ هنری آن از اواخر قرن پانزدهم میلادی به بعد اهمیت یافت. بلأخره در اواخر قرن نوزدهم، با پیشرفت صنعت و جایگزین کردن اسب‌ها توسط ماشین‌آلات، سوارکاری جنبهٔ ورزشی و سرگرمی که امروزه مشاهده می‌شود را به خود گرفت. Image:Standard of Ur chariots.jpg

 برقراری ارتباط با اسب

اسب

اولین گام یادگیری سوارکاری ، یادگیری ارتباط برقرار کردن با اسب است. سوارکار باید بتواند خلق‌و‌‌خوی اسبی را که قرار است سوار شود درک کند و با او به خوبی ارتباط برقرار کند، تا اسب فرمان‌های او را بهتر درک‌ کند و انجام دهد. سوارکار می‌تواند از روی حرکات و برخی از اعمال اسب متوجه منظور او شود. حرکات گوش‌های اسب در این مورد بسیار مؤثر است. به طور مثال، هنگامی که اسب گوش‌هایش را به سمت جلو می‌چرخاند و سرش را بالا می‌گیرد، به این معناست که صدایی او را نگران کرده است و او با‌دقت در حال پیدا کردن منبع صداست. و یا هنگامی که اسب گوش‌هایش را در جهات مختلف می‌چرخاند و حرکت می‌دهد، به این معناست که با دقت اطرافش را تحت نظر دارد. گوش‌های مایل به سمت پایین در دو طرف سر اسب، نشان دهنده‌ی تسلیم شدن و اطاعت اسب هستند. البته این حالت گوش‌ها در صورتی که لب‌ها به سمت پایین افتاده باشند، نشانه‌ی خواب‌آلودگی است. اسبی که گوش‌هایش را می‌چرخاند و زبانش را بیرون می‌آورد، قصد سر‌به‌سر گذاشتن و بازی با سوارکار را دارد. اگر اسب گوش‌هایش را به سمت جلو مایل کند و سرش را کمی خم کند، یعنی به سوارکار (یا هر کس دیگری) اعتماد دارد. اگر گوش‌هایش را به سم عقب بچرخاند، یعنی چیزی باعث بی اعتمادی یا عصبانیت و ناراحتی او شده است. در صورتی که گوش‌هایش را به سمت عقب بخواباند، یعنی بسیار خشمگین است و یا این که به شدت ترسیده است. در این صورت اسب می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حمله کند. حرکت سر و پاهای اسب نیز می‌توانند در درک منظور او کمک کنند. اسبی که سرش را کمی پایین می‌آورد و ناگهان به‌شدت تکان می‌دهد، بد‌خلقی خود را نشان می‌دهد. هنگامی که پاهای جلویش را بر زمین می‌کوبد، عصبانیت یا بی‌قراری خود را ابراز می‌کند، در حالی که وقتی اسب پاهای عقبش را بر زمین می‌کوبد، می‌خواهد بفهماند که چیزی باعث ناراحتی او شده است (مثالاٌ مگس و ...).

 شاخه های مختلف سوارکاری

سوارکاری شاخه‌های متعددی دارد که به طور کلی در دو دسته قرار می‌گیرند:

 مسابقات اسب‌دوانی

این مسابقات از دوران قدیم در بسیاری از تمدن‌ها همچون یونان و روم باستان وجود داشته است. مسابقات یورتمه و تاخت از مسابقات رایج اسب‌دوانی هستند.

اسب‌دوانی
 • مسابقات یورتمه (سوار بر اسب یا ارابه)، که در آن‌ها هدف نفر اول رسیدن به خط پایان است، بدون این که اسب با سرعت گرفتن شروع به تاختن کند. تاختن اسب باعث حذف شدن سوارکار از دور مسابقه می شود.
 • مسابقات تاخت، که در آن‌ها نیز هدف اول رسیدن به خط پایان است، اما این بار با تاخت. مسافت این مسابقات بین ۲٫۴۰۰ و ۱٫۶۰۰ متر است. نوعی دیگر از مسابقات تاخت، همراه با مانع است و اسب باید از روی آن‌ها بپرد. مسافت این مسابقات با توجه به نوع مانع‌ها متفاوت است.

 سایر مسابقات سوارکاری

شاخه های متعددی در آن جای می‌گیرند که در آن‌ها هدف بردن مسابقهٔ دو نیست.

ارابه رانی

که معمولاً دارای سه مرحله هستند: مرحلهٔ درساژ (که در آن شیوه و جذابیت نمایش و رفتار و حرکات اسب سنجیده می‌شود.)، مرحلهٔ ماراتون (که امتحانی زمان بندی شده است و از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است و مهمولاً دارای موانعی طبیعی یا مصنوعی است. در آن مهارت، توانایی جسمی و سرعت اسب سنجیده می‌شود.) و مرحلهٔ آخر که عبارت است از حرکت در راه‌هایی که از اطراف، توسط توپ‌هایی (یا چیزهای دیگری) محدود شده است. گذشت وقت مجاز یا افتادن توپ باعث از دست رفتن امتیاز می‌شود. تعداد اسب‌هایی که ارابه را می‌کشند به نوع مسابقه بستگی دارد و به جز در مواردی خاص، بیش از چهار عدد نیستند.

 • درساژ
  درساژ
  (حرکات نمایشی اسب‌های تربیت‌شده)، که در آن کیفیت ارتباط میان سوارکار و اسب سنجیده می‌شود. این مسابقات در زمین‌هایی مستطیل‌شکل به طول ۶۰ متر و عرض ۲۰ متر برگزار می‌شوند، و سوارکاران به ترتیب در زمین حاضر شده و برنامه‌های خود را اجرا می‌کنند. این برنامه‌ها می‌توانند مشخص‌شده یا آزاد باشند. داوران بر اساس تکنیک و دقت سوارکار و همچنین اطاعت و حرکات اسب و ارتباط میان آن دو، قضاوت کرده و بین صفر تا ده امتیاز می‌دهند. سوارکار باید سعی کند حرکاتش برای هدایت اسب تا حد امکان مخفی باشد و دیده نشود، به طوری که احساس شود ارتباط میان آن دو توسط تِلِپاتی انجام می‌گیرد. این کار ممکن است به نظر تماشاگران بسیار آسان بیاید، در حالی که نتیجهٔ تلاش چندین سال می‌باشد.
 • مسابقات پرش،که از متداول‌ترین مسابقات سوارکاری در جهان می‌باشد.
  پرش
 • مسابقات استقامت، که هدف از آن‌ها طی کردن مسافتی طولانی (بین ۲۰ تا ۱۶۰ کیلومتر) در یک (و گاهی دو) روز است. اسب‌های عرب از بهترین نژاد‌ها برای این نوع مسابقات هستند، زیرا جثه‌ای کوچک و مقاوم در برابر گرما و تمرینات سخت دارند. اسب‌های انگلیسی نیز به دلیل سرعتشان در این زمینه مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرند.
 • مسابقات وسترن یا آمریکایی، که ریشهٔ آن‌ها به مسابقات گاو‌چرانی برمی‌گردد.
 • رودیئو، که مسابقه با اسب‌های وحشی است.
رودیئو
 • چوگان، که قدیمی‌ترین ورزش گروهی است. این ورزش در ایران باستان رواج و اهمیت زیادی داشته است و به بازی شاهان معروف است. امروزه چوگان به دلیل هزینهٔ بالا کمتر مورد توجه عام قرار می‌گیرد.

 سوارکاری در ایران امروز

سوارکاری در ایران در چند دههٔ اخیر مورد توجه قرار گرفته است و باشگاه‌های متعددی تأسیس شده و در روند پیشرفت هستند. با این وجود ایران هنوز در سطح جهانی برندهٔ مقامی نشده است. سوارکاری بانوان نیز مورد توجه قرار گرفته است و بر طرفداران آن روز به روز افزوده می شود[نیازمند منبع].

از باشگاه های استان تهران می توان موارد زیر را مثال زد: باشگاه‌های ایران، ایران مهر، امام خمینی (ره)، آراسب، الوند، اسواران، ... از سوارکاران برتر کشورمان نیز می توان آقایان علیرضا شمس[نیازمند منبع]،کاظم وجدانی، امیر کلانتری، کریم اصغری، مسعود مکاری نژاد ، فرزین فتحلیزاده، محمد نقاش[نیازمند منبع]، مازیار جمشیدخانی[نیازمند منبع]، و خانم ها طاهره عبدی،الهام فرد[نیازمند منبع]،هاله نیکویی، سحر رضاعی، سروناز مستجاب الدعوه و سارا رجبیون را نام برد.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 16:53  توسط سعید دامغانی | 
 
آورام گرانت
آورام گرانت

آورام گرانت (به عبری: אברהם "אברם" גרנט زاده ۴ مه ۱۹۵۵، در پتح تیکوا، اسرائیل) مربی سابق تیم ملی فوتبال اسرائیل و تیم فوتبال چلسی بود.

گرانت مربیگری را از ۱۸ سالگی در تیم جوانان هاپوئل پتح تیکوا آغاز کرد. در سال 1986 سرمربیگری تیم اصلی هاپوئل پتح تیکوا را برعهده گرفت و پیش از قبول مربیگری تیم ملی کشورش در سال ۲۰۰۲، با کسب ۴ عنوان قهرمانی لیگ برتر اسرائیل ، 1 قهرمانی در جام حذفی اسرائیل و ۵ بار فتح توتو کاپ کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته بود. گرانت در طول مسابقات مقدماتی جام جهانی 2006 نتایج بسیار خوبی را با تیم متوسط اسرائیل کسب کرد و تنها با یک امتیاز اختلاف نسبت به فرانسه و سوئیس از صعود به جام جهانی بازماندند.

گرانت در سال 2006 به پورتسموث رفت تا در پست مدیر فنی این تیم بر کار هری ردنپ نظارت کند. او در آغاز فصل 2007 مربیگری تیم اف ث چلسی را بر عهده گرفت و در جولای همان سال با استعفای ژوزه مورینیو به عنوان سرمربی این تیم انتخاب شد.

آورام گرانت برای نخستین بار در تاریخ باشگاه چلسی ، این تیم را به فینال لیگ قهرمانان اروپا رساند و در لیگ برتر انگلستان هم با امتیاز برابر با تیم قهرمان، منچستر یونایتد مقام دوم این لیگ را به دست آورد. اما به دلیل ناکامی در به دست آوردن عنوان قهرمانی در پایان فصل از مقام خود برکنار شد..[۱]


 آغاز مربیگری

آورام گرانت فوتبال را با تیم جوانان هاپوئل پتح تیکوا آغاز کرد. اما در 17 سالگی بر اثر یک تصادف شدید مجبور شد بازی را کنار بگذارد. او از ۱۸ سالگی مربی تیم جوانان هاپوئل پتح تیکوا شد و در سال 1986 با 14 سال تجربه مربیگری هدایت تیم اصلی هاپوئل پتح تیکوا را برعهده گرفت و این با قهرمانی در توتو کاپ - سومین جام معتبر فوتبال اسرائیل، تیم شهرش را پس از 25 سال به جمع بهترین های فوتبال اسرائیل آورد.

گرانت در سالهای 1990 و 1991 باز هم توتو کاپ را فتح کرد. در اخرین فصل حضور او در هاپوئل پتا تیکوا آنها علی رغم کسب یک جام، قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی را در طول سه روز به مکابی حیفایِ شلومو شرف واگذار کردند.

گرانت سال بعد به مکابی تل آویو پرافتخارترین تیم فوتبال اسرائیل رفت. مکابی تل آویو در اولین فصل حضور گرانت با 13 امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم قهرمان لیگ شد.اگرچه فینال جام حذفی را به تیم سابق مربیشان هاپوئل پتح تیکوا واگذار کردند. گرانت تیمش را در 1994 قهرمان جام حذفی و در 1995 قهرمان لیگ کرد. او فصل بعد در هاپوئل حیفا دوران ناموفقی را پشت سر گذاشت و در لیگ چهارم شد.

سال بعد به مکابی تل آویو بازگشت و تا سال 2000 در آن‌جا مربیگری کرد ولی مانند دوره قبلی موفق نبود. آنها فقط یکبار توتو کاپ را در 1999 به دست آوردند.

گرانت در سال 2000 به مکابی حیفا رفت و در همان فصل قهرمان لیگ اسرائیل شد. سال بعد لیگ و توتو کاپ را به دست آورد. اما در رقابت نزدیکی با مکابی تل آویو جام حذفی را ازدست داد تا از یک قهرمانی سه گانه تاریخی محروم شود.

آن ها در همان سال به دور دم لیگ قهرمانان اروپا صعود کردند و با وجود دو پیروزی 0-4 و 0-1 برابر اف-ث هاکا تیم فنلاندی از صعود به دور بعد بازماندند، چراکه ولید بدر بازیکن محروم در ده دقیقه پایانی وارد بازی شد و مجازات این سهل انگاری محرومیت از صعود به دور بعد و مسابقه در برابر لیورپول بود..[۲]

پس از جدایی آورام گرانت از مکابی حیفا برای هدایت تیم ‌ملی کشورش، این تیم به روند موفقیت‌های خود ادامه داد و در فصل 2002-2003 نخستین تیم اسرائیلی شد که به مرحله گروهی جام باشگاه‌های اروپا راه یافته است.

تیم ملی اسرائیل

آورام گرانت در سال 2002 جوانترین مربی تاریخ تیم ملی فوتبال اسرائیل شد. او جایگزین ریچارد مولر نیلسن دانمارکی در این پست شد و تیمش را در جریان رقابتهای مقدماتی جام ملتهای 2004 اروپا هدایت کرد و به رتبه سوم گروه اِی رساند.

اسرائیل در رقابتهای مقدماتی جام جهانی 2006 هم نمایش حیرت انگیزی داشت. آن ها در 6 مسابقه با فرانسه، سوئیس و ایرلند 6 تساوی داشتند و در 4 مسابقه دیگر پیروز شدند و بدون شکست در جایگاه سوم گروه ایستادند.

 سفر به تونس

سفر آورام گرانت در سال 2004 به تونس برای تماشای مسابقات جام ملتهای افریقا بازتاب وسیعی در رسانه‌های اسرائیلی داشت. چرا که اتباع اسرائیل نمی‌توانند به تونس سفر کنند. این کشور هنوز با اسرائیل قرارداد صلح امضا نکرده و به طور رسمی دشمن اسرائیل به حساب می آید. گفته‌می‌شود که این سفر با کمک دفتر نمایندگی یدیوت آهارانوت (پرفروش ترین روزنامه اسرائیل) در پاریس انجام شد. روزی که گرانت در فرودگاه تونس پیاده شد این روزنامه با این تیتر تاریخی منتشر شد؛

"مربی تیم ملی اسرائیل به خاک دشمن خوش آمد گفت."[۳]

 روش مربیگری

گرانت به جوان‌گرایی و فرصت‌دادن به بازیکنان ناشناخته معروف است. آوی نیمنی در مکابی تل‌آویو، گال آلبرمن در تیم ملی اسرائیل، رافی کوهن در پتح تیکوا از معروفترین بازیکنانی هستند که در تیم‌های او شکوفا شدند.

علی رغم موفقیت‌های چشم گیرش در فوتبال اسرائیل، گرانت در کشورش منتقدان زیادی دارد، از معروفترین آنان می توان به ایال برکوویچ کاپیتان تیم ملی اسرائیل که آورام گرانت در سال 2005 به منظور جوانگرایی در تیم او را از ترکیب تیم ملی کنار گذاشت،[۴] شلومو شرف مربی تیم ملی اسرائیل بین سال‌های 1992 تا 1999 و درور کاشتان مربی کنونی این تیم اشاره کرد.

منتقدین آورام گرانت که موفقیت او در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2006 را به خوش شانسیش نسبت می دادند، عبارت طنز آمیز "هاتاچَت شِل آورام" یعنی "از کون آوردن آورام" را بر سر زبان ها انداختند.[۵]

لومانا لوالوا دروازه بان کنگویی که هم اکنون در تیم المپیاکوس یونان بازی می کند، گفته است که دلداری ها و تشویق های آورام گرانت باعث شد تا او با غم از دست دادن فرزندش یاشو در سال 2006 کنار بیاید و فوتبال را ادامه دهد. در آن فصل او دروازه بان تیم پورتسموث بود و گرانت هم پست مدیر فنی تیم را برعهده داشت.

 مربیگری در انگلستان

گرانت با پایان قراردادش با فدراسیون فوتبال اسرائیل در سال 2006 به انگلستان رفت و مدیر فنی پورتسوث در لیگ برتر فوتبال جزیره شد.


 چلسی

گرانت در چلسی
گرانت در چلسی

آورام گرانت در 8 جولای 2007 به عنوان برنامه ریز فوتبال (Director of Football)باشگاه چلسی در کادر فنی آبی های لندن قرار گرفت. بانتایج نامناسب چلسی در ابتدای فصل و شدت گرفتن اختلافات میان ژوزه مورینیو مربی سرشناس پرتغالی تیم و رومن آبراموویچ مالک باشگاه، مرد پرتغالی در 20 سپتامبر 2007 تیم را ترک کرد و در 11 اکتبر آورام گرانت سرمربیگری چلسی یکی از حساس ترین شغل های فوتبال دنیا را برعهده گرفت. هنک تن کیت که از سرمربیگری تیم آژاکس آمستردام استعفا داده بود و استیو کلارک بازیکن و مربی باسابقه چلسی کمک های او اعلام شدند و به این ترتیب گرانت نخستین مربی اسرائیلی یک تیم فوتبال انگلیسی شد.

بسیاری از طرفداران چلسی به جدایی مورینیو که این تیم را پس از 50 سال قهرمان فوتبال جزیره کرده بود ( آن هم دوبار پیاپی ) و انتخاب یک مربی کم تجربه و ناشناخته اعتراض داشتند. آنها پلاکاردهایی را در مسابقات چلس‍ی با خود به ورزشگاه می آوردند که رویش نوشته بودند؛ "مورینیو_اِسپشیال وان" (شخص استثنایی).آورام گرانت در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود در اشاره به این لقب مورینیو خود را "نرمال وان" (شخص معمولی) خوانده بود.

طرفداران چلسی تا آخرین روزهای فصل از تشویق آورام گرانت در ورزشگاه استمفورد بریج خودداری می کردند و برخی از بازیکنان تیم بدون آن که نام خود را فاش کنند در مصاحبه با روزنامه ها از روش های گرانت انتقاد و تمرینات او را متعلق به 25 سال پیش توصیف می کردند.

باشگاه چلسی برخی از اعتراضات را به گروه های نژادپرست و ضد سامی منسوب می کرد. بروس باک رئیس باشگاه در مصاحبه ای این حرکات را باعث لکه دار شدن اعتبار اکثریت طرفداران چلسی عنوان کرده‌بود.[۶]

گرانت تنها سه روز پس از انتخاب به این سمت ، برای نخستین بار بر صندلی مربیگری چلسی نشست. او می بایست در ورزشگاه الدترافورد تیمش را برابر منچستر یونایتد هدایت می کرد. با وجود اخراج مایکل اسین ستاره غنایی تیم در آغاز مسابقه، این تیم رقابت پایاپایی را با حریف خود برگزار کرد که با شکست 0-2 چلسی پایان یافت.

چلسی مسابقه بعدی خود را در لیگ قهرمانان اروپا مقابل اف ث والنسیا انجام داد و به پیروزی 1-2 رسید. چلسی که در ابتدای فصل دو شکست را پذیرفته بود، با هدایت آورام گرانت 16 مسابقه پیاپی نباخت و منچستر سیتی اسون گوران اریکسون را به طرز خردکننده ای 0-6 مغلوب ساخت. آن ها رکورد شکست ناپذیری در بازیهای خانگی را تا پایان فصل حفظ کردند. پیش از پایان نیم فصل مدیریت باشگاه قرارداد 4 ساله ای را با گرانت به امضا رساند.

در ژانویه 2008 چلسی با به خدمت گرفتن نیکلاس آنلکا از بولتون وندررز، برانیسلاو ایوانکوویچ از لوکوموتیو مسکو و فرانکو دی استفانو از آئودا ایتالیانو تیم خود را تقویت کرد.

چلسی در 23 مارس 2008 آرسنال را 1-2 شکست داد. در حالی که تماشاگران از قرارگرفتن آنلکا و بلتی در ترکیب اصلی تیم متعجب و معترض بودند، با دو گل آنها چلسی خود را به صدر جدول لیگ برتر نزدیک ساخت.

چلسی که در جام حذفی انگلیس ناباورانه مغلوب تیم بارنزلی شده بود تا فینال جام اتحادیه پیش رفت، اما در دیدار پایانی در ورزشگاه ویمبلی مسابقه را 1-2 به تیم همشهریش تاتنهام هاتسپرز واگذار کرد.

در 26 آوریل آنها با شکست 1-2 منچستر یونایتد در دو هفته مانده به پایان لیگ برتر به امتیاز مساوی با این تیم در صدر جدول لیگ برتر قرار گرفتند و نهایتا به دلیل تفاضل گل کمتر مقام دوم رقابت ها را به دست آوردند.

گرانت بهترین مربی ماه آوریل لیگ برتر شد و در روز سیم همین ماه با پیروزی 3-2 برابر لیورپول (در مجموع 3-4) به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یافت. این سومین بار در طول چهار سال اخیر بود که چلسی در نیمه نهایی این تورنمنت دربرابر لیورپول قرار می‌گرفت. تیم مورینیو دو دیدار قبلی را از تیم رافائل بنیتس شکست خورده بود.

چلسی در 21 می 2008 در ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو پس از تساوی 1-1 در ضربات پنالتی، قهرمانی اروپا را به منچستر یونایتد واگذار کرد. گرانت در 24 می 2008 سه روز پس از این مسابقه بدلیل اینکه چلسی نتوانست در این فصل هیچ جامی را بدست آورداز کار خود برکنار شد.

 زندگی شخصی

همسرش سوفیت گرانت متولد سال 1964 در پتح تیکوا است. او یکی از بازیگران معروف سینمای اسرائیل است و اجرای چند برنامه تلویزیونی پرطرفدار در کشورش را به‌عهده‌داشت. آنها در 1993 ازدواج کردند و دو فرزند (یک پسر و یک دختر) دارند.

پدر گرانت ، میر گرانات از قربانیان هولوکاست بود. او سال 1928 در لهستان به دنیا آمد. با تصرف لهستان توسط آلمان نازی به همراه خانواده اش به روسیه گریخت. اما پلیس مخفی شوروی آنها را به کولیما در سیبری تبعید کرد. پدر و مادر و 5 برادر و خواهر میر در سرمای سیبری جان سپردند و او پس از پایان جنگ به اسرائیل رفت. [۷] پدر آورام در شهر پتح تیکوا ساکن شد و در آنجا با آلیزا نیسان مهاجر یهودی عراق آشنا شده و ازدواج کرد. آنها علاوه بر آورام دو دختر هم به نام‌های شوشی و لوتی به‌دنیا آوردند.

مادرش در 1997 درگذشت و پدرش در 80 سالگی با همسر جدیدش در اسرائیل زندگی میکند. گرانت خوشبینی پدرش را ستایش می کند.

در 20 فوریه 2008 نامه ای به خانه آورام گرانت ارسال شد که در آن او را به مرگ و همسرش را به تجاوز جنسی تهدید کرده بودند.[۸]

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۸۷ساعت 21:19  توسط سعید دامغانی | 
img/daneshnameh_up/c/c1/w.jpg

ورزش

ورزش شامل فعالیت هر کس با یک منظور و در محیطی متفاوت از محیط روزانه برای مسابقه، لذت بردن ، برای کسب برتری، برای پیشرفت مهارت یا ترکیبی از تعدادی از این هاست. تفاوت منظور همراه با در نظر گرفتن مهارت فرد یا گروه یا دلیری علامت مشخصه ورزش است.
بنابر این پریدن از روی یک مانع در مقابل دیدگان هزاران نفر در یک میدان سر پوشیده ورزش است در حالی که پریدن از روی یک چشمه هنگام پیاده روی در روستا فقط تلاش برای خیس نشدن پای فرد است.
انواع مختلفی از ورزش وجود دارند و انسان ها قسمت مهمی از وقت، پولو دلبستگی خود را نه فقط به عنوان شرکت کننده بلکه به عنوان تماشاگر به آن ها اختصاص می دهند .
ورزش امروزه در جهان به وسیله ای مبدل شده که انسان ها را با هم متحد و آشنا کرده و بین آن ها پیوند اخوت و برادری برقرار می کند و مهمترین هدف و وظیفه ورزش همین است ایجاد مودت و دوستی بین ورزش کاران که هر چند در میدان رقیب هم هستند اما در خارج از میدان به عنوان رفیق همدیگر می باشند .
ورزش ترکیبی از فعالیت های فیزیکی عادی و معمول و مهارت های شخصی و به عنوان تفریح و یک سری از قوانین که برای مسابقه ، لذت بردن و رسیدن به برتری است. ترکیب شخصیت هایی با مهارت های متفاوت در یک ملت، شجاعت و دلاوری آن ملت را افزایش می دهد .تاریخچه ورزش

img/daneshnameh_up/c/cf/تاریخچه.jpg

تمدن ها در ورزش سراسر تاریخ ، توانستند یک معامله بزرگ که تغییر اجتماع و ماهیت در ورزش است را آموزش بدهند . آن ها چیزهای بسیار جدیدی از هنر را در فرانسه ، آفریقا و استرالیا ی ما قبل تاریخ که مدرک آن در مراسمات رسمی تهیه شد را کشف کنند .
این کسب مهارت ها وابسته به سفارش مردم است که برای یافتن معانی فعالیت ها در ورزش به صورت یک مروارید گران بها می درخشد . مثلا ورزش ژیمناستیک در میان چینی ها پیشینه‌ی زیادی دارد .
ورزش های دیگر شامل : پرتاب نیزه ، پرتاب دیسک و پرش بلند و کشتی است. رسوم سنت گرایی ورزش باستانی ایرانی ، هنر زورخانه ای بود که اکنون با این روش تماس اندکی دارند . در میان دیگر ورزش های ایرانی چوگان و پرتاب نیزه هم وجود داشت. دسترسی به ورزش های عمومی با تاسیس یونان قدیم ، ایجاد شد . کشتی ، دومیدانی ، بوکس ، پرتاب نیزه ، پرتاب دیسک و مسابقه ارابه سواری نیز در آن زمان متداول بود.
بازی های المپیک هر چهار سال یک بار در دهکده‌های کوچک مثل یونان باستانبرگزار می شد و مردم سراسر جهان به این المپیک ها فرا خوانده می شدند.
وجود ورزش های منظم برای موجودات زنده مطابق المپیک قرن قدیمی و قرن حاضر است. فعال شدن موجودات برای تنظیم غذا و خوراک خود موجب منظم انجام شدن فعالیت ها برای لذت بیشتر مسابقات و فعالیت هایی مثل ماهیگیری و باغبانی است . انقلاب صنعتی موجب زیاد شدن آلودگی و فرصت نداشتن تماشاگر ورزشی برای دسترسی و تمایل به بازی های جهانی شده است. محبوبیت و تمایل داشتن مانند ماشین افزایش گر، موجب ترقی‌های حرفه ای متداول ورزشی می شود . توضیح بیشتر در تاریخچه ورزش


اهمیت ورزش

امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند. برخی از مردم، ورزشکار حرفه ای اند و گروهی ورزشکار آماتور . گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده، وعده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند.
وزارتخانه ها و ادارات ورزشی فراوانی تاسیس شده و مخارج زیادی صرف ورزش ، ساختن استادیوم ها، مجتمع ها و باشگاه های ورزشی و نیز تهیه وسائل و لباس های ورزشی و یا تماشای مسابقات ورزشی می شود. بخش های قابل توجهی از برنامه های تلویزیون ، رادیو، مجلات و سایر رسانه های گروهی، به ورزشی و اخبار ورزشی اختصاص دارد و خلاصه ورزش یکی از اموری است که در جهان به صورت جدّی مطرح بوده و از جهات مختلف دارای اهمیت می باشد، از جمله: توضیح بیشتر در اهمیت ورزش
رده بندی ورزش


دانستن یک روش برای یک گروه ورزشی هدف بسیار مهمی است و نشان دهنده ی یک نامزد جامع برای ورزش است :

مسابقه
رقابتیimg/daneshnameh_up/5/5b/7488_big.jpg

مهارتی

ورزش هائی که در چند طبقه بندی قرار می گیرندجوانمردی در ورزش

عامل اصلی در ورزش که بیشتر اوقات همه را به سوی خود جلب می کند انگیزه و سود در آن است . برای مثال ، قایق رانی و اسب دوانی نیاز به مهارت زیاد دارند . علت بروز حرکات جوانمردانه در یک فعالیت به وسیله ی یک آرزو و یا روحیه خوب ، تمایل به کسب لذت برای خود است . اما تحمل فشار در بیشتر اوقات به صورت انفرادی ، کار بزرگی است و مقدمه ای برای یک تکنولوژی به نظر می رسد و این کار لذت بیبشتری دارد .
فرصت مردم برای فعالیت ها و مسئولیتشان در بیشتر اوقات ، برای جستجو و احترام گذاشتن در ورزش است که با پیوستن فدراسیون ورزشی به IOC ، هر انسان برای خود فرصتی را برای ورزش کردن تنظیم می کند . در این راه ، تکمیل کردن فرصت ها در فعالیت های ورزشی رسمی بیشتر است . بیشتر فعالیت های عمومی ، مشهور و معروف اند و تعقیب کردن فعالیت های گوناگون زمان زیادی می خواهد .
جوانمردی در یک بازی معین باید به گونه ای باشد که هر رقیب چه بعد از مسابقه و چه قبل از مسابقه آن را رعایت کند . جوانمردی نباید در بردن اجرا شود بلکه باید در باختن هم باشد . برای مثال در فوتبال یک ورزشکار نباید خارج از رفتار ورزشی در مقابل دیگران بازی کند و توپ را خارج از زمین لگد بزند . هم چنین از تیم های دیگر هم در پرتاب اوت انتظار صحیح می رود و ...ورزش و تدبیر

img/daneshnameh_up/7/78/تدبیر.jpg

ورزشکاران بزرگ برای وضعیت های خیلی دشوار در ورزش ، زمینه ی تدبیر را در نظر می گیرند . برخی احساسات در تخریب احتمالی تدابیر ، نقش موثری دارند و ممکن است احساسات دیگران به طور طولانی ، موجب تقویت تیم شده و موثر واقع شود .
در المپیک برلین تابستان 1936 نگاه داشتن تصاویر شاید موجب شناسایی بهتر تمدن ها و تقویت تبلیغ در سراسر رویداد ها می شد . در تاریخ ورزش اسکاتلند و ایرلند نیز ورزش ، به صورت برتر است که برای مثال ، مطابق علامت های تخصصی در فوتبال اسکاتلند ، بازی فوتبال انجام می شود که نشات گرفته از فوتبال انگلستان است .
هنر و ورزش

ورزش به هنر خیلی وابسته است .
اسکی روی یخ و تای چی ورزش های هنری است برای رسیدن به یک منظره ی تماشایی ، و موجب حادثه و تجربه ای برای تماشاچی می شود . همین طور وجود تماشاگران عامل اصلی این فعالیت های ورزشی و هم چنین به اجرا در آوردن هنر شان است و چنین هنری مثل اجرای هنر ژیمناستیک و غیره است .

حقیقت هنر ورزش ، در برخی مواقع احتمالی ، به ماهیت آن ورزش بستگی دارد.
در تعاریف خارج از ورزش ، ج


 

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مهر ۱۳۸۷ساعت 22:35  توسط سعید دامغانی | 
آرنولد شوارتزنگر
آرنولد شوارزنگر
زمینه فعالیت بدنساز، بازیگر، سیاستمدار نویسنده تهیه کننده و کارگردان
تولد ۳۰ ژوئیه ۱۹۴۷
اتریش
گفتاورد
آرنولد


آرنولد آلویس شوارزنگر (زاده ۳۰ ژوئیه ۱۹۴۷) بدن ساز آمریکایی-اتریشی، برنده جایزه گوی طلایی بازیگری، و سیاستمدار جمهوری‌خواه آمریکا است و هم اکنون فرماندار ایالت کالیفرنیا می‌باشد.

او در هفتم اکتبر ۲۰۰۳ فرماندار کالیفرنیا به جای گری دیویس شد و در هفدهم نوامبر ۲۰۰۳ سوگند خورد تا راه گری دیویس را ادامه دهد. در شانزدهم سپتامبر ۲۰۰۵ اعلام کرد که می‌خواهد درسال ۲۰۰۶ دوباره فرماندار کالیفرنیا شود. او در سال ۲۰۰۵ بهترین و محبوبترین سیاستمدار سال انتخاب شد. مردم از او به عنوان فرشته نجات کالیفرنیا نام میبرند که همانند ترمیناتور با مشکلات مبارزه میکند.

مردم به او القابی چون «درخت زیتون اتریشی»، «نابودگر»، «گاورنِیتور» (واژه مشتق از کلمات انگلیسی «گاورنِر» به معنای فرماندار و «ترمینِیتور» به معنای ویرانگر) داده‌اند، او در جوانی در پرورش اندام شهرت زیادی کسب کرد.

 

 زندگی‌نامه

شوارتزنگر در اتریش به دنیا آمد.و مدت زیادی در آلمان زندگی کرد و همواره خود را مدیون موفقیتهایش در آلمان و یک اتریشی/آلمانی آلمانی زبان میداند پدر او گوستاو شوارزنگر افسر پلیس نازی و مادرش آرلیا جادرنی بود.او هم اکنون شوهر ماریا شرایور بانوی اول کالیفرنیا خواهرزاده جان اف کندی میباشد.

او وقتی بچه بود ورزش‌های زیادی می‌کرد اما بیشتر به ورزش پرورش اندام علاقه داشت اما فوتبال هم بازی می‌کرد.

جلد دی‌وی‌دی فیلم «وزنه‌برداری»
جلد دی‌وی‌دی فیلم «وزنه‌برداری»

او در سال ۱۹۶۵ وارد ارتش اتریش شد و یک سال از عمر خود را (در ۱۸ سالگی) در آنجا گذراند و در آنجا بیشتر ورزش بدنسازی می‌کرد. چندی بعد او اتریش را ترک و به آلمان رفت.

او در سپتامبر ۱۹۶۸ وارد آمریکا شد در حالی که پول کمی داشت و زبان انگلیسی را در حد ابتدایی بلد بود و در سال ۱۹۸۳ شهروند آمریکا شد. در طول این مدت، در سال ۱۹۷۹، لیسانس خود را گرفت.

در سال ۱۹۷۷ زندگی نامه او تحت نام آرنولد:تحصیلات یک بدن ساز منتشر شد. شوارتزنگر در سال ۱۹۹۷ در نضر سنجی مجله معتبر ایمپایر عنوان ۲۰ بازیگر تمام ادوار سینما را به خود اختصاص داد. همچنین وی را به عنوان بزرگترین بازیگر اکشن به مدد فیلمهای موفقی جون ترمیناتور دروغهای حقیقی یاد آوری مطلق کوماندو پاک کننده کونان و... میشناسند. نام وی در کتاب رکوردهای گینس به عنوان بزرگ ترین بدن بشریت در تاریخ ثبت شده‌است. آرنولد در سال ۲۰۰۰ یکی از بیست چهره مشهور قرن جدید شناخته شد. او در سال ۲۰۰۳ بعد از تصدی فرمانداری کالیفرنیا به عنوان موفقترین مهاجر تاریخ آمریکا شناخته شد.


او یکی از پردر آمدترین بازیگران هالیوود و دریافت کننده بیشترین دستمزد در تاریخ هالیوود در سال ۲۰۰۳ برای یک فیلم به نام ترمیناتور۳ به مبلغ ۳۰ میلیون دلارهست.

آرنولد با وجود نبردن اسکار به دلیل سبک کارش توانسته جوایزمعتبر سینمایی از جمله Golden Glob And MTV Ward را در کارنامه هنری خویش به دست آورد.

او درسیاست هم به موفقیت رسید و فرمانداری ایالت بزرگ کالیفرنیا با وجود اروپایی بودن به دست آورد.

 فیلم‌شناسی

آرنولد در فیلم نابودگر
آرنولد در فیلم نابودگر

 عناوین قهرمانی

 • سال ۱۹۶۳مسابقه استرهاف اتریش نفر دوم
 • سال ۱۹۶۵مسابقه جونیور (المان)نفر اول و مستر اروپا
 • سال ۱۹۶۶ عنوان بهترین بدنساز اروپا(المان)
 • سال ۱۹۶۶ قهرمان مستر اماتور اروپا
 • سال ۱۹۶۶مسابقهNABBA(مستر یورنیوس) نفر دوم
 • سال ۱۹۶۷مسابقه NABBA نفر اول
 • سال ۱۹۶۸نفر اول مسابقات پاورلیفتینگ المان
 • سال ۱۹۶۸نفر اول مسابقه IFBBمستر اینترنشنال (مکزیک)

  

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مهر ۱۳۸۷ساعت 14:8  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت 14:6  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت 19:16  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت 19:12  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت 19:7  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۷ساعت 19:3  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۷ساعت 14:0  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۷ساعت 13:56  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت 14:10  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:57  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:54  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:43  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:40  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:25  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:20  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:17  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 15:9  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 14:56  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 14:42  توسط سعید دامغانی | 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت 14:22  توسط سعید دامغانی | 
 
کشتی در یونان باستان
کشتی در یونان باستان

کشتی به درگیرشدن فیزیکی دو انسان غیرمسلح اطلاق می‌گردد.مبدا کشتی به شروع حیات انسان بر می‌گردد . از زمانهای بسیار دور ، کشتی پدیده‌ای کاملا تفاوت با سایر پدیده‌های که امروزه ما آن را می‌شناسیم بوده‌است .در آن هنگام ، کشتی ورزشی نبوده که در اوقات فراغت انجام شود و یا وسیله‌ای برای استراحت و با تفریح باشد ، بلکه وسیله‌ای برای ادامه بقاء بوده‌است . به کمک کشتی بود که انسان می‌توانست از جان خود و خانواده خود حفاظت کند و باز هم به خاطر کشتی بود که انسان می‌توانست غذا به دست آورد .

کشتی در عصر حاضر با انواع مختلفی انجام می‌شود برخی مانند کشتی باچوخه بصورت بومی و برخی مانند کشتی آزاد و کشتی فرنگی در سطح بین‌المللی انجام می‌شوند.کشتی از دیرباز در مسابقات المپیک انجام می‌شده‌است.

تیم ملی کشتی ایران اولین حضورش را بازیهای جهانی این رشته در سال ۱۹۵۱ که مسابقات در هلسینکی فنلاند بود تجربه کرد[۱].


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۷ساعت 10:15  توسط سعید دامغانی | 
سپاهان
تأسیس 1332
ورزشگاه نقش جهان
اصفهان
ایران و فولادشهر
اصفهان
ایران
گنجایش 75000 و 20000
مدیریت محمدرضا ساکت
مربی انگن فیرات
لیگ جام خلیج فارس
87-1386 2


سپاهان یکی ازباشگاه‌های فوتبال ایران می‌باشد. این تیم هم اکنون در لیگ برتر فوتبال ایران به رقابت با دیگر تیم‌ها می‌پردازد.

 = افتخارات

 • حضور در جام باشگاه هاي جهان به عنوان اولين تيم ايراني 1386
 • نايب قهرمان جام باشگاه هاي آسيا
 • قهرمان ليگ برتر 1381
 • نايب قهرمان ليگ برتر 1386-87
 • قهرمان جام حذفي 1382-83
 • قهرمان جام حذفي 1384-85
 • قهرمان جام حذفي 1385-86
 • قهرمان جام نقش جهان 1374

 گواهینامه ایـــــــــــزو 9001

بعد از ظهرروز سه شنبه 26 ديماه در مراسم گرد همائي بزرگ 75 تيم ورزشي و 1500 ورزشکار مرد و زن باشگاه فرهنگي ورزشي فولاد مبارکه سپاهان ، اولين گواهينامه استاندارد مديريت کيفيت ايزو 2000-9001 در حوزه باشگاهداري ايران توسط شرکتSGS سوئيس به باشگاه فولاد مبارکه سپاهان اعطا شد. پس از اجراي کامل الزامات استاندارد ايزو 2000-9001 در اين باشگاه و پس از انجام 28 دوره کلاس آموزشي طي يکسال و نيم گذشته ، 25 جلسه تخصصي ، 3000 ساعت کار تحقيقاتي و آموزشهاي مستمر حدود هشتاد نفر پرسنل اداري و يکهزار و پانصد نفر از ورزشکاران مرد و زن و تدوين فرايندها ، زير فرايندها ، رويه ها و اجراي کامل الزامات استاندارد ايزو و بعد از مراحل پيش مميزي و مميزي خارجي توسط شرکت SGS سوئيس ، باشگاه فولاد مبارکه سپاهان واجد شرايط دريافت گواهينامه ايزو گرديد. اجراي اين استانداردو اخذ گواهينامه فوق الذکر ، ضمن ارتقا سطح کيفيت مديريت باشگاه ، بهبود مستمر ، مشارکت همگاني ، مستند سازي ، فعاليت بر اساس مستندات ، رضايت مشتري و ارائه خدمات مطلوب را تضمين مينمايد . در اين مراسم نماينده شرکت SGS سوئيس ضمن تبريک به جامعه ورزش ايران براي شروع برنامه ريزي و حضور باشگاهها در اجراي ايزو ياد آوري کرد اين شرکت در سطح جهان تاکنون يکصد وپنجاه هزار گواهينامه ايزو صادر و در حوزه باشگاهداري جهان نيز باشگاه چلسي ، اولين باشگاه در اخذ گواهينامه ايزو ميباشد و امروز باشگاه فولاد مبارکه سپاهان بعنوان اولين باشگاه کارآمد کشور پس از انجام مميزيهاي کامل ، اين گواهينامه را دريافت مينمايد.

شرکت در جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا

تیم فوتبال اوراوا ردز ژاپن، در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۰۷ و در دور رفت مسابقه فینال جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا، در فولاد شهر اصفهان به مقابل تیم فوتبال سپاهان رفت که این دیدار به تساوی ۱-۱ پایان یافت.[۱] مسابقهٔ برگشت دو تیم اوراوا ردز ژاپن و سپاهان ایران در روز ۱۴ نوامبر ۲۰۰۷ میلادی برگزار شد که اوراوا با ۲ گل به پیروزی رسید و به مقام قهرمانی جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا نایل آمد. بدین ترتیب تیم فوتبال سپاهان ایران با قبول این شکست، به مقام نایب قهرمانی جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا رضایت داد.[۲]

شرکت در جام باشگاه‌های جهان

تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان اصفهان پس از مقام نائب قهرماني در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۰۷ مجوز حضور در مسابقات جام باشگاههاي جهان را دریافت کرد. این تیم به عنوان اولین تیم ایرانی در این مسابقات که در [توكيو]ژاپن برگزار می‌گردید شرکت کرد که پس از پیروزی با نتیجه ۳ بر یک برابر نماينده نيوزلند ، مجدداً در مقابل تیم اوراوا ردز ژاپن که در فینال جام باشگاه‌های آسیا نیز از این تیم شکست خورده بود قرار گرفت که این بار با نتیجه سه بر یک مغلوب این تیم شد و جایزه ۱00 هزار دلاري این مسابقات را دریافت کرد. در این مسابقات تیم میلان ایتالیا با برتری برابر بوکاجونیورز آرژانتین به مقام قهرمانی رسید و جایزه ۵ ملیون دلاری را دریافت کرد. [۳]


 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۷ساعت 16:57  توسط سعید دامغانی | 
پنج حلقه المپیک در سال ۱۹۱۳ طراحی شده، در سال ۱۹۱۴ تایید شده و نخستین بار در بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۲۰ آنتورپ مورد استفاده قرار گرفت
پنج حلقه المپیک در سال ۱۹۱۳ طراحی شده، در سال ۱۹۱۴ تایید شده و نخستین بار در بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۲۰ آنتورپ مورد استفاده قرار گرفت
در روزگار باستان ورزشکاران در المپیا آموزش می‌دیدند و تمرین می‌کرند.
در روزگار باستان ورزشکاران در المپیا آموزش می‌دیدند و تمرین می‌کرند.

باستان‏شناسان و تاریخ‏نویسان را عقیده بر اینست که یونان در دوره باستان جشنهائی ترتیب می‌داده‏اند که در ابتدا جنبه مذهبی داشته و بعدها بسوی زورآزمائی و مبارزه‏های ورزشی گرایش یافته‌است. این جشنها چون در دامنه کوه معروف «المپ» برگزار می‌شد و دوره پررونقی داشته‌است به جشنهای «المپیا» مشهور گردیده.

در زیر و روی تاریخ یونان و آثار کشف شده به سال ۷۶۶ پیش از میلاد مسیح برخورد می‏کنیم که «تیمائوس» نخستین مورخ یونانی در نوشته‏های خود از مردی بنام «کره ابوس» یاد کرده‌است که در راه رفتن از همه سریعتر بوده‌است.

این جشنها بیشتر از آن جهت رونق گرفت که عاملی بود برای ورزیده شدن و آماده کردن جوانان برای مقابله با هر نوع تجاوز بخاک یونان. همین اصل در ورزش باستانی و زورخانه‌ای ایران نیز دیده می‌شود. عملیات سربازی، دوره‏های طولانی، مشت‏زنی، کشتی‏گیری و مسابقه‏ ورزش‌های پنج‌گانه از جمله بازی‌های المپیک بود.

نوباوگان، جوانان و پهلوانان جداگانه به مبارزه میپرداختند، علاوه بر زورآزمائی مسابقه‏های شعر و شاعری، سخن‏وری و موسیقی هم برگزار می‏گردید. جشن‏های «المپیا» ادامه داشت تا سال ۳۹۴ که امپراتور روم آن‌را تعطیل کرد. این تعطیلی طولانی سبب ویرانی «المپیا» و نیایشگاه «زئوس» نماد قدرت و پهلوانی گردید.

یک باستان‏شناس آلمانی به نام «کورتیوس» در دل تپه‏های خاموش «المپیا» به کاوش پرداخت، و آثار شگفتی را کشف کرد. فکر احیای این بازیها قوت گرفت و با هزاران دشواری مردی شریف، انسان دوست و دانشمند بنام «پی‌یر بارون دوکوبرتن» فرانسوی به کمک دوستان خود در سال ۱۸۸۹ در پاریس همایشی تشکیل داد و اساس بازیهای جدید المپیک را پی نهاد.

بازیهای المپیک با الهام ازاین نام و این دورهای قهرمانی بوجود آمد. رسماًازسال۱۸۹۶ بود که درآتن انجام گرفت وپس از آن هر چهارسال یکباردرنقاط مختلف جهان انجام گرفته‌است.وفقط سه دوره بدلیل جنگ جهانی دوم انجام نپذیرفت.

 

 تاریخ و پیدایش بازیهای المپیک

 

 رشد

شمار شرکت کنندگان در المپیک از ۲۴۵ شرکت کننده از ۱۵ کشور جهان در سال ۱۸۹۶، به حدودا ۱۱٬۱۰۰ ورزشکار از ۲۰۲ کشور جهان در المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در آتن رسید. شمار شرکت کنندگان در المپیک زمستانی بسیار کمتر از شرکت کنندگان در المپیک تابستانی است؛ در المپیک زمستانی ۲۰۰۲ در سالت لیک سیتی، ۲٬۴۰۰ ورزشکار از ۷۷ کشور جهان در ۷۸ رشته ورزشی با یکدیگر به رقابت پرداختند.

المپیک یکی از بزرگترین رویدادهای رسانه‌ای است. در سیدنی در سال ۲۰۰۰ بیش از ۱۶٬۰۰۰ گزارشگر و روزنامه‌نگار حضور داشتند و حدود ۸/۳ میلیارد بیننده از طریق تلویزیون بازیها را مشاهده کردند. رشد المپیک یکی از بزرگترین مشکلاتی است که المپیک در حال حاضر با آن مواجه‌است. گرچه در دهه ۱۹۸۰، ورود ورزشکاران حرفه‌ای و کمک مالی توسط شرکت‌های بزرگ بین المللی مشکلات مالی را برطرف کرد، اما شمار زیاد ورزشکاران، خبرنگاران و تماشاچیان شهرهای میزبان را در مورد سازماندهی المپیک با مشکل مواجه می‌کند.

 عضویت

در حال حاضر ۲۰۳ کشور در رقابتهای المپیک شرکت می‌کنند. این رقم از ۱۹۳ کشوری که سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته بیشتر است. کمیته بین المللی المپیک بر خلاف دیگر سازمانهای بین المللی به کشورهایی که دارای استقلال سیاسی نیستند نیز اجازه شرکت در رقابتهای المپیک را می‌دهد. در نتیجه، بسیاری از مستعمرات و کشورهای غیر مستقل اجازه دارند تا تیمها و ورزشکاران خاص خود را روانه مسابقات المپیک کنند حتی اگر این ورزشکاران دارای شهروندی یک کشور دیگر عضو کمیته المپیک باشند. سرزمینهایی همچون پورتوریکو، برمودا، و هونگ کونگ، نمونه‌های بارز این مساله هستند، و تمامی آنها گرچه قانونا بخشی از یک کشور دیگر هستند اما به صورت کشورهایی مستقل در این رقابتها شرکت می‌کنند. همچنین، از سال ۱۹۸۰، تایوان تحت عنوان «چین تایپه»، و تحت پرچمی که کمیته بین المللی المپیک طراحی کرده در این رقابتها شرکت می‌کند. پیش از این سال جمهوری خلق چین به بهانه آنکه تایوان تحت عنوان «جمهوری چین» در این رقابتها شرکت می‌کرد از شرکت در این رقابتها امتناع می‌کرد. کمیته بین المللی المپیک در ۹ فوریه، ۲۰۰۶، جمهوری جزایر مارشال را به رسمیت شناخت و این سرزمین نیز می‌تواند در المپیک ۲۰۰۸ پکن شرکت کند.

 وقفه در المپیک

 جنگ

به رغم آنچه که کوبرتین امید آن را داشت، المپیک نتوانست مانع از وقوع جنگ شود در حقیقت، به خاطر جنگ سه المپیاد بدون برگزاری مسابقات المپیک سپری شد؛ المپیک ۱۹۱۶ به خاطر جنگ جهانی اول برگزار نشد، و رقابتهای ۱۹۴۰ و ۱۹۴۴ نیز به دلیل جنگ جهانی دوم برگزار نشد. همچنین، کشورهای پیروز جنگ جهانی اول مانع از حضور کشورهای مغلوب در المپیک ۱۹۲۰ شدند.

 تروریسم

در سال ۱۹۷۲، زمانیکه بازی‌های تابستانی در مونیخ، آلمان غربی، در حال انجام بود، ۱۱ عضو تیم المپیک اسرائیل توسط تروریست‌های فلسطینی گروگان گرفته شدند. طی یک حمله آزادسازی نافرجام ۹ نفراز ورزشکاران، یک پلیس و ۵ نفر از گروگانان کشته شدند. از آن واقعه اکنون بنام کشتار مونیخ یاد می‌شود.

در زمان بازی‌های المپیک تابستانی سال ۱۹۹۶ در آنتالیا، جورجیا، ایالات متحده، انفجار بمبی در المپیک پارک سنتینال باعث کشته شدن ۲ نفر و زخمی شدن بیش از صد نفر شد.گفته می‌شود بمب گذار اریک رابرت رودلف بوده‌است که امنون در سوپرمکس در فلورنس، کلورادو در حبس ابد بسر می‌برد; با این حال چندین تئوری توطئه در این مورد وجود دارد.

المپیک زمستانی ۲۰۰۲ در شهر سالت لیک، ایالات یوتا، ایالات متحده آمریکا، اولین سری از بازیهای المپیک زمستانب ود که پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ برگزار شد. از آن زمان تا کنون شرایط امنیتی سختی بر روی بازیهای المپیک اعمال می‌شود تا از فعالیت‌های تروریستی احتمالی جلوگیری شود.

 سیاست

سیاست نیز در چند مورد در بازیهای المپیک اختلال ایجاد کرد که مهمترین آنها در المپیک تابستانی سال ۱۹۳۶ در برلین رخ داد. حزب نازی آلمان از بازیها بعنوان حربه‌ای تبلیغاتی استفاده کرد. در این بازیها لوزلانگ با کمکی که به جسی اونز (یک ورزشگار سیاه پوست) در مسابقه پرش طول کرد، باعث شد او اول شود و خود در جایگاه دوم ایستاد و بدین گونه روح ورزشکاری را در بازیهای المپیک به نمایش گذاشت.

اتحاد جماهیر شوروی تا بازیهای المپیک تابستانی سال ۱۹۵۲ در هلسینکی این بازیها شرکت نکرده بود. در عوض این کشور بازیهای بین المللی بنام اسپارناکاید از سال ۱۹۲۸ براه انداخته بود. بسیاری از ورزشکاران عضو اتحادیه‌های تحت رهبری کومونیست‌ها یا وابسته به آنها بازیهای المپیک را تحریم نموده یا از آن منع می‌شدند و در عوض در بازیهای اسپارتاکاید شرکت می‌کردند.

بازی سیاسی دیگری که در مقیاس کوچکتری اتفاق افتاد مربوط یه بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۶۸ در مکزیکوسیتی است. دو ورزشکار دومیدانی تامی اسمیت و جان کارلوس بخاطر پیروزی در مسابقات دومیدانی ۲۰۰ متر به نشانه جنبش حمایت از حقوق سیاهان سلام نظامی با مشت‌های گره خورده دادند. در پاسخ ریاست مستبد IOC اوری براندیژ از USOC خواست که این دو ورزشکار را به کشورشان باز گرداند و یا تیم دو ومیدانی را اخراج کند USOC به اجبار آن دو را به کشورشان بازگرداند.

در پاسخ به حرکت IOC در سال ۱۹۶۳ تعدادی از ملت‌های تازه به استقلال رسیده حرکتی را با نام گانفو|بازیهای نیروهای تازه شکل یافته (گانفو) آغاز کردند که به صراحت طرفدار سیاست در ورزش بود. IOC اعلام کرد که شرکت کنندگان در بازیهای گانفو حق حضور در بازیهای المپیک را ندارند.

آفرقای جنوبی در میان سالهای ۱۹۶۴ تا ۱۹۹۲ بدلیل اتخاذ سیاست آپارتاید از حضور در بازیهای المپیک محروم شد.

در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲، حضور کمیته ملی بازیهای المپیک افغانستان در المپیک معلق گذاشته شد. پس از برکناری رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ افغانستان باردیگر در المپیک تابستانی ۲۰۰۴ حضور یافت.

 

تحریم

بدلیل سرکوبی شورش مجارستانی‌ها توسط پیمان ورشو کشورهای هلند، اسپانیا، سویس المپیک ملبورن ۱۹۵۶ را تحریم کردند.کشورهای کمبوجیه، مصر، عراق و لبنان نبز بدلیل بحران کانال سوئز این بازیها را تحریم کردند.

در ۱۹۷۲ و۱۹۷۶ جمع کثیری از کشورهای آفریقایی برای اجبار IOC به محروم کردن آفریقای جنوبی، رودزیا، نیوزیلند تهدید به تحریم بازیها کردند. IOC در دو مورد اول همکار ی کرد، اما در سال ۱۹۷۶ اقدامی نکرد، زیرا تهدید تحریم از سوی تور تیم راگبی نیوزیلند به آفریقای جنوبی بود و راگبی جزو بازیهای المپیک محسوب نمی‌شد. با شروع بازیها کشورهای تهدید کننده تیم‌های خود را به کشورشان بازگرداندند، در حالیکه برخی از ورزشکاران آفریقای جنوبی رقابت خود را آغاز کرده بودند. با این ورزشکاران که به اجبار دولتهایشان مجبور به ترک دهکده المپیک بودند همدردی شد. با این حال در خارج از آفریقا با این حرکت دولتها به سردی برخورد شد. ۲۲ کشور (گوانا تنها کشور غیر آفریقایی در این میان بود) بازیهای مونترال را تحریم کردند، زیرا نیوزیلند از بازی محروم نشده بود.

همچنین در سال ۱۹۷۶، بدلیل فشارهایی که از سوی جمهوری خلق چین اعمال شد، کانادا به تیم اعزامی از جمهوری خلق چین ( تایوان) اعلام کرد که این تیم نمی‌تواند تحت نام «جمهوری چین» در المپیک تابستانی مونتریل بازی کند، با این حال توافق شد که تایوان از پرچم جمهوری چین و سرود ملی جمهوری چین استفاده کند. تایوان مخالفت کرد و تا سال ۱۹۸۴ در این بازیها حضور نیافت، تا اینکه بار دیگر با نام « چین تایپه» و با پرچم مخصوص خود بازگشت.

در سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ طرفین درگیر در جنگ سرد بازیهای یکدیگر را تحریم کردند. ایالات متحده بهمراه ۶۴ کشور غربی دیگرالمپیک موسکو در سال ۱۹۸۰ را به دلیل حمله شوروی به افغانستان تحریم کردند؛ این در حالیست که ۱۶ کشور غربی در بازیهای لمپیک موسکو حضور یافتند.بدلیل این تحریم تنها ۸۰ کشور در این المپیک حضور یافتند.از سال ۱۹۵۶ تا کنون این کمترین تعداد کشورهای حاضر در المپیک بوده‌است.اتحاد جماهیر شوروی و ۱۴ عضو بلوک شرق (بجز رمانی) با عنوان این مطلب که امنیت ورزشکارانشان تامین نیست در المپیک لس آنجلس در سال ۱۹۸۴ حضور نیافتند.تحریم کنندگان بازیهای المپیک سال ۱۹۸۴ در ماه‌های جولای-آگوست جام دوستی را آغاز کردند.

در سال ۱۹۸۸ کره شمالی در اعتراض به اینکه با کره جنوبی میزبان مشترک نشد، درالمپیک سئول شرکت نکرد. سه کشور دیگر کوبا، اتیوپی، نیکاراگوئه (بیشتر بدلیل مشکلات اقتصادی و عدم توانایی فرستادن ورزشکاران) متحدا از حضور در بازیها انصراف دادند، اما برای اینکه توسط IOC تحریم نشوند، رسما اعلام تحریم کردند.

ایران هم که عموما مسابقات خود با اسرائیل را بایکوت کرده‌است این کار را بطور واضح انجام نمی‌دهد (تا از احریم توسط کشورهای دیگر خود را برهاند و از «صدمات» و راه‌های مشابه وارد می‌شود. در بازیهای سال ۲۰۰۴ در اتن جودوکار ایرانی آرش میر اسماعیلی با پرخوری قصدی و افزایش وزن بیش از حد مجاز از مسابقه با حریف اسرائیلی خود ایهود واکس[ محروم شد.چنین اتفاقی در تاریخ برگزاری مسابقات المپیک بی سابقه بود.

پس از آنکه معلوم شد دولت چین ۸۰۰ هزار متر مربع از جنگل هلی استوایی و در معرض انقراض استان پاپوآی اندونزی را برای بازیهای المپیک ۲۰۰۸ به قیمت یک میلیارد دلار خریده‌است، گروه‌های طرفدار محیط زیست نیز المپیک ۲۰۰۸ را تحریم کردند.[نیازمند منبع]

 جنبش المپیک

چندین سازمان در برقراری بازیهای المپیک نقش دارند. آنها در کنار هم نهضت المپیک را شکل می‌دهند. قوانین و راهکارهایی که این سازمانها بر اساس آن فعالیت می‌کنند در بخش المپیک عنوان شده‌اند.

کمیته بین المللی المپیک (IOC) که اکنون ژاک روژ ریاست آنرا بر عهده دارد، قلب نهضت المپیک را تشکیل می‌دهد. از این کمیته به عنوان دولت المپیک یاد می‌شود، زیرا کار حل و فصل مشکلات، تصمیم گیریهای حیاتی مانند انتخاب میزبان مسابقات و برنامه ریزی برای المپیک بر عهده این کمیته‌است.

سه سازمان در سطحی تخصصی کمیته المپیک را تشکیل می‌دهند:

 • فدراسیون بین المللی (IFs)، هیئت‌های کنترل کننده هر ورزش (برای مثال فیفا یا فدراسیون بین المللی فوتبال و FIVB، یا فدراسیون بین المللی والیبال.)
 • کمیته ملی المپیک (NOCs)، که نهضت‌های المپیک در هر کشور را هدایت و کنترل می‌کنند (برای مثال USOC، یا کمیته ملی المپیک در ایالات متحده)
 • کمیته برنامه ریزی برای بازیهای المپیک (OCOGs)، که مسئول کنترل رویدادهای خاص در المپیک است.

در حال حاضر نهضت المپیک ۲۰۲ عضو NOC و ۳۵ عضو IF دارد. OCOG‌ها قبل از هر المپیک تشکیل می‌شوند و پس از خاتمه آن و کامل شدن گزارشات کتبی منحل می‌گردند.

به بیان دیگر نهضت المپیک متشکل از هر شخص و ارگانی است که در المپیک نقش دارند، مثل هیئت‌های داوری ورزش ملی، مرزشکاران، رسانه‌ها و حمایت کنندگان بازی‌های المپیک.

 نقد

اغلب بازی‌های المپیک در شهرهای اروپایی و آمریکای شمالی برگزار شده‌اند و تنها چند دوره معدود از بازیها در مکان‌های دیگر بوده که این مکان‌ها نیز محدود به شهرهای آسیای شرقی می‌شود. تمامی پیشنهادهای برگزاری المپیک از سوی آفریقا و آمریکای جنوبی رد شده‌اند. بسیاری بر این باورند که بازیهای المپیک باید در مناطق فقیرتر دنیا نیز برگزار شود. اقتصاددانان به این نکته اشاره می‌کنند که سرمایه گذاریهای عظیم زیربنایی می‌تواند شهرهای فقیر تر را پس از برگزاری بازیها به شهرهایی با تولید ناخالص داخلی بیشتر تبدیل کند.

IOC اغلب مورد انتقاد قرار گرفته‌است که چرا سازمانی انعطاف نا پذیر است و تعدادی از اعضای آن حتی تا زمان مرگ عضو باقی می‌مانند. در این میان خوان آنتونیو سامارانش رئیس IOC بیش از دیگران مورد انتقاد قرار گرفته‌است. تحت ریاست او نهضت المپیک رشد چشمگیری داشته است؛ این درحالیست که نهضت همچنان مستبد و فاسد باقی مانده‌است. از مواردی که از او انتقاد شده‌است یکی ارتباطات او با دولت فاشیستی سابق در اسپانیا و دیگری دوره ریاست اوست (۲۱ سال---تا سن ۸۱ سالگی).

در سال ۱۹۹۸ مشخص شد که چند عضو آی‌اسی از کمیته برنامه‌ریزی برای المپیک زمستانی ۲۰۰۲ رسوایی در قرعه کشی المپیک زمستانی ۲۰۰۲ تا سالت‌لیک‌سیتی در ایالت یوتا را به عنوان میزبان بازی‌ها انتخاب کنند. طی تحقیقاتی که از سوی IOC صورت گرفت، ۴ عضو آن استعفا دادند و ۶ عضو دیگر اخراج شدند.

این رسوایی باعث بروز اصلاحات جدیدی شد تا رویه انتخاب شهر میزبان تغییر کرده و مسئله رشوه‌گیری دیگر رخ ندهد. همچنین ورزشکاران فعال‌تر و قدیمی نیز توانستند به IOC راه یابند و شرایط عضویت نیز محدود شد.

برنامه‌ای مستند از BBC در ماه آگوست سال ۲۰۰۴ با عنوان پانوراما: "فروش بازی‌هاً پخش شد که به بررسی رشوه گیری در فرایند پیشنهاد میزبانی برای المپیک تابستانی ۲۰۱۲ اختصاص داشت. این برنامه نشان داد که چگونه می‌توان به اعضای IOC رشوه داد تا به نفع شهر خاصی برای میزبانی رای دهند. در این برنامه ۲ شخصی که مخصوصا به آنها اشاره شد ایوان اسلاوکو از بلغارستان و مطلب احمد کنسول المپیک آسیا بود. با این حال آنها این اتهامات را رد کردند. برخی دیگر ادعا کردند که مقامات رسمی با رشوه دادن به اعضای IOC باعث شدند شهر تورین برای المپیک زمستانی ۲۰۰۶ انتخاب شود و شهر سیون سوییس نتخاب نشد.

نهضت المپیک همچنین متهم به حفاظت بیش از حد از نماد المپیک شده‌است.(آنها مخصوصا برای هرگونه ترتیبی از ۵ حلقه خواهان حق کوپی رایت اختصاصی شده‌اند). این نهضت حتی در برابر مسائلی که هیچ ارتباطی با ورزش ندارند مثل بازی « افسانه پنج حلقه» جبهه گیری کردند.

 استفاده از سکوی مدال

به گفته پروفسور افتخاری رابرت کی بارنی، بنیانگذار مرکز بین المللی مطالعات المپیک در دانشگاه وسترن انتاریو، ایدهِ برپایی سکوی مدال برای ورزشکاران برنده، ایده‌ای کانادایی است که از سال ۱۹۳۰ در انتاریو بوجود آمد.

مقاله ۲۵ صفحه‌ای پروفسور بارنی در «مجله بین المللی مطالعات المپیک» نشان می‌دهد که از سکوی مدال ابتدا در مسابقات امپراتوری انگلیس در سال ۱۹۳۰ (اکنونبازیهای مشترک المنافع)در همیلتون استفاده شد و پس از آن در بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۳۲ در لس آنجلس و بازیهای زمستانی در لیک پلاسید.

 نمادهای المپیک

نهضت المپیک نمادهای بسیاری دارد که بیشتر آنها نشاندهنده ایده‌ها و ایده آل‌های کوبرتین هستند. معروفترین نما در این میان حلقه‌های المپیک است. این پنج حلقه در هم بافته شده نمادی از اتحاد میان پنچ قاره‌است.(آمریکا یک قاره محسوب شده‌است).این پنج حلقه در پنج رنگ روی زمینه سفید در پرچم المپیک کشیده شده‌اند. رنگ‌های سفید(رنگ زمینه)، قرمز، آبی، سبز، زرد و سیاه بگونه‌ای انتخاب شده‌است که هر کشوری حداقل یکی از این رنگ‌ها را در پرچم ملی خود دارد. پرچم المپیک در سال ۱۹۱۴ انتخاب شد، اما اولین بار در آنتورپ، ۱۹۲۰ برافراشته شد. این پرچم برای هر یک از جشنهای بازیها برافراشته می‌شود.

اشعار رسمی المپیک «Citius, Altius, Fortius»عبارتی لاتین به معنی «سریعتر، بالاتر، قدرتمندتر» است. ایده‌های کوبرتین بیش از همه در آیین المپیک نمود دارد:

مهمترین مسئله در بازیهای المپیک حضور در آن است، نه برنده شدن.همانگونه که در زندگی مهمترین اصل تلاش است نه پیروزی، اصل مهم فتح کردن نیست، بلکه خوب جنگیدن است.""

آتش المپیک در جایگاه مخصوص المپیک روشن می‌شود و مشعل آن را دوندگان بصورت امدادی حمل می‌کنند. این آتش نقش مهمی در مراسم افتتاحیه بازی می‌کند. با اینکه مشعل از قبل در تاریخ بوده‌است، اما حمل امدادی آن از ۱۹۳۶ اغاز شد.

 مراسم افتتاحیه

Opening ceremonies climax with the lighting of the Olympic Flame. For lighting the torch, modern games feature elaborate mechanisms such as this cauldron-spiral-cauldron arrangement lit by the 1980 U.S. Olympic ice hockey team at the ۲۰۰۲ Winter Olympics.
Opening ceremonies climax with the lighting of the Olympic Flame. For lighting the torch, modern games feature elaborate mechanisms such as this cauldron-spiral-cauldron arrangement lit by the 1980 U.S. Olympic ice hockey team at the ۲۰۰۲ Winter Olympics.

جدای از عناصر سنتی، کشور میزبان هم نمایش‌های هنری از رقص و تئاتر مرسوم در آن کشور را اجرا می‌کند.

عناصر سنتی بسیاری در مراسم افتتاحیه بازیهای المپیک حضور دارند. مراسم معمولا با برافراشتن پرچم کشور میزبان و اجرای سرود ملی آن کشور آغاز می‌شود. بخش سنتی جشن با رژه ملت‌ها شروع می‌شود که در آن ورزشکاران هر کشور به ترتیب در استادیوم رژه می‌روند. ورزشکار برجسته هر کشور پرچم آن کشور را در جلوی گروه ورزشکاران آن کشور حمل می‌کند.

به طور سنتی (که از المپیک تابستانی ۱۹۲۸ شروع شد) یونان بدلیل موقعیت تاریخی خود به عنوان مبدا بازیهای المپیک، اولین کشور و کشور میزبان، آخرین کشوری هستند که رژه می‌روند. (استثنائا در سال ۲۰۰۴ که المپیک در آتن برگزار شد، یونان آخرین کشوری بود که رژه رفت; با این حال پرچم یونان جلوتر از بقیه حمل شد.) دیگر کشورهای شرکت کننده بر اساس حروف الفبای زبان اصلی کشور میزبان و اگر زبان آن کشور به حروف لاتین نباشد، بر اساس حروف الفبای انگلیسی رژه می‌روند. در المپیک تابستانی ۱۹۹۲ در بارسلونا هر دو زبان اسپانیایی و زبان کاتالان زبان رسمی بازیها بودند، اما بدلیل عوامل سیاسی در حاشیه استفاده از زبان کاتالان، کشورها به ترتیب بر اساس حروف الفبای زبان فرانسوی وارد شدند.

پس از رژه کشورها، ابتدا رئیس کمیته المپیک کشور میزبان سخنرانی می‌کند وپس از آن رئیس IOC سخنرانی کرده و در انتهای سخنرانی خود رهبر کشور میزبان را معرفی می‌کند که پس از سخنرانی رئیس IOC رسما المپیک را افتتاح می‌کند. در برخی موارد اشخاص دیگری به جای رهبر کشور میزبان المپیک را افتتاح می‌کنند. دو مثال از این مطلب به ایالات متحده بر می‌گردد. در سال ۱۹۶۰ معاون رئیس جمهور ریچارد نیکسون بجای دوایت آیزنهاور رئیس جمهور بازیهای المپیک زمستانی ۱۹۶۰ را در دره اسکو در کالیفرنیا افتتاح کرد بار دیگر در سال ۱۹۸۰ والترماندال، معاون رئیس جمهور بجای رئیس جمهور جیمی کارتر بازیهای المپیک زمستانی۱۹۸۰ را در لیک پلاسید، نیویورک افتتاح کرد. علیرقم این افتخار برگزاری بازیها به شهر اعطا می‌شود و نه به کشور.

پس از آن پرچم المپیک را وارد استادیوم می‌کنند و در حالیکه سرود المپیک در حال اجرا است، آنرا برافراشته می‌کنند. سپس حمل کنندگان پرچم هر کشور به دور یکدیگر حلقه زده و جایگاه مانندی را درست می‌کنند که در وسط آن یک ورزشکار (از زمان المپیک تابستانی ۱۹۲۰) و یک داور (از زمان المپیک تابستانی ۱۹۷۲) سوگند المپیک را یاد می‌کنند که بر طبق قوانین باز ی کرده و داوری می‌کنند. در آخرمشعل المپیک وارد استادیوم می‌شود و پس از آنکه از دست هر ورزشکار عبور کرد به آخرین حمل کننده مشعل می‌رسد که معمولا ورزشکاری مطرح از کشور میزبان است.او آتش را در جایگاه مخصوص خود در استادیوم روشن می‌کند. (آتش المپیک از زمان المپیک تابستانی ۱۹۲۸ روشن بوده‌است، اما حمل امدادی مشعل از المپیک تابستانی ۱۹۳۶ آغاز شده‌است) از زمان المپیک تابستانی ۱۹۲۰ پس از جنگ جهانی اول، ۶۸ سال است که پس از روشن شدن شعله المپیک کبوترها را به نشانه صلح رها می‌کنند. اما پس از اینکه چند کبوتر در آتش المپیک در زمان افتتاح المپیک تابستانی ۱۹۸۸ سوختند، این کار متوقف شد.

مراسم افتتاحیه در فضای باز اجرا می‌شود، اما قرار است در المپیک زمستانی ۲۰۱۰ این مراسم در فضای سبز در استادیوم BC برگزار شود.

 

مراسم اختتامیه

نشانه‌های تاریخی بسیاری نیز در زمان برگزاری مراسم اختتامیه، یعنی پس از اتمام تمامی مسابقات ورزشی، به اجرا گذاشته می‌شود. در ابتدا حمل کنندگان پرچم از هر یک از کشورهای شرکت کننده در یک ردیف وارد استادیوم می‌شوند، اما در پشت آنها تمامی دیگر ورزشکاران بدون هیچ نشانه یا دسته بندی خاصی رژه می‌روند. این سنت از بازیهای تابستانی ۱۹۵۶ و به پیشنهاد دانش‌آموزی از ملبورن اجرا می‌شود.به پیشنهاد او با این کار ورزشکاران جهان در کنار یکدیگر «یک ملت» خواهند بود. (در ۲۰۰۶ ورزشکاران با هموطنان خود وارد استادیوم شدند و در ادامه جشن همه با هم مخلوط شدند.)

پرچم سه کشور هر یک در هر بار همزمان با نواخته شدن سرود ملی کشورشان در میله‌های پرچم به اهتزاز درآمده‌است. پرچم یونان (که افتخار خواستگاه مسابقات المپیک را یدک می‌کشد)، پرچم کشور میزبان و سر انجام پرچم کشوری که میزبان مسابقات المپیک تابستانی یا زمستانی در سال آینده خواهد بود. (استثنائا در سال ۲۰۰۴ که مسابقات المپیک در آتن برگزار شد، تنها یک پرچم؛ یعنی پرچم یونان به اهتزاز در آمد.)

طی مراسمی موسوم به ‹ مراسم آنتورپ ›، (علت این نام گذاری آن است که این سنت در خلال المپیک تابستانی ۱۹۲۰ در شهر آنتورپ برای اولین بار اجرا شد) شهردار شهری که مسابقات را سازماندهی کرده‌است، یک پرچم مخصوص المپیک را حمل می‌کند و آن را به رئیس کمیته ملی المپیک می‌رساند. رئیس کمیته ملی المپیک پس از دریافت پرچم المپیک، آن را به شهردار شهری که میزبان مسابقات المپیک است، می‌دهد. شهردار نیز پس از دریافت پرچم، آن را هشت مرتبه می‌چرخاند. از این پرچمها ۳ عدد بیشتر وجود ندارد و این ۳ پرچم با همه دیگر پرچمها فرق دارند؛ تفاوت این پرچمها با سایر پرچمها در آن است که دور آن پرچمهای ۳ گانه یک حاشیه ۶ رنگی وجود دارد و نیز آن پرچمها توسط روبان‌های ۶ رنگی به میله پرچم بسته شده‌اند.

پس از به اهتزاز درآمدن این ۳ پرچم سنتی، کشور میزبان با اجرای هنرمندانه صحنه‌هایی از رقص و نمایش خاص سرزمینش به معرفی خود می‌پردازد. این سنت از زمان مسابقات ۱۹۷۶ شروع شد.

پس از سخنرانی رئیس کمیته برگزاری مسابقات المپیک کشور میزبان، رئیس کمیته ملی المپیک به ایراد سخنرانی می‌پردازد و در پایان سخنرانی خود رسما مسابقات را خاتمه می‌بخشد. مشعل المپیک خاموش می‌شود و در حالی که سرود المپیک نواخته می‌شود، پرچم المپیک که در مراسم افتتاحیه به اهتزاز درآمده بود، از میله پرچم پایین کشیده می‌شود و به بیرون از ورزشگاه برده می‌شود.


 مسابقات ورزشی المپیک

مسابقات المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در ۲۸ رشته ورزشی برگزار شد. اگر هر رشته ورزشی، از قبیل ورزشهای آبی، به طور جداگانه شمرده می‌شد، شمار رشته‌های ورزشی به ۳۷ می‌رسید. ۹ رشته ورزشی در برنامه اولین المپیک جای داشتند و در تمام دوره‌های بعد نیز برگزار شده‌اند: دو و میدانی)، دوچرخه‌سواری، شمشیربازی، ژیمناستیک، وزنه برداری، تیراندازی، شنا و کشتی. اگر مسابقات قایقرانی در سال ۱۸۹۶ به سبب شرایط نامناسب جوی لغو نمی‌شد، این ورزش نیز به فهرست ورزشهایی آن المپیک افزوده می‌شد.

آخرین المپیک زمستانی در ۷ رشته ورزشی برگزار شد و اگر بخواهیم هر رشته ورزشی، از قبیل اسکی، و اسکیت را به طور جداگانه بشماریم، باید بگوییم با ۱۵ رشته ورزشی برگزار شد. از میان این رشته‌ها، اسکی بیرون از جاده، اسکیت بازی نمایشی، هاکی روی یخ، عملیات مرکب اسکاندیناویایی، پرش با اسکی، و اسکیت سرعت در برنامه تمامی المپیک‌های زمستانی قرار داشته‌است. افزون بر آن اسکیت نمایشی و هاکی روی یخ حتی قبل از ظهور مسابقات المپیک زمستانی، بخشی از مسابقات المپیک تابستانی بود و تیمها در این زمینه با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند.

در سالهای اخیر، کمیته ملی المپیک به منظور جلب توجه تماشاگران چندین ورزش دیگر را نیز به برنامه مسابقات افزوده‌است. به عنوان مثال می‌توان به اسنو بورد و والیبال ساحلی اشاره کرد. رشد المپیک همچنین باعث می‌شود که ورزش‌های کم طرفدار مانند پنج گانه مدرن یا ورزشهای پر هزینه (قایقرانی آب‌های آرام) جایگاه خود را ر برنامه المپیک از دست بدهند. کمیته ملی المپیک تصمیم گرفته‌است از سال ۲۰۱۲ بیسبال و سافت‌بال را از برنامه مسابقات المپیک خارج کند.


مطابق ماده ۴۸٫۱ منشور المپیک، هر دوره مسابقات المپیک تابستانی باید با دست کم ۱۵ ورزش برگزار شود. کمیته ملی المپیک پس از نشست صد و چهاردهم (۱۱۴) خود در (مکزیک ۲۰۰۲)، تصمیم گرفت برنامه المپیک تابستانی را به حداکثر ۲۸ ورزش، ۳۰۱ مسابقه و ۱۰۵۰۰ ورزشکار محدود کند. مسابقات المپیک عبارت است از ورزشهایی که تحت نظارت فدراسیون‌های بین المللی قرار دارد و فهرست آن درماده ۶۴ منشور المپیک آمده‌است. رای دو سوم اعضای کمیته ملی المپیک لازم است تا بتوان منشور المپیک را اصلاح کرد و یک فدراسیون رسمی را به جایگاه المپیک ارتقا داد و آن رشته ورزشی را برای گنجاندن در برنامه المپیک واجد شرایط تلقی کرد. ماده ۴۷ منشور المپیک می‌گوید: تنها ورزشهای المپیکی را می‌توان در برنامه المپیک گنجاند.

کمیته بین المللی المپیک در اولین جلسه‌ای که پس از هر المپیاد برگزار می‌کند به بررسی در مورد برنامه المپیک می‌پردازد. برای آنکه بتوان نام ورزشی را در برنامه المپیک نوشت، به رای اکثریت اعضا نیاز است. بر اساس قوانین فعلی، هر یک از ورزشهای المپیک که برای قرار گرفتن در مسابقات المپیک خاصی انتخاب نشده‌اند، کماکان ورزش المپیک محسوب می‌شوند و ممکن است در مسابقات آتی به شرط حصول رای اکثریت در برنامه المپیک جای گیرند. در هفدهمین جلسه کمیته ملی المپیک در سنگاپور، ۲۶ ورزش برای قرار گرفتن در برنامه المپیک ۲۰۱۲ لندن انتخاب شدند.

تا سال ۱۹۹۲ ورزش‌های نمایشی نیز در برنامه المپیک قرار داشتند. هدف از گنجاندن این ورزشها در برنامه المپیک آن بود که این ورزشها بتوانند تماشاچیان بیشتری برای خود جذب کنند؛ اما برندگان ورزشهای نمایشی قهرمان رسمی المپیک محسوب نمی‌شدند. در پاره‌ای اوقات ورزشهای نمایشی تنها ورزشهایی بودند که در کشور میزبان طرفدار داشتند، اما ورزشهایی که در سطح بین المللی مطرح بوده‌اند نیز در المپیک به نمایش در می‌آمدند. شماری از ورزشهای نمایشی از جمله بدمینتون و تکواندو سرانجام به عنوان ورزشهای مدال گیر و رسمی وارد برنامه المپیک شدند.

 آماتوریسم و حرفه‌ای گری

مدارس خصوصی انگلیس درنیمه دوم قرن نوزدهم تاثیر و نفوذ زیادی بر بسیاری از ورزشها داشت. این مدارس به شکل گیری قوانین کمک کردند و تاثیر فوق العاده زیادی بر هیات‌های حاکمه این ورزشها داشتند.

آنها این باور یونان باستان و روم را تقویت بخشیدند که ورزش بخش مهمی از آموزش را تشکیل می‌دهد و این نگرشی بود که در یک ضرب المثل قدیمی خلاصه شده بود: ‹‹ عقل سالم در بدن سالم›› یا به لاتین mens sana in corpore sano.با توجه به این روح و خلقیات، شرکت کردن در ورزش مهم تر از پیروزی در میدان مسابقه بود؛ چرا که جامعه خواهان آن بود که نجیب زادگان تبدیل به آدم‌های همه فن حریف شوند؛ نه اینکه الزاما در هر حوزه و زمینه سرآمد و بهترین باشند. نفرت و انزجار طبقات مختلف از ‹‹تجارت›› بر شدت و حدت این باور افزوده بود. خانه والدین محصلان مدارس خصوصی ورودی ویژه و جداگانه‌ای برای نجیب زادگان داشت؛ چرا که تجار و نجیب زادگان از لحاظ طبقه اجتماعی در یک ردیف و پایه قرار نمی‌گرفتند. مدارس خصوصی نفوذ و دخالت زیادی در شکل گیری و رشد تیمهای ورزشی و مسائل مربوط به آنها از قبیل مجموعه قوانین فوتبال بریتانیا و کریکت و هاکی روی چمن داشته‌اند. مضاف بر آن، عادات مدارس خصوصی انگلیس تاثیر بسیار زیادی بر پیر دو کوبرتن (پایه گذار المپیک) داشت. کمیته بین المللی المپیک از نماینده مجمع مدیران مدارس خصوصی انگلیس دعوت به عمل آورد تا در جلسات اولیه آنها حضور یابد. اعضای مجمع مدیران مدارس رابرت لافان مدیر مدرسه چلتنهام را به عنوان نماینده خود برای حضور در جلسات کمیته بین المللی المپیک انتخاب کردند. در سال ۱۸۹۷ او یکی از اعضای کمیته بین المللی المپیک شد و پس از اولین حضور کمیته در لندن که به سال ۱۹۰۴ اتفاق افتاد، این نماینده منتخب نقش بسیار حیاتی و سرنوشت سازی در شکل گیری انجمن المپیک بریتانیا داشت که یک سال پس از آن تاسیس شد.

به نظر کوبرتن ورزشکاران باید نجیب زاده باشند. در ابتدا این گونه تصور می‌شد که تنها ورزشکاران آماتور دارای این خصلت هستند؛ ورزشکاران حرفه‌ای اجازه نداشتند در بازی‌های المپیک حضور یابند. مربیان شمشیر بازی، که انتظار می‌رفت خود نجیب زاده باشند، از این قاعده مستثنی بودند. استثنا قائل شدن در مورد حرفه‌ای‌ها باعث به وجود آمدن منازعه و جنجال بسیاری در سراسر تاریخ معاصرالمپیک شده‌است.

هنگامی که معلوم شدجیم تورپی قهرمان پنج گانه مدرن و دهگانه المپیک ۱۹۱۲ قبل از به دست آوردن مدال‌هایش به صورت نیمه حرفه‌ای بیسبال بازی می‌کرده‌است، عناوین قهرمانی‌اش از وی گرفته شد. اما در سال ۱۹۸۳ کمیته بین المللی المپیک از روی ملاحضات انسانی عنوان قهرمانی اش را به او پس داد. اسکی بازان سوئیسی و اتریشی در حمایت از مربیان خود که به سبب درآوردن پول از طریق ورزش و قرار گرفتن در ردیف ورزشکاران حرفه‌ای از شرکت در مسابقات المپیک زمستانی ۱۹۳۶ محروم شده بودند، آن مسابقات را تحریم کردند.

رفته رفته برای بسیاری روشن شد که قوانین آماتوریسم از رده خارج شده‌اند. با این حال کمیته بین‌المللی المپیک به قوانین سنتی مربوط به آماتوریسم پایبند ماند. در دهه هفتاد شرایط آماتوریسم از منشورالمپیک حذف شد و تصمیم‌گیری در مورد حضور حرفه‌ای‌ها در هر رشته ورزشی، به فدراسیون بین‌المللی هر ورزش محول شد. مثال بارز این تغییر جهت، تیم رویایی امریکا بود که از ستارگان گرانقیمت اتحادیه ملی بسکتبال تشکیل شده بود و در سال ۱۹۹۲ قهرمان المپیک شد. از سال ۲۰۰۴ به بعد تنها رشته‌ای که در آن هیچ ورزشکار حرفه‌ای شرکت نمی‌کند بوکس است (البته با تعریفی ساده از آماتوریسم، چراکه بوکسرها هم از کمیته‌های ملی المپیک کشور خود جوایز نقدی دریافت می‌کنند)؛ در فوتبال مردان تعداد بازیکنان بالای ۲۳ سال در هر تیم نباید بیشتر از ۳ نفر باشد.

مقررات تبلیغات حداقل در زمین بازی، هنوز هم بسیار سختگیرانه‌است هر چند که رسمی بودن «حامیان مالی المپیک» پدیده‌ای عادی است. ورزشکاران تنها مجازند که نام لباس‌ها و لوازم ورزشی را بر روی لباس‌های خود داشته باشند. اندازه این نام‌ها نیز محدودیت دارد.

 استفاده از داروهای نیروزا

یکی از مهمترین مشکلات پیش روی المپیک (و بطور کلی رقابت‌های ورزشی بین‌المللی)، استفاده از داروهای نیروزا است. از اوایل قرن بیستم، بسیاری از ورزشکاران برای تقویت عملکرد خود به استفاده از دارو رو آوردند. به عنوان مثال، برنده دو ماراتن در المپیک تابستانی ۱۹۰۴ توسط مربی خود حتی در حین مسابقه از استریکنین و کنیاک استفاده کرده بود.

با شدت گرفتن استفاده از این روش‌ها، به تدریج این آگاهی پدید آمد که چنین روش‌هایی در ورزش سالم نیستند.

اولین و آخرین مورد مرگ در اثر استفاده از داروهای نیروزا در المپیک، در سال ۱۹۶۰ رخ داد. در میدان دوپرخه‌سواری رم، کنت انه‌مارک دانمارکی از دوچرخه‌اش به زمین خورد و پس از آن فوت کرد. بررسی پزشکی قانونی نشان داد که مرگ وی در اثر استفاده از امفتامین بوده‌است.

در اواسط دهه ۶۰، فدراسیون‌های ورزشی استفاده از داروهای نیروزا را منع کردند و در سال ۱۹۶۷، کمیته بین‌المللی المپیک نیز همین رویه را دنبال کرد.

اولین ورزشکار المپیک که آزمایش دوپینگش مثبت بود، هانس گونار لیلینوال سوئدی بود که در رشته پنجگانه مدرن شرکت کرده بود و به دلیل استعمال الکل، مدال برنز خود را از دست داد. طی ۳۸ سال بعدی، هفتاد و سه ورزشکار دیگر نیز به سرنوشت وی دچار شدند که در میان آنان چندین برنده مدال نیز حضور دارد. مشهورترین رد صلاحیتی که به خاطر دوپینگ صورت گرفت، مربوط به بن جانسون دونده دو سرعت از کانادا بود. او در المپیک ۱۹۸۸ سئول برنده دو صد متر شد اما جواب آزمایش استانوزولول وی مثبت شد.

با وجود انجام آزمایش‌ها، بسیاری از ورزشکاران بدون اینکه گیر بیافتند به استفاده از مواد نیروزا ادامه دادند. در سال ۱۹۹۰، اسنادی فاش شد که نشان می‌داد بسیاری از ورزشکاران زن آلمان شرقی به عنوان بخشی از سیاست‌های دولت کشورشان به دستور مربیان خود از آنابولیک استروید استفاده کرده‌اند.

در اواخر دهه نود، کمیته بین‌المللی المپیک در حرکتی سازمان‌یافته‌تر علیه دوپینگ دست به اقدام زد که این حرکت به تشکیل آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ در سال ۱۹۹۹ منجر شد. درالمپیک تابستانی اخیر در سال ۲۰۰۰ و المپیک زمستانی ۲۰۰۲، معلوم شد که این نبرد هنوز پایان نیافته‌است چراکه بسیاری از مدال‌آوران رشته‌های وزنه‌برداری و اسکی میدانی، به دلیل استفاده از داروهای نیروزا رد صلاحیت شدند.

اخیرا، در المپیک زمستانی ۲۰۰۶، تنها یک ورزشکار در آزمایش دوپینگ مردود شد و مدالش لغو شد. در تنها مورد دیگر، سطح هموگلوبین ۱۲ نفر دیگر بالا تشخیص داده شد و جریمه آن یک تعلیق ۵ روزه به دلیل ملاحظات بهداشتی بود.

در طی این بازیها، کمیته بین‌المللی المپیک برای اولین بار طرح آزمایش خون را به اجرا گذاشت.

 قهرمانان و مدال‌آوران المپیک

دارنده 10 عنوان المپیک از جمله: بازیهای میان‌دوره‌ای، ری ایوری را می‌توان یکی از موفق‌ترین ورزشکارانی دانست که در عصر حاضر در مسابقات المپیک شرکت کرده‌است.
دارنده 10 عنوان المپیک از جمله: بازیهای میان‌دوره‌ای، ری ایوری را می‌توان یکی از موفق‌ترین ورزشکارانی دانست که در عصر حاضر در مسابقات المپیک شرکت کرده‌است.

ورزشکاران (یا تیم‌هایی) که در هر رشته به مقام اول، دوم یا سوم می‌رسند مدال دریافت می‌کنند. به برندگان اول «مدال طلا» اهدا می‌شود. (اگرچه تا سال ۱۹۱۲ این مدال‌ها از طلای خالص بودند، اما در حال حاضر از نقره طلاکاری شده ساخته می‌شوند. برندگان دوم مدال نقره دریافت می‌کنند و به ورزشکاران رتبه سوم، مدال برنز اهدا می‌شود. در برخی رقابت‌ها که در یک دور مسابقه تک‌حذفی صورت می‌گیرد (از جمله بکس)، ممکن است مقام سوم مشخص نشود که در این حالت هر دو بازنده مرحله نیمه نهایی مدال برنز دریافت می‌کنند. رسم اهدای مدال به سه شرکت‌کننده برتر از سال ۱۹۹۴ رایج شد؛ در المپیک ۱۸۹۶ تنها به دو مقام اول و دوم مدال‌های نقره و برنز اهدا شد و این در حالیست که در ۱۹۰۰ مدالهای متنوعی اعطا شدند. با این وجود در المپیک ۱۹۰۴ نیز به نفرات اول مدال نقره اهدا می‌شد، که همین امر ۱۹۰۶ آتن را به اولین دوره‌ای تبدیل کرد که در آن سه مدال اهدا می‌شد. علاوه بر این از سال ۱۹۴۸ به بعد، به ورزشکارانی هم که رتبه‌های چهارم، پنجم و یا ششم را دریافت می‌کنند گواهینامه‌هایی اهدا می‌شود که بصورت رسمی از آنها با عنوان «دیپلم پیروزی» یاد می‌شود. از سال ۱۹۷۶، این گواهینامه‌ها به کسانی که مدال دریافت کرده‌اند نیزاهدا می‌شوند. از سال ۱۹۸۴ دیپلم پیروزی به رتبه‌های هفتم و هشتم نیز اهدا می‌شود تا اطمینان حاصل شود کلیه بازندگان رقابت‌های مرحله یک‌چهارم نهایی که در آنها ساختار تک-حذفی حاکم است دیپلم پیروزی را کسب کرده‌اند تا بدین ترتیب نیاز به برگزاری مسابقات دلجویی (یا بالفظ رسمی «رده‌بندی») با هدف مشخص کردن نفر پنجم از بین هشت نفر مرتفع شود. (جالب اینکه رتبه مذکور هنوز هم در بسیاری از مسابقات حذفی محل اختلاف است). در المپیک ۱۸۹۶ نیز این گواهینامه‌ها اهدا می‌شدند اما در آن زمان، این گواهینامه‌ها به همراه مدال به نفرات اول و دوم اهدا می‌شد. مدال‌ها و دیپلم‌های یادبود که از لحاظ طراحی با مدال‌ها و دیپلم‌های ذکر شده متفاوت هستند نیز به ترتیب به شرکت کنندگانی که مقامی پایین‌تر از سوم و هشتم را کسب کرده‌اند اهدا می‌شود. در المپیک تابستانی ۲۰۰۴ آتن، به سه نفر اول علاوه بر مدال تاج گل نیز اهدا شد.


از آنجا که رقابت‌های المپیک هر چهار سال یکبار برگزار می‌شوند، عموم مردم و ورزشکاران این رقابت‌ها را از رقبت‌های قهرمانی جهان و سایر رقابت‌های بین‌المللی که بصورت سالانه برگزار می‌شوند مهمتر و ارزشمندتر می‌دانند. بسیاری از ورزشکاران پس از کسب قهرمانی المپبک، در کشورهای خود و یا حتی در سطح جهانی، به قهرمان یا فردی مشهور تبدیل شده‌اند.

تنوع رشته‌های ورزشی و نیز تفاوت‌های عمده‌ای که از المپیک ۱۸۹۶ تا کنون ایجاد شده، قضاوت در این مورد که کدام ورزشکار موفق‌ترین ورزشکار در کل تاریخ المپیک بوده را سخت می‌کند. به علاوه با توجه به اینکه کمیته بین‌المللی المپیک دیگر رقابت‌های میان مدتی را ترتیب نمی‌دهد اینکار بسیار پیچیده‌تر شده‌است. اما اگر بخواهیم با توجه به تعداد رتبه‌های کسب شده این مقایسه را انجام دهیم، ورزشکاران زیر جزء موفق‌ترین‌ها به شمار می‌آیند (در امتیازات ری ایوری دو مدال طلا مربوط به رقابت‌های میان مدتی هستند.)


ورزشکار (کشور) ورزش المپیک اول دوم سوم کل
لاریسا لاتینینا ( USSR) ژیمناستیک ۱۹۵۶- ۱۹۶۴ ۹ ۵ ۴ ۱۸
پئاوو نورمی فنلاند دو میدانی ۱۹۲۰- ۱۹۲۸ ۹ ۳ ۰ ۱۲
مارک اسپیتز ( ایلات متحده امریکا) شنا ۱۹۶۸- ۱۹۷۲ ۹ ۱ ۱ ۱۱
کارل لوییس ( ایالات متحده امریکا) دو میدانی ۱۹۸۴- ۱۹۹۶ ۹ ۱ ۰ ۱۰
بویرن دهلی (نروژ) اسکی میدانی ۱۹۹۲-۱۹۹۸ ۸ ۴ ۰ ۱۲
بریگیت فیشر ( آلمان) قایقرانی (آبهای صاف) ۱۹۸۰-۲۰۰۴ ۸ ۴ ۰ ۱۲
ساوائو کاتو (ژاپن) ژیمناستیک ۱۹۶۸-۱۹۷۶ ۸ ۳ ۱ ۱۲
جنی تامپسون (ایالات متحده امریکا) شنا ۱۹۹۲-۲۰۰۴ ۸ ۳ ۱ ۱۲
مت بیوندی ( ایالات متحده امریکا) شنا ۱۹۸۴- ۱۹۹۲ ۸ ۲ ۱ ۱۱
ری ایوری (ایالات متحده امریکا) دو میدانی ۱۹۰۰- ۱۹۰۸ ۱۰ ۰ ۱۰

 مدال‌های المپیک به ترتیب کشورها

در حالیکه شمار مدال‌های هر کشور ثبت می‌شود، کمیته بین‌المللی المپیک هیچ «برنده» مشخصی را اعلام نمی‌کند. برخی رسانه‌ها همچون روزنامه‌ها و حتی سایت کمیته بین‌المللی المپیک در طی بازیها، در فهرستی مدال‌های تیم‌ها را بطور غیر رسمی پیگیری می‌کنند. روال متداول اینست که ترتیب کشورها با توجه به مدال‌های طلایی که کسب کرده‌اند مشخص می‌شود اما مشخص کردن ترتیب کشورها با توجه به تعداد کل مدال‌ها نیز صورت می‌گیرد.

همچنین شمارش کل مدالها در طول تاریخ المپیک از سوی منابع مختلفی تعیین می‌شود. با این حال این جدول‌های آمار مدالها ممکن است گمراه کننده باشد، چراکه کشورهایی مثل ایالات متحده مرتبا و همواره در المپیک شرکت کرده‌اند، در حالی که ممکن اسی کشورهای دیگر به اندازه امریکا شرکت نکرده باشند و یا شمار مدالهای آنها بین لیست کودهای کشوری IOC تقسیم شود.

منابع مختلفی نیز کل مدال‌ها و یا تعداد کل مدال‌های کسب شده از گذشته تا کنون را معیار قرار می‌دهند. این جداول ممکن است گمراه کننده باشند با این حال برخی کشورها همچون ایالات متحده از آغاز بطور مرتب و پیوسته در رقابت‌های المپیک شرکت کرده‌اند در حالیکه ممکن است برخی کشورهای دیگریا بطور پیوسته شرکت نکرده باشند و یا اینکه شمار مدال‌های آنها به عنوان یک کشور بین کدهای کمیته بین‌المللی المپیک پخش شده باشد.

 مکان‌ بازیهای المپیک در عصر جدید

جدول زیر بصورت اجمالی، حاوی اسامی کلیه شهرهای میزبان المپیک‌های زمستانی و تابستانی است. در بین این اسامی نام پکن، لندن و ونکوور که قرار است در آینده میزبان این رقابت‌ها باشند نیز ثبت شده‌است.

برای مطالعه جزییات بازیها وروند انتخاب شهر میزبان بر روی اعداد کلیک کنید. بازیهای تابستانی با توجه به المپیک مربوطه شماره‌گذاری شده‌اند و در نتیجه در مورد جنگ‌های جهانی فاصله ایجاد شده؛ بازیهای زمستانی بصورت متوالی شماره‌گذاری شده‌اند.

شماره‌ای که در پرانتز بعد از نام شهر/کشور قرار دارد نشان دهنده تعداد دفعات میزبانی آن شهر/ کشور است.


 مکان بازیهای المپیک تابستانی در عصر جدید

کشورهایی که بازیهای المپیک را میزبانی کرئده یا قرار است آنرا میزبانی کنند:

ایالات متحده(۸)، فرانسه(۵)، کانادا(۳)، آلمان(۳)، بریتانیا(۳)، ایتالیا(۳)، ژاپن(۳)، سوئد(۲)، سوییس(۲)، اتریش(۲)، نروژ(۲)، استرالیا(۲)، یونان(۲)، بلژیک(۱)، هلند(۱)، فنلاند(۱)، مکزیک(۱)، روسیه/اتحادجماهیرشوروی(۱)، یوگوسلاوی(۱)، کره جنوبی(۱)، اسپانیا(۱)، جمهوری خلق چین (۱)

کشورهایی که المپیک‌های تابستانی را میزبانی کرده یا برای میزبانی آن انتخاب شده‌اند:


ایالات متحده(۴)، بریتانیا(۳)، فرانسه(۲)، آلمان(۲)، سوئد(۲)، استرالیا(۲)، یونان(۲)، ایتالیا(۱)، کانادا(۱)، ژاپن(۱)، بلژیک(۱)، هلند(۱)، فنلاند(۱)، مکزیک(۱)، روسیه/اتحادجماهیرشوروی(۱)، کره‌جنوبی(۱)، اسپانیا(۱)، جمهوری خلق چین(۱)

 مکان‌های برگزاری بازیهای المپیک زمستانی در عصر جدید

  «بازیهای زمستانی المپیک»
«سال» «رقابتها» «شهر میزبان» «کشور»


۱۹۲۴ ۱ چامونیکس (۱) فرانسه (۱)
۱۹۲۸ ۲ سنت موریتس (۱) سوییس (۱)
۱۹۳۲ ۳ لیک پلاسید، نیویورک (۱) ایالات متحده (۱)
۱۹۳۶ ۴ گارمیسک-پارتن‌کرچن (۱) آلمان (۱)
۱۹۴۰ ۵ گارمیسک-پارتن‌کرچن (لغو) آلمان (لغو)
۱۹۴۴ ۵ کورتینا دی آمپرزو (لغو) ایتالیا (لغو)
۱۹۴۸ ۵ سنت مورتس (۲) سوییس (۲)
۱۹۵۲ ۶ اوسلو (۱) نروژ (۱)
۱۹۵۶ ۷ کورتینا دی آمپزو (۱) ایتالیا (۱)
۱۹۶۰ ۸ دره اسکوا، کالیفرنیا (۱) ایالات متحده (۲)
۱۹۶۴ ۹ اینزبروک (۱) اتریش (۱)
۱۹۶۸ ۱۰ گرنوبل (۱) فرانسه (۲)
۱۹۷۲ ۱۱ ساپورو (۱) ژاپن (۱)
۱۹۷۶ ۱۲ اینزبروک (۲) اتریش (۲)
۱۹۸۰ ۱۳ لیک پلاسید، نیویورک (۲) ایالات متحده (۳)
۱۹۸۴ ۱۴ سارایوو (۱) یوگوسلاوی (۱)
۱۹۸۸ ۱۵ کالگری، آلبرتا (۱) کانادا (۱)
۱۹۹۲ ۱۶ آلبرتویل (۱) {{فرانسه (۳)
۱۹۹۴ ۱۷ لیله هامر (۱) نروژ (۲)
۱۹۹۸ ۱۸ ناگانو (۱) ژاپن (۲)
۲۰۰۲ ۱۹ سالت لیک سیتی، یوتا (۱) ایالات متحده (۴)
۲۰۰۶ ۲۰ تورین (۱) ایتالیا (۲)
۲۰۱۰ ۲۱ ونکوور، بریتیش کلمبیا (۱) کانادا (۲)

کشورهایی که المپیک‌های زمستانی را میزبانی کرده‌اند و یا برای میزبانی آن انتخاب شده‌اند:

ایالات متحده(۴)، فرانسه(۳)، کانادا(۲)، ایتالیا(۲)، ژاپن(۲)، سوییس(۲)، اتریش(۲)، نروژ(۲)، آلمان(۱)، یوگوسلاوی(۱)


 
بازی‌های المپیک Olympijské kruhy

بازی‌های المپیک تابستانی    ۱۸۹۶ | ۱۹۰۰ | ۱۹۰۴ | ۱۹۰۶¹ | ۱۹۰۸ | ۱۹۱۲ | (۱۹۱۶)² | ۱۹۲۰ | ۱۹۲۴ | ۱۹۲۸ | ۱۹۳۲ | ۱۹۳۶ | (۱۹۴۰)² | (۱۹۴۴)² | ۱۹۴۸ | ۱۹۵۲ | ۱۹۵۶ | ۱۹۶۰ | ۱۹۶۴ | ۱۹۶۸ | ۱۹۷۲ | ۱۹۷۶ | ۱۹۸۰ | ۱۹۸۴ | ۱۹۸۸ | ۱۹۹۲ | ۱۹۹۶ | ۲۰۰۰ | ۲۰۰۴ | ۲۰۰۸ | ۲۰۱۲ | ۲۰۱۶ | ۲۰۲۰

بازی‌های المپیک زمستانی     ۱۹۲۴ | ۱۹۲۸ | ۱۹۳۲ | ۱۹۳۶ | (۱۹۴۰)² | (۱۹۴۴)² | ۱۹۴۸ | ۱۹۵۲ | ۱۹۵۶ | ۱۹۶۰ | ۱۹۶۴ | ۱۹۶۸ | ۱۹۷۲ | ۱۹۷۶ | ۱۹۸۰ | ۱۹۸۴ | ۱۹۸۸ | ۱۹۹۲ | ۱۹۹۴ | ۱۹۹۸ | ۲۰۰۲ | ۲۰۰۶ | ۲۰۱۰ | ۲۰۱۴ | ۲۰۱۸


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 21:7  توسط سعید دامغانی | 
وَرزش به فعالیتها یا مهارتهای عادی جسمانی‌ای گفته می‌شود که بر پایه یک رشته قوانین مورد توافق همگانی و با اهداف تفریحی، یا برای مسابقه، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، مهارت جویی یا آمیزه‌ای از این اهداف انجام می‌گیرد. تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد. برای نمونه پیکارهای شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده مسابقاتی انجام می‌گیرد یک گونه از ورزش بشمار می‌رود در حالیکه شنا در یک استخر معمولی یا در دریا یک تفریح شمرده می‌شود. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. ورزش و ورزش کردن طی سالیان طولانی از قالب یک تفریح و سرگرمی به قالب یک حرفه و فعالیت درآمده‌است و تعداد بیشماری از ورزشکاران حرفه‌ای در سراسر جهان از طریق ورزش به ثروت و زندگی رسیده‌اند. این یکی دیگر از خصوصیات ورزش به شمار می‌آید.

امروزه ورزش زنان نیز جایگاه خاصی در مجامع بین المللی پیدا کرده‌است.

واژه‌ ورزش‌ که از دیرباز معنای تمرین و ممارست داشت به هنگام‌ تصویب‌ «قانون‌ ورزش‌ اجباری‌ در مدارس‌» در ۱۶ شهریور ماه‌ ۱۳۰۶ خ‌ به طور رسمی به معنای امروزی وارد قاموس‌ واژگان‌ دولتی‌ ایران‌ شده‌ است‌.


 تاریخچه

 
یک تیم فوتبال زنان استرالیا
یک تیم فوتبال زنان استرالیا

.

توسعه ورزشها با توجه به تاریخچه کامل آنها به ما مطالب مهمی درباره تغییرات اجتماعی و همچنین به مقدار زیاد درباره خود ورزشها می‌آموزد.

کشف‌های بسیار مدرنی در فرانسه، افریقا و استرالیا درباره هنر غارنشین‌ها وجود دارد (برای مثال لاسکائوکس) را از زمان ماقبل تاریخ ببینید که شواهدی برای جشنهای مذهبی، رفتارها و غیره را نشان می‌دهد. بعضی ازتاریخهای این منابع به ۳۰۰۰۰ سال قبل مربوط می‌شود که با تاریخ نویسی کربنی ثبت شده‌اند. اگرچه شواهد مستقیم کافی درباره ورزش از این منابع وجود ندارد، منطقی است که تصور کنیم که فعالیتهایی در این دوران وجود داشته که معادل تعریف ورزش در زمان ما است.

واقعیت‌های هنری و ساختاری وجود دارد که نشان می‌دهد که چینی‌ها با ورزش و فعالیتهایی در ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح سروکار داشته‌اند. بنظر می‌رسد که ورزش ژیمناستیک یکی از ورزشهای محبوب و عمومی در چین باستان بوده‌است. آثار باقیمانده از فرعون‌ها نشان می‌دهد که تعداد زیادی از ورزشها، شامل شنا و ماهیگیری، بطور کامل توسعه و تکمیل شده بود و بطور منظمی در چندین هزار سال قبل در مصر باستان انجام می‌شده‌اند. سایر ورزشهای مصر باستان شامل پرتاب نیزه، پرش ارتفاع و کشتی گرفتن بود. ورزشهای ایران یا پرشیای باستان مانند هنر نظامی ایرانیان درزمان زرتشتیان ارتباط نزدیکی با مهارتهای دفاعی ورزمی جنگی داشت. درمیان ورزشهای دیگری که در پرشیا رواج داشت چوگان و شمشیربازی سوار بر اسب بود. در اروپا، علائم باقیمانده از ایرلند باستان شواهدی از شجره انسانهای مدرن هاکی ایرلندی را که استفاده می‌شود و برای آماده کردن جنگاوران برای جنگ را نشان می‌دهد که به ۱۳ قرن قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد.

میزان زیادی از ورزشها قبلا در زمان یونان باستان از قبیل، کشتی گرفتن، دویدن، بکس، پرتاب نیزه، پرتاب دیسکو، راندن گاری بودند. حوزه وسیعی از این فعالیت‌ها بطور قابل ملاحضه‌ای فرهنگ نظامی و توسعه ورزشها در یونان باستان را یکی بعد از دیگری نشان می‌دهد. از زمانی که یونانیها بازیهای المپیک را بوجود آورده‌اند، ورزش بخشی از فرهنگ این کشور شده که در زمانهای قدیم هر چهار سال یکباردر دهکده کوچکی در پلئوپونس که المپیا نامیده می‌شود برگزار می‌شده‌است.، این را ورزشها بطور فزاینده‌ای سازمان یافته و مققراتی برای آنها از زمان المپیک باستانی تا زمان وقرن حاضر وضع و تدوین شده‌است.صنعتی شدن زمان استراحت و تفریح بیشتری برای شهروندان کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه فراهم کرده و باعث شده مدت زمان بیشتری برای شرکت و انجام ورزشهای تماشایی و مسابقه‌ای ایجاد کند و شرکت بیشتر در فعالیتهای ورزشی را جلب کند وآنها را بطور قابل دسترسی افزایش دهد. این گرایش‌ها و تمایل‌ها با کارآئی مدیا ووسایل ارتباط جمعی گسترده و ارتباطات جهانی وسیع ادامه دارد. حرفه‌ای شدن در یک ورزش یک مورد و امتیاز خاصی شده و بعلاوه بودن آنها محبوبیت ومردمی بودن ورزشها را افزایش داده‌است، تا آنجا که طرفداران ورزشها شروع به تبلیغ و نمایش ورزشکاران حرفه‌ای از طریق رادیو، تلویزیون و اینترنت کرده اند—که همه آنها در تمرینها و رقابتهای ورزشی با ورزش‌های آماتور شرکت و نقش دارند.

در سطح جهانی فوتبال محبوب ترین و مردمی ترین ورزش در حالت کلی است.

 جایگاه ورزش در ایران باستان

دکتر گریشمن، باستان شناس فرانسوی درباره ورود آریان‌ها هزار سال قبل از میلاد می‌گوید: این سواران ایرانی با زن، بچه و گله وارد شدند و مزیت تقسیم ناحیه را بمالک کوچک متعدد به دست آوردند و بیشتر آنان همراه گروه سواران خود وارد خدمت امرای محلی گردیدند.


آریانها یکی از شعب کیرخاران مردمان هند و اروپایی بودند که شعبه اولی آنها بحساب می‌آمدند. برخی از باستان شناسان معتقد هستند که ساکنین اولیه آریانها یا آریاییها در قسمت شرقی و جنوب شرقی دریار خزر بوده و برخی دیگر آنها را به مردمان قفقازیه که به قسمت‌های جنوبی خزر آمده‌اند نسبت می‌دهند.

اینان مردانی بودند که بعنوان سرباز مزدور زندگی می‌کردند. ایشان سربازانی را تشکیل می‌دادند که می‌بایست یک روز جانشین امرائی بشوند که خود در خدمت ایشان بودند.

تاریخ مهاجرت آنها نیز بدرستی روشن نیست ولی بین دو هزار سال تا پانصد سال قبل از میلاد این قوم به سرزمین ایران آمده و افراد بومی و محلی را به جنوب برده‌اند.

بنابراین آریانها مردمانی قوی، سلحشور و صحرا گرد بوده و کار عمده شان پرورش حیوانات اهلی و شکار و سواری و تیراندازی بوده‌است.

ورزش و تقویت قوای بدنی و مهارت در جنگ و سواری و تیراندازی و راهپیمائی از اصول متداول این مردم بوده‌است قومی که دائما در حال کوچیدن و منازعه با بومی‌های محلی بوده و بقهر و غلبه زمینها و کشتزارها را تصاحب می‌کرده قطعا باید چالاک و سلحشور و بردبار و قوی اندام باشند.

این مردم بتدریج شهر نشین شده و ده و شهر و قصبه بوجود آورده‌اند از وقتیکه آریانها شهر نشین شدند همیشه مورد هجوم شعبه دیگر آریائیها – سکاها واقع شدند.

قبل از تشکیل دولت ماد، آریانها بشکل ملوک الطوایفی می‌زیسته و رئیس هر خانواده با قدرت کامل خانواده را اداره می‌کرد، و در مواقع جنگ یکی از رؤسای این خانواده فرماندهی لشکر را بعهده می‌گرفتند که بعدا مقام سلطنت از همین اختیارات بوجود آمد. در آن زمان هیچیک از امراء و سلاطین قدرت رئیس خانواده را تهدید نمی‌کردند.

از قرن نهم قبل از میلاد سه تیره بزرگ آریائی در سرزمین ایران به حکومت رسیدند، در مشرق باختری‌ها، در مغرب مادها و در جنوب پارسها.

آنچه از اخلاق و آداب این زمان روشن است حالت آماده گی قوم آریائی برای حرکت و جنگ و دفاع بوده و در این عصر کشت غلات کاملا مرسوم شده و در دهات و قصبات مزارع رونق بیشتری یافتند.

تربیت حیوانات اهلی را عملی ساخته و اسب و سگ از نظر فوایدی که در جنگ و سفر و حضر و نگهبانی رمه و گله داشتند بیشتر اهمیت داند.

 روحیه ورزشکاری

 
'""روحیه ورزشکاری"" به عنوان «مدیریت و نظر ملاحضه شده در هماهنگی با شرکت کنندگان شامل یک احساس عادلانه بازی، اخلاق و رفتار خوب نسبت به اعضای تیم و تیم مخالف، گرفتن یک روحیه مناسب و منطقی هنگام باخت تعریف می‌شود.»

تحریک و تحرک بخشیدن به ورزشها اغلب یک حالت ووسیله بیاد ماندنی نمی‌باشد. برای مثال، پیشقدمان دریانوردی و قایق رانی اغلب می‌گفتند که اغلب مسابقه قایق‌های باد شونده به معنی تحریک بخشیدن به مهارتهای یادگیرندگان قایق رانی و دریانوردی است. اما با وجود این، اغلب مهارتهای محرک برای افزایش قابلیت کارآیی و عملکرد در موقع رقابت بیشتر از یادگیری باهم ادغام می‌شوند. روحیه ورزشکاری یک روحیه یا حالتی را بیان می‌کند که از آن فعالیت یا رقابت بخاطر خود آن لذت می‌برند.این حالت عاطفی معروف توسط خبرنگار ورزشی Grantland Riceبه این صورت معنی می‌شود که مهم نیست که شما برنده یا بازنده شدید بلکه این مهم است که بازی را انجام داده‌اید.، " و شعار المپیک مدرن که توسط بنیان گذار آنPierre de Coubertinاین است.مهمترین چیز... این نیست که برنده نشدید اما این است که شما شرکت کردید، نمونه‌هایی از بیان این حالت عاطفی مناسب هستند. بیان می‌شود

اما اغلب فشار برای رقابت یا یک تمایل فردی برای احراز کارآیی&mdash مانند فشار و زور تکنولوژی&mdashمی تواند بر بازی لذت بخش و رقابت عادلانه توسط شرکت کنندگان تاثیر بگذارد.

افراد مسئول برای فعالیتهای تفریحی اغلب در جستجوی شناخته شدن و کسب احترام در ورزشها هستند که با پیوستن به فدراسیون ورزشها مانند کمیته بین المللی المپیک یا با تشکیل هیئت منظم وقانونی اقدام به این کار می‌کنند. دراین صورت ورزشها از حالت تفریحی به حالت رسمی عوض می‌شوند: در ارتباط با اعضای جدید اخیر از قبیل دوچرخه سواران BMX، کوهنوردان برفی، و کشتی گیران هستند بعضی از این فعالیتها جنبه عمومی و همگانی دارند اما شکل گیری غیر یکسان در فرمهای مختلف برای مدت زمان طولانی دوام داشته‌است. در حقیقت، مققرات رسمی ورزشها در ارتباط با زندگی مدرن و توسعه فزاینده‌است.

روحیه ورزشکاری، تحت هر اسمی مربوط به رفتار رقابت کننده در قبل، در طی و بعد از رقابت می‌باشد.نه تنها اگر یک ورزشکار برنده شود باید روحیه ورزشکاری خوبی داشته باشد وآن را حفظ کند بلکه اگر او ببازد باید همچنین این روحیه را حفظ کند. برای مثال در فوتبال روحیه ورزشکاری چنان ملاحضه شده‌است که برای معالجه یک ورزشکار زخمی از طرف مقابل توپ را به بیرون از زمین بازی شوت می‌کند که امکان معالجه او را فراهم سازند.بطور دوجانبه تیم دیگر انتظار دارد که توپ را در موقع پرتاب به داخل زمین بازی دریافت کند

خشونت در ورزشها شامل رد شدن از روی خط رقابت عادلانه و ایجاد خشونت و دعوا است. ورزشکاران، مربیان، طرفداران آنها و والدین بعضی وقتها رفتار خشونت آمیز را بر علیه افراد یا املاک و تاسیسات در نمایش ناراحتی از عادلانه بودن نمایش، احاطه طرف مقابل و عصبانیت یا جشن و سرور در پیش می‌گیرند

 سیاستها

موقعی که مشکلات سیاسی در محلها و مناطق مختلف وجود داشته باشد خیلی از موارد مبهم در ورزشها دیده می‌شوند.

هنگامی که آپارتاید رویه سیاسی افریقای جنوبی بود بسیاری از افراد ورزشکار بخاطر خواست وجدان خود در رقابتهای ورزشی در آنجا حاضر نمی‌شدند. بعضی این رویه را مشارکت موثری در فروپاشی و اضمحلال آپارتاید در آن منطقه می‌دانند و بعضی فکر می‌کنند که این کار عمر آن رویه را طولانی کرده و تاثیرهای بدی بجا گذاشته‌است.

در المپیک تابستان سال ۱۹۳۶که در برلین برگزار شد، شاید در نتیجه آن عوارض برگشتی آن این مسئله را نشان می‌داد، که موقعی که ایدئولوژی توسعه می‌یافت برای تقویت و گسترش یک دکترین مورد استفاده قرار گرفته بود.

در تاریخ ایرلند ورزشهای ایرلندی محلی به ناسیونالیسم فرهنگی مربوط شده‌اند. تا نیمه قرن بیستم میلادی یک شخص می‌توانست از شرکت در بازی فوتبال ایرلندی، هاکی یا ورزشهای دیگری که توسط انجمن ورزشکاران ایرلندی قبول شده بودند به دلیل شرکت در فوتبال یا بازی دیگرحمایت شده از طرف بریتانیای کبیر از بازی در تیمهای محلی محروم شود. تا زمان اخیر GAA به محروم سازی در بازی فوتبال و ]]اتحادیه راچبی[[ در بازیهای محلی ایرلندی ادامه می‌داد. این محروم سازی هنوز اعمال می‌شود، اما برای بازی فوتبال و راچبی که در پارک کروک بازی می‌شود تا زمانی که جاده لانسداو تعمیر می‌شود، اجازه داده شده‌است. تا زمان اخیر تحت قانون ۲۱ از GAA اعضای نیروهای امنیتی انگلستان و اعضای اعضای خانواده سلطنتی انگلستان از بازی در تیمهای ایرلندی محروم بودند اما، توافق نامه روز جمعه خوب در سال ۱۹۹۸ به واقعه این محروم سازی پایان داد.

ناسیونالیسم اغلب شواهدی عمومی برای ایجاد خشوند در ورزشها یا در گزارش افرادی است که در تیمهای ملی رقابت می‌کنند یا نکته پردازان و حضاری که می‌توانند یک مشاهده پارتیزانی نشان دهند می‌باشد. این گرایشها بر خلاف اصول بنیادی خود ورزشها است که آن را بخاطر خودش و لذت بردن از شرکت در آن جالب می‌داند، است.

 هنر

ورزشها وابستگی‌ها و ارتباطات بسیاری با هنر دارند. اسکیت روی یخ و تای چی، برای مثال ورزشهایی هستند که با نمایش‌های هنری در اساس خود نزدیک می‌باشند.: تماشای این فعالیتها با تجربه تماشای رقص باله نزدیک و یکسان است. بطور مشابه، فعالیتهای دیگری هستند که وجوه ورزشی و هنری در عمل و اجرای خود شامل می‌باشند، مانند عملیات هنری، ژیمناستیک هنری، بدن سازی ، پارکور، یوگا، بوسابول، پرش با اسبو غیره. شاید بهترین مثال گاوبازی است که در اسپانیا در صفحات هنری روزنامه‌ها گزارش می‌شود.

این حقیقت که هنر خیلی به ورزش‌ها نزدیک است بطوریکه در بعضی وضعیت‌ها محتملا با طبیعت ورزشها ارتباط دارند. تعریف «ورزش» که در بالا ذکر شده این عقیده را توسعه داده که یک فعالیت که اجرا و عمل می‌شود فقط برای منظورهای عمومی و معمولی نمی‌باشد، برای مثال، اجرای آنها برای احراز موقعیت‌ها نیست، اما اجرای آنها بخاطر خودشان و به روشی که بهتر می‌توانند اجرا شوند، می‌باشد.

این مورد خیلی مشابه به مشاهده عمومی و همگانی از ارزشهای تجلیل هنری است که به عنوان بعضی چیزهای گفته شده در بالا با ارزشهای عملکردی جدی از استفاده معمولی ازموارد نتیجه می‌شود. بنابراین یک تجلیل از ارزشهای هنری یک اتومبیل خوش شانس است که فقط مسیر Aتا B را طی نمی‌کند بلکه ما را از استفاده از آن شاد و خوشحال وآماده می‌کند و روحیه شاد و شادابی می‌بخشد.

به همان وضع، یک قابلیت ورزشی مانند پرش فقط ما را برای استفاده از روشهای مناسب برای پرش و اجتناب از موانع یا گذشتن از روی رودخانه‌ها خوشحال و راضی نمی‌کند.. آن ما را بخاطر توانایی، مهارت و سبکی که نشان داده می‌شود خوشحال و شاد می‌کند.

هنر و ورزش محتملا در زمان یونان باستان هنگامی که ژیمناستیک و سالیستنیک با تجلیل و تحسین از خدایان و تقدیر از زیبایی و هنر بدنسازی، شجاعان و کوههای آرت که توسط شرکت کنندگان نمایش داده می‌شدند، بطور واضحی ارتباط داده شده‌اند. واژه مدرن «هنر» به عنوان مهارت به این مورد آرت در یونان باستان مربوط می‌شود. نزدیکی هنر وورزش در این زمانها در طبیعت بازیهای المپیک نشان داده شده‌است، همانطور که ما دیده‌ایم، جشنهایی از فعالیتهای ورزشی و هنری، شعر خوانی، مجسمه سازی و آرشیتکت می‌باشند.

 تکنولوژی

تکنولوژی نقش مهمی در ورزشها دارد که به سلامت یک ورزشکار، تکنیک‌های یک ورزشکار یا ویژگیهای تجهیزاتی که از آنها استفاده می‌کند، مربوط می‌شود.

""تجهیزات"" چون ورزشها بطور رقابتی رشد یافته‌اند، احتیاج برای تجهیزات بهتر افزایش یافته‌است. کلوبهای گلف، راکت‌های بیس بال، توپهای فوتبال، اسکیت‌های حاکی، و تجهیزات دیگر بطور قابل ملاحضه‌ای با اعمال تکنولوژی جدید عوض شده‌اند

""بهداشت و سلامتی"" از چگونگی تغذیه تا معالجه زخمیها، که به اطلاعات در مورد بدن انسان در آن زمانها بستگی داشته، یک حالت و خصوصیات ورزشکار بالقوه افزایش یافته‌است. حالا ورزشکارها قادر هستند که تا سنین بالاتری بازی کنند، بسرعت زخمهای خود را مداوا کنند، و بیشتر و بهتر از ورزشکاران نسلهای قبلی آموزش و تعلیم ببینند.

""دستورالعملهاً" تکنولوژی پیشرفته فرصتهای جدیدی برای تحقیق در مورد ورزشها بوجود آورده‌است. حالا امکان آنالیز جنبه‌های ورزشها که قبلا خارج از درک وفهم بودند، امکان پذیر است. با امکان ضبط حرکات برای ثبت حرکات ورزشکار، یا استفاده از یک کامپیوتر پیشرفته برای نمایش سناریوی مدل فیزیکی، بطور فزاینده‌ای توانایی ورزشکاران را در مورد درک آنچه که آنها انجام می‌دهند و چطوری می‌توانند این اعمال خود را بهبود بخشند فراهم شده‌است.


 

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:10  توسط سعید دامغانی | 
 
راگبی ۱۵ نفره یا اتحاد راگبی یک ورزش گروهی پرطرفدار است که در زمین چمن (مشابه زمین فوتبال) و با یک توپ تخم مرغی شکل بازی می‌شود. این ورزش به همراه راگبی ۱۳ نفره (راگبی لیگ) یکی از دو شکل مهم ورزش راگبی فوتبال است.

در هر دو این ورزش‌ها کد دیگری از مسابقه با ۷ بازیکن نیز وجود دارد که با کمی تغییر در قوانین و به شکلی سریعتر بازی می‌شود. البته راگبی ۷ نفره در اتحاد راگبی بیشتر بازی می‌شود و در برنامه مسابقات برخی از المپیک‌های ورزشی مانند بازیهای آسیایی و بازیهای کشورهای همسود قرار دارد.

 نام

نام کامل این ورزش در زبان انگلیسی راگبی یونیون فوتبال (Rugby Union Football) و در زبان فرانسه (Rugby a XV) است.

در بیشتر مناطق دنیا به اختصار از کلمه راگبی یا راگبی فوتبال استفاده می‌شود.

در کشورهایی که علاوه بر راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره یا راگبی لیگ هم ورزش پرطرفداریست، این رشته را راگبی آنیِِن یا فقط آنین می‌نامند. مانند؛ استرالیا، نیوزیلند، جزایر دیگر اقیانوسیه و بریتانیا.

این ورزش در برخی کشورها فوتبال هم نامیده می‌شود. به ویژه در کشورهایی که فوتبال محبوبیت چندانی ندارد و ساکسر (Soccer) نامیده می‌شود. مانند؛ نیوزیلند، برخی مناطق استرالیا (در بیشتر استرالیا فوتبال به معنای فوتبال استرالیایی است؛ ورزش دیگری از خانواده راگبی)، و سایر جزایر اقیانوسیه. طرفداران راگبی در بریتانیا هم ممکن است ورزش خود را فوتبال بنامند، اما به طور کلی فوتبال در این کشور بیشتر به فوتبال اسوسییشن (Football Association) اطلاق می‌شود.

در امریکا و کانادا هم فوتبال به فوتبال امریکایی و فوتبال کانادایی گفته می‌شود و این رشته راگبی یا راگبی آنین نامیده می‌شود.

اما در زبان‌های فرانسوی ، ایتالیایی ، کاتالان و برخی زبان‌های دیگر این ورزش بیشتر راگبی ۱۵ نفره و راگبی لیگ هم راگبی ۱۳ نفره نامیده می‌شود.

 طرز بازی

مسابقات راگبی در دو نيمه 40 دقيقه ای برگزار می شود. بين دو نيمه ي زمان استراحت 10 دقيقه ای وجود دارد. مسابقات رده های سنی زير 19 سال و پائين تر در 70 دقيقه برگزار می شود. هر مسابقه يك داور و دو كمك داور دارد و استفاده از دوربين های تلويزيونی برای كمك به داور هم رايج است.

هدف مسابقه كسب امتياز است. كسب امتياز به دو روش انجام می شود:

 1. ترای (Try) : بر زمين گذاشتن توپ در محوطه دروازه حريف يک ترای محسوب شده و 5 امتياز دارد.
 2. گل: گذراندن توپ با ضربه پا از بين دو تيرك عمودی و بالای تيرك افقی دروازه حريف كه به سه روش انجام می پذيرد.
  1. در جريان بازی (Dropped Goal) در اين حالت توپ بايد قبل از شوت زمين را لمس كرده باشد. 3 امتياز دارد.
  2. پنالتی (Penalty) : يک ضربه ايستگاهی كه در صورت خطای بازيكنان تيم حريف زده می شود. 3 امتياز دارد.
  3. جايزه (Conversion) : بعد از به ثمر رساندن ترای يک ضربه ايستگاهی به تيم جايزه داده می شود. گل كردن اين توپ 2 امتياز دارد.

زمين مسابقه بايستی حداكثر 100 متر طول و 70 متر عرض داشته باشد. محوطه گل يعنی زمين آن سوی خط عرضی هم حداقل 10 و حداكثر 22 متر بايد ادامه پيدا كند.

تيرهای دروازه در مركز محوطه گل حريف قرار می گيرند و 5.6 متر از هم فاصله و تيرك افقی در ارتفاع 3 متری آنها قرار می گيرد. ارتفاع تيرك های عمودی بايستی بيش از 4.3 متر باشد. و به اين ترتيب دروازه شكل H پيدا می كند.

در طول مسابقه هر تيم صاحب توپ سعی دارد توپ را به محوطه گل حريف برساند. برای اين كار پاس دادن توپ با دست به سمت جلو ممكن نيست. توپ را فقط می توان به طرفين يا عقب پرتاب كرد.

پاس دادن توپ با دست نبايستی به سمت جلو انجام شود. شوت كردن توپ با پا به سمت جلو ممكن است اما پس از آن امكان پاس توپ وجود ندارد. ممنوعيت پاس به جلو موجب می شود كه همه بازيكنان هم تيمی كه از بازيكن صاحب توپ به دروازه حريف نزديكتر هستند، در موقعيت آفسايد قرار داشته و در صورت دخالت در جريان بازی خطاكار باشند.

بازيكنان تيم حريف برای تكل بازيكن صاحب توپ يعنی گرفتن و انداختن او به روی زمين تلاش می كنند. در اين وضعيت بازيكن صاحب توپ نمی تواند توپ را نگه دارد و بايد آن را پاس داده يا آزاد كند.

 نهادهای اداره كننده

هيئت بين المللی راگبی سازمان اداره كننده و قانون گذار ورزش راگبی در دنياست. مقر اين سازمان در دوبلين قرار دارد. شش اتحاديه منطقه ای عضو هيئت بين المللی راگبی هستند:

 1. كنفدراسيون افريقايی راگبی
 2. اتحاديه راگبی فوتبال آسيا
 3. انجمن راگبی امريكای شمالی و هند غربی
 4. انجمن اروپايی راگبی
 5. فدراسيون راگبی آنين اقيانوسيه
 6. كنفدراسيون راگبی امريكای جنوبی


 مسابقات

جام جهانی راگبی مهمترين تورنمنت اين رشته ورزشی است. اين مسابقات پس از جام جهانی فوتبال و المپيک مهمترين و پربيننده ترين مسابقه ورزشی دنياست. آخرين دوره اين رقابت ها در سال 2007 با قهرمانی افريقای جنوبی در فرانسه به پايان رسيد. آفريقای جنوبی در مسابقه فينال تيم ملی راگبی انگليس را شكست داد كه در صورت پيروزی می توانست اولين كشوری باشد كه 2 بار پياپی فاتح جام جهانی شده است. قهرمانی چهار كشور (افريقای جنوبی ، استراليا ، انگليس و نيوزيلند) در 5 دوره اخير مسابقات از فشردگی رقابتها حكايت می كند.

مسابقات قهرمانی شش ملت و رقابتهای سه ملت دو تورنمنت مهم ديگر ورزش راگبی هستند. قهرمانی شش ملت رقابتهايی ست كه هرسال ميان شش كشور صاحب راگبی اروپايی، يعنی: انگليس، ولز، ايرلند، اسكاتلند، فرانسه و ايتاليا برگزار می شود. در اين تورنمنت هر تيم يكبار با 5 تيم ديگر مسابقه می دهد.

تاريخچه پيدايش اين مسابقات به نخستين بازی بين المللی راگبی برمی گردد كه در شهر ادينبورگ در اسكاتلند تيم ملی اين كشور با يك گل تيم ملی انگليس را شكست داد. ولز و ايرلند در دهه 1880 و فرانسه در دهه 1900 به مسابقات اضافه شدند و عنوان مسابقات 5 ملت از دهه 1900 پديد آمد. در 1931 كشورهای اصلی فرانسه را به دليل نتايج ضعيف و شائبه حضور بازيكنان حرفه ای اخراج كردند. فرانسوی‌ها در سال 1939 برگشتند و به جز دوران جنگ جهانی دوم در تمام مسابقات بعدی حضور داشت. تيم ملی راگبی ايتاليا هم در سال 2000 به مسابقات اضافه شد.

مسابقات سه ملت ميان سه كشور نيمكره جنوبی يعنی افريقای جنوبی ، استراليا و نيوزيلند برگزار می شود. تيم ملی آرژانتين كه در آخرين دوره جام جهانی به مقام سوم مسابقات دست يافت از سال 2008 در اين مسابقات حاضر خواهد شد.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 17:4  توسط سعید دامغانی | 
 
يك مسابقه ليگ ملی راگبی در بريسبان، استراليا
يك مسابقه ليگ ملی راگبی در بريسبان، استراليا

راگبی 13 نفره يا راگبی ليگ يك ورزش گروهی است كه با يك توپ تخم مرغی شكل در يك زمين چمن مستطيل (مشابه زمين فوتبال) به وسيله دو تيم 13 نفره بازی می شود. راگبی ليگ به همراه آنين راگبی دو كد اصلی ورزش راگبی هستند. اين ورزش در شمال انگليس، استراليا و نيوزيلند بسيار پرطرفدار است. علاوه بر اين سه كشور ليگ حرفه ای راگبی در كشور فرانسه هم برگزار می شود و كشور پاپوا گينه نو هم آن را ورزش ملی خود قرار داده است.

مسابقات راگبی 13 نفره در بسياری از كشورهای ديگر همچون روسيه، امريكا و لبنان و برخی جزاير اقيانوس آرام نيز برگزار می شود و تاكنون 30 كشور به عضويت دائم فدراسيون بين المللی اين رشته ورزشی درآمده و صاحب تيم ملی هستند.

 پيشينه

پيدايش اين رشته ورزشی به اختلافات باشگاههای راگبی انگليس در اواخر قرن نوزدهم بر سر حرفه ای شدن ورزش برمی گردد. پس از اينكه در سال 1895 "اتحاديه راگبی فوتبال" دريافت دستمزد از سوی بازيكنان راگبی و حضور در مسابقاتی كه بليط فروشی در آن ها انجام می شود را ممنوع اعلام كرد. 21 باشگاه راگبی واقع در شمال انگليس كه اكثرا از بازيكنان طبقه كارگر تشكيل می شدند، در 29 سپتامبر 1895 "اتحاديه راگبی فوتبال شمالی" را بنيان نهادند.

تحريم های شديد سازمان جديد از سوی اتحاديه راگبی كه حتی بازيكنان آماتوری را كه با تيم های حرفه ای بازی می كردند مورد مجازات قرار می داد، موجب شد تا حتی برخی از باشگاههای آماتور راگبی در شمال انگليس از اتحاديه راگبی جدا و به سازمان جديد بپيوندند. به طوری كه در سال 1904 اتحاديه جديد اعضای بيشتری از اتحاديه سابق داشت.

تأسيس ليگ فوتبال (ساكسر يا فوتبال اسوسييشن) در سال 1888 موجب شد تا راگبی بازان هم به فكر ايجاد مسابقات منظمی با عنوان ليگ بيفتند. به اين ترتيب در سال 1901 مسابقات مشتركی ميان تيم های يوركشاير و لنكشاير با نام ليگ راگبی شمال آغاز شد. پس از آن با رايج شدن كلمه ليگ راگبی در سال 1922 نام اين سازمان به راگبی فوتبال ليگ تغيير يافت.

راگبی ليگ برای تمايز ورزش خود از مسابقات راگبی 15 نفره كه تحت نظر اتحاديه راگبی برگزار می شد، به مرور تغييراتی را در قوانين برگزاری مسابقه اعمال كرد، به طوری كه هم اكنون دو رشته ورزشی مجزا با مقرراتی متفاوت ايجاد شده اند.

راگبی در استراليا و نيوزيلند هم در سالهای 1907 و 1908 وضعيت مشابهی را تجربه كرد. برخی از باشگاههای راگبی در اين دو كشور با پذيرفتن مقررات اتحاديه شمالی راگبی (به همراه تغييراتی) سازمان هايی را با نام ليگ راگبی فوتبال تأسيس كردند. در سال های بعد تعداد طرفداران راگبی 13 نفره در اين دو كشور و بيشتر جزايراقيانوسيه از طرفداران راگبی 15 نفره بيشتر شد.


 نهاد های اداره كننده

فدراسيون بين المللی راگبی در 25 ژانويه 1948 در بوردو، فرانسه تأسيس شد. اين فدراسيون نهاد اداره كننده ورزش راگبی 13 در سراسر دنياست. مقر آن هم اكنون در سيدنی، استراليا قرار دارد و رياست آن برعهده كالين لاو استراليايی است.

 مسابفات مهم

 • جام جهانی راگبی 13 نفره(RLIF) مسابقاتی ست كه توسط تيم های ملی راگبی 13 نفره (يا راگبی ليگ) كشورهای عضو فدراسيون بين المللی راگبی و تحت نظارت اين فدراسيون برگزار می شود. اين مسابقات مهمترين تورنمنت راگبی 13 دنياست ومعمولا به عنوان مهمترين معيار سنجش قدرت تيم های ملی اين رشته ورزشی مورد ارزيابی قرار می گيرد.

در طول 12 دوره برگزاری اين مسابقات تيم ملی استراليا بی ترديد موفقترين تيم در تاريخ اين مسابقات بوده است. آنها موفق به تصاحب 9 عنوان قهرمانی در اين رقابت ها شده اند. بريتانيا هم با 3 قهرمانی در جای دوم قرار دارد.

 • جام جهانی راگبی 13 نفره بانوان: اين مسابقات از سال 2000 به همراه جام جهانی آقايان برگزار می شود.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 17:1  توسط سعید دامغانی | 
 
300

راگبی همه ورزش‌هایی را در برمی گیرد که از نوعی فوتبال که در مدرسه راگبی بازی می‌شد، ریشه گرفته‌اند. یعنی : راگبی ۱۵ نفره، راگبی ۱۳ نفره، فوتبال امریکایی، فوتبال استراليايی، و فوتبال کانادایی. البته امروزه رگبی فقط به همان دو ورزش اول گفته می‌شود.

 تاریخچه

در داستان های مربوط به پيدايش ورزش راگبی آمده است؛ در سال 1823 ويليام وب اليس دانش آموز مدرسه راگبی انگلستان در هنگام يك مسابقه فوتبال، توپ را با دست برداشته و شروع به دويدن با آن كرد! پس از آن با تغيير قوانين فوتبال ورزش جديدی در مدرسه راگبی ايجاد شد. قديمی ترين نوشته ای كه اين ماجرا در آن نقل شده به گزارشی از جامعه راگبی در سال 1897 درباره وجه تسميه اين ورزش باز می گردد. اسناد مدرسه راگبی نشان می دهد كه ويليام وب اليس دانش آموز اين مدرسه بوده و مدال افتخاری نيز به نام او در اين آكادمی موجود است. اما مدركی وجود ندارد كه بر صحت اين داستان گواهی بگذارد. هرچند نقش اساسی مدرسه راگبی در شكل گيری و تكامل راگبی غيرقابل انكار است و اولين مقررات اين ورزش در سال 1845 در اين مدرسه تهيه شده است.

يكی ديگر از ورزشهايی كه در پيدايش راگبی تأثير داشته، ورزش هارلينگ است كه در ولز و كورن وال (ناحيه ای در جنوب اسكاتلند) بازی می شد. در اين مسابقه بازیکنان برای رساندن یک توپ به دروازه حریف تلاش می‌کردند. دروازه‌ها معمولا چندین کیلومتر از هم فاصله داشتند و به این ترتیب فرصتی برای مسابقات بزرگ و پرهيجان بین روستاهای همجوار فراهم می‌شد. این ورزش در ولز کاناپان یا یا کاریاپان نامیده می‌شد.


 محبوبيت

راگبی هم اكنون در بسياری از نقاط دنيا به شكل حرفه ای و آماتور برگزار می شود. مسابقات آن در برخی از كشورها در زمره پرتماشاگرترين مسابقات ورزشی قرار دارد و بييندگان تلويزيونی و راديويی بی شماری دارد. هيئت بين المللی راگبی كه در 1886 تأسيس شد و فدراسيون اداره كننده ورزش راگبی ۱۵ نفره يا "اتحاد راگبی" است بيش از صد عضو از پنج قاره جهان دارد.

البته قدرت های اصلی اين رشته ورزشی كماكان كشورهای بنيان گذار (انگليس، اسكاتلند، ولز و ايرلند) و همچنین استراليا ، نيوزيلند، فرانسه و افريقای جنوبی هستند.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:59  توسط سعید دامغانی | 
 
توپ پلاستیکی ورزش سپک تاکرا.
توپ پلاستیکی ورزش سپک تاکرا.

سپک تاکرا (Sepak Takraw) ورزشی است که در جنوب شرقی آسیا پا گرفت و مشابه والیبال است.

 پیش زمینه و تاریخچه

ورزش سپک تاکرا ۵۰۰ سال قبل توسط خانواده‌ای سلطنتی در مالزی پایه‌گذاری شد که البته آن زمان یک بازی درباری و سلطنتی بود. نام این ورزش از دو زبان گرفته شده. سپک Sepak در زبان مالزیایی به معنای ضربه زدن و تاکرا Takraw در زبان تایلندی یعنی توپ. هنگامی که این ورزش متولد شد تا حد زیادی شبیه ورزش ژاپنی کماری "Kemari" بود. عده‌ای به شکل دایره می‌ایستادند و با چوب به توپ ضربه می‌زدند و ساعت‌ها به این بازی می‌پرداختند. به همین دلیل بسیار شبیه بازی کماری بود که بازیکنان یک دایره بزرگ تشکیل می‌دادند. ساعت‌ها بدون آن که توپ با زمین تماسی پیدا کند به آن ضربه می‌زدند و تا زمانی که توپ به زمین می‌خورد جزو امتیازات آن گروه محاسبه می‌شد. در سال ۱۹۶۵ این ورزش به چیزی شبیه والیبال امروزی با قوانینی شبیه آن انجام می‌شد. ضمن اینکه تور هم به آن اضافه گشته و کمی بین‌المللی‌تر شده بود.

 قوانین بازی

اندازه، ارتفاع زمین و ارتفاع تور بازی و به طور کلی سایز زمین مسابقه شبیه زمین بدمینتون است و هر تیم ۳ بازیکن دارد. قوانین فعلی آن تا حد زیادی شبیه والیبال اما ۵ فرق کلی دارد که به شرح زیر است:

 • استفاده از دست غیر قانونی است.
 • هر بازیکن ممکن است قبل از برخورد توپ به تور حداقل یک بار به آن ضربه زده باشد.
 • هیچ چرخش و دورانی برای موقعیت‌های دفاعی یک تیم نیست.
 • اگر توپ قبل از افتادن به زمین حریف با تور برخورد بکند یک امتیاز محسوب می‌شود.
 • اغلب مردم چیز زیادی در باره این ورزش جالب نمی‌دانند.

 سرویس زدن

بازیکنانی که این ورزش را انجام می‌دهند و بالاخص سرویس می‌زنند پای محوری‌شان را روی دایره سرویس که در زمین تعبیه شده قرار می‌دهند (در این حالت پا باید کاملاً ثابت باشد) و بازیکنانی که در نیم دایره کناری در چپ و راست زمین (نیم دایره‌ای به شعاع ۹۰ سانتی‌متر که با خط وسط زمین و خطوط کناری مرتبط بوده) ایستاده‌اند به انتخاب توپ را برای سرویس زننده پرتاب می‌کنند و او به توپ ضربه می‌زند. پس از انداختن توپ برای بازیکنی که سرویس می‌زند، ۲ بازیکن دیگر دوباره به موقعیت دفاعی خود باز می‌گردنند. هنگامی که بازی با ضربه سرویس آغاز می‌شود، مهاجم تیم می‌تواند از یک بار تا ۳ بار به توپ ضربه بزند. شما می‌توانید هنگام بازی از سر، پشت سر، پاها و هر جایی از بدنتان به غیر از بازوها از سر شانه تا انتهایی‌ترین قسمت انگشتانتان استفاده کنید.

 امتیازات بازی

هر تیمی که بتواند ۲ ست از ۳ ست بازی را از آن خود کند برنده مسابقه خواهد بود. هر ست ۱۵ امتیاز دارد که در ست سوم تنها کسب ۶ امتیاز برای پیروز شدن تیم مقابل کفایت می‌کند.

 توپ

دو نوع توپ در این ورزش مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک نوع آن غالبا از مواد پلاستیکی و مشتقاتش (فایبر گلاس) تشکیل می‌شود و نوع دیگر سال‌ها پیش از نوعی خیزران و بامبو بوده که اکنون منسوخ شده. توپی که از پلاستیک ساخته شده توسط انجمن آسیایی سپک تاکرا به عنوان توپ رسمی (در دو نوع مردان و بانوان) مسابقات شناخته شده‌است. وزن توپ بین ۱۷۰ تا ۱۹۰ گرم است و سایز محیطی آن ۴۰ سانتی‌متر می‌باشد. توپی کوچک‌تر از توپ هندبال و کمی بزرگ‌تر از توپ سافت بال.

 نکات مهم بازی

هر بازیکن می‌تواند تا آنجا که قدرتش را دارد بالا بپرد و ضربه‌ای که به توپ می‌زند در آن صورت شبیه حرکات آکروباتیک است. گفته می‌شود سرعت توپ در سپک تاکرا گاهی به ۱۴۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد.

 انواع سپک تاکرا

در حال حاضر در کل دنیا ۳ نوع سپک تاکرا انجام می‌شود:

 سازمان بین المللی سپک تاکرا

سران لیگ آسیایی سپک تاکرا (ASTAK) و لیگ بین‌المللی سپک تاکرا (ISTAK) هر دو در بانکوک تایلند مستقر هستند و در حدود ۱۸ کشور نیز به عضویت آن درآمده‌اند.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:55  توسط سعید دامغانی | 
 
شاون پولاک توپ را به‌سمت مایکل هاسی پرتاب می‌کند. مستطیل خاکی پیچ نامیده می‌شود. دو ردیف چوبی ویکت نام دارند و به دو خط سفید کریز گفته می‌شود.
شاون پولاک توپ را به‌سمت مایکل هاسی پرتاب می‌کند. مستطیل خاکی پیچ نامیده می‌شود. دو ردیف چوبی ویکت نام دارند و به دو خط سفید کریز گفته می‌شود.

کریکت ورزشی ست که با چوب و توپ در یک زمین چمن بیضی شکل بین دو تیم ۱۱ نفری بازی می‌شود. در مرکز زمین کریکت یک محوطه خاکی به طول ۲۲ یارد (۲۰٫۱۲ متر) وجود دارد. به این قسمت پیچ گفته می‌شود. چوب بازی «ویکت» نام دارد. توپ کریکت به اندازه مشت است و سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پرشده‌است.

کریکت در بیش از صد کشور بازی می‌شود. این رشته ورزشی پرطرفدار ترین ورزش کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش و سریلانکا است و در انگلیس، ولز، استرالیا، کنیا، زیمباوه، نپال ، نیوزیلند، افریقای جنوبی و جزایر انگلیسی زبان دریای کارائیب که با عنوان هند غربی در مسابقات بین المللی حاضر می‌شوند، یکی از پرطرفدارترین ورزش هاست.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:52  توسط سعید دامغانی | 
پـِینت‌بال (Paintball) یک نوع بازی گروهی که در آن چندین نفر در دو گروه رقیب با سلاحهایی که گلوله‌های رنگ پرتاب می‌کنند به مبارزه برای تسخیر پرچم گروه مقابل می‌پردازند.

زمین پینت‌بال

پینت بال را می‌شود در فارسی در قیاس با تیراندازی، «رنگ‌اندازی» نامید.

پینت بال یک توپ(گلوله) ژلاتینی (از جنس ژلاتین کپسول دارویی) است. که داخل آن با رنگ خوراکی پر شده است و پس از شلیک توسط تفنگ (مارکر مخصوص این ورزش) و برخورد به هدف ترکیده و رنگ آن پخش می‌شود که این نشانه مورد هدف قرار گرفتن است. به سادگی می‌توانید تصور کنید در نگاه اول این ورزش به مانند یک میدان جنگ واقعی است که هر کس که مورد اصابت قرار گرفته و رنگی شود از بازی حذف می‌شود تا یک تیم کاملاً تیم دیگر را حذف کند. این تنها یکی از 100‌ها سناریوی (داستان) تعریف شده این ورزش است و یا حتی خود شما با توجه به سلیقه شخصی خود یک سناریو تعریف کنید. از این ورزش به دلیل هیجان زیاد آن به عنوان مهیج‌ترین ورزش جهان یا شطرنج زنده به دلیل فکری بون آن یاد می‌شود .


 واژه های پرکاربرد این ورزش:

 • Marker: اسلحه، تفنگ: اسلحه ی بادی است که به‌وسیله ی آن توپ های رنگی مخصوص این بازی پرت می شوند.
 • Goggles: عینک محافظ: نام وسیله ایی است که برای حفاظت از چشمان و صورت استفاده می شود.
 • Doreetu : یک نوع سنگر بادی مثلثی شکل است که بازیکن باید روی زانوهای خود خم شده و از دو طرف آن شلیک کند .
 • Boddy Loder : پوسته مخزن گلوله ها را گویند.

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:50  توسط سعید دامغانی | 
 
مگان گيبسون از دانشگاه کشاورزی و معدن تگزاس در يك مسابقه سافت‌بال در امريكا توپ را پرتاب می‌كند
مگان گيبسون از دانشگاه کشاورزی و معدن تگزاس در يك مسابقه سافت‌بال در امريكا توپ را پرتاب می‌كند

سافت‌بال (به انگلیسی: Softball) يک ورزش‌گروهی است كه از بيسبال ريشه‌گرفته و در برخی كشورها به‌ويژه ايالات متحده امريكا بسيار پرطرفدار است.


 طرز بازی

|

در بازی سافت‌بال توپی به قطر 11 تا 12 اينچ (28 تا 30.5 سانتيمتر) توسط بازيكنی به نام "پيچر" به سوی بازيكنی از تيم حريف كه "بتر" نام دارد، پرتاب می شود. او با يک چوب دايره‌وار و نرم كه بت ناميده می شود، به توپ ضربه می زند. بازيكنان تيم مدافع برای دريافت توپ در جای جای زمين موضع گرفته‌اند. اگر يكی از بازيكنان تيم مهاجم بتواند قبل از گرفته شدن توپ توسط بازيكنان تيم مقابل، سه علامت مشخص شده در زمين را كه بيس نام دارند لمس كرده و در نهايت دست خود را به جايی كه در انتهای مسير مشخص شده بگذارد، امتياز به نام تيم آنها به ثبت خواهد رسيد. "بتر" بايد پس از پرتاب توپ توسط پيچر حركت خود را شروع كند.

سافت‌بال مستقيما از بيسبال ريشه‌گرفته. به همين جهت بيسبال را در تقابل با سافت بال، هارد بال هم می نامند.

 پيدايش

سافت‌بال در 1887 به عنوان يک ورزش‌زمستانی و نوعی از بيسبال كه بتوان در داخل سالن بازی كرد، در شيكاگو، ايالت ايلينويز ابداع شد.

دانشجويان دانشگاه های هاروارد و ييل برای شنيدن گزارش راديويی يك مسابقه فوتبال در باشگاه قايقرانی فارگارت جمع شده‌بودند. پس از اين كه نتيجه مسابقه مشخص شد و پول شرط بندی پرداخت شد. يك دانشجوی ييل يك دستكش بوكس را سمت يك هوادار هاروارد پرتاب كرد. او هم يك چوب برداشت تا او را بزند. جرج هانكوک فرياد زد كه به جای دعوا توپ‌ بازی كنيد. او دستكش‌ بوكس را برداشت، آن را گره زد و به شكل يك توپ درآورد. از دسته جارو هم به عنوان چوب بازی استفاده كرد. اين اولين مسابقه سافت‌بال بود كه در 16سپتامبر 1887 با امتياز 44-40 به پايان رسيد.

جرج هنكوک يك هفته بعد توپ دستكشی را ارتقا بخشيد و چوبی كوچكتر از چوب بيسبال درست كرد.

جرج هنكوک در اين انديشه بود كه بازيكنان بيسبال با اين بازی بتوانند در طول زمستان هم اين ورزش را در داخل سالن بازی كرده و آمادگی خود را حفظ كنند. توپی كه او ساخت نرم بود و زياد ارتفاع نمی گرفت و برای گرفتن آن نياز به دستكش نبود. باشگاه فاراگات به مركز اين ورزش تبديل شد و يك سال بعد اين بازی با نام اوت در-اين در به بيرون راه يافت. نخستين مجموعه قوانين سافت‌بال دو سال بعد در 1889 به چاپ رسيد.


 پيشرفت

نام سافت بال در 1926 پيدا‌شد. قبل از آن از نام‌های پامپ‌كين بال (كدو‌تنبل) و بيسبال داخل سالن استفاده می شد. نام‌های ديگر هم كيتن‌بال (بچه گربه)، داياموند بال(لوزی و زمين بيسبال) و ماش بال (بلال) بودند.

در دهه 1930 سافت بال در سراسر ايالات متحده بازی می شد و در 1934 شورای همسان سازی قوانين سافت‌بال شكل گرفت.

البته توپ 16 اينچی هانكوک و باشگاه فاراگات جای خود را به يك توپ 12 اينچی داد كه در مسابقاتی كه در سال 1895 توسط سرلوئيس رابر برای آتش نشانان برگزار‌شد، استفاده شده‌بود. امروزه از توپ 16 اينچی فقط در شيكاگو استفاده می شود.

در 1939 اين ورزش وارد استراليا شد. پس از جنگ جهانی دوم هم سربازان كانادايی سافت‌بال را به هلند بردند. سافت‌بال در 1963 وارد انگليس شد و اولين ليگ سافت‌بال زنان بريتانيا در 1982 شكل گرفت.

 مسابقات بين‌المللی

مسابقات جام جهانی سافت بال هر چهار سال يک‌بار برگزار می شود. در رده مردان تيم ملی نيوزيلند با پيروزی در سه دوره اخير مسابقات قهرمان جهان است. در سافت‌بال مردان تيم جوانان استراليا با قهرمان در سه دوره اخير مسابقات، تيم اول دنياست.

در سافت بال زنان تيم ملی امريكا هر سه دوره المپيک را فتح كرده و با پيروزی در 6 دوره اخير جام جهانی قدرت بی چون و چرای اين رشته‌ورزشی است. در گروه سنی جوانان هم تيم ملی سافت بال زنان ژاپن قهرمان دو دوره اخير مسابقات جام‌جهانی شده است.

از المپيک 1996 آتلانتا كه مسابقات در مهد رشته ورزشی سافت بال و بيسبال برگزار می شد اين دو رشته ورزشی هم در تقويم المپيک قرار گرفتند. مقررشد تا مسابقات سافت‌بال در گروه بانوان و بيسبال در گروه آقايان برگزار شود. هر سه دوره المپيک در رشته سافت‌بال با قهرمانی امريكا به پايان رسيد.

در جلسه سال 2005 كميته بين‌المللی المپيک در سنگاپور برای تعيين ميزبانی المپيک 2012 اين دو رشته اولين قربانيان سياست كاهش و جلوگيری از گسترش تعداد ورزش‌كاران و مسابقات و رشته‌های ورزشی المپيک شدند.


 محبوبيت

سافت بال در بيش از 100 كشور برگزار می شود. در حال حاضر 113 كشور مستقل عضو فدراسيون بين‌المللی سافت‌بال هستند.

اين ورزش در امريكا بيشترين تعداد بازيكنان را در ميان تمام رشته‌های ورزشی دارد. حدود 40 ميليون امريكايی حداقل يک‌بار در سال در يک مسابقه سافت‌بال شركت می‌كنند. در بسياری از شهرهای امريكا تيم‌های سافت‌بال توسط ميكده‌ها سازمان‌دهی می شوند. به همين جهت اصطلاح ليگ_آبجو سافت‌بال رايج شده است. تيم‌ها به‌طور مختلط از بازيكنان مرد و زن با سطوح مهارتی بسيار متفاوت سود‌ می برند. تقريبا تمام اين ليگ‌ها سافت بال "اسلوپيچ" را بازی می كنند.

علاوه بر امريكا سافت‌بال در ژاپن، استراليا، نيوزيلند، چين، تايوان، كانادا، كوبا و ايتاليا هم محبوبيت زيادی دارد.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:48  توسط سعید دامغانی | 
 
زمین فوتبال استرالیایی.
زمین فوتبال استرالیایی.

فوتبال استرالیایی (به انگلیسی: Australian rules football) یکی از انواع بازی فوتبال است که در زمره مهمترین ورزش‌های کشور استرالیا قرار می‌گیرد. این رشته در استرالیا معمولاً فوتبال یا فوتی نامیده می‌شود. این ورزش یکی از کدهای فوتبال است که از ورزشی كه در مدرسه راگبی انگلستان بازی می شد، ریشه گرفته‌است و قدمت آن به میانه‌های سدهٔ ۱۸۰۰ بازمی گردد.

 مقررات

هر تیم از ۱۸ بازیکن تشکیل می‌شود و مسابقه در یک زمین بیضی شکل (همانند زمین کریکت) بازی می‌شود. هدف هر تیم رساندن توپ به دروازه حریف و گذراندن آن با لگد از میان دروازه حریف است.


 محبوبیت

این بازی یکی از محبوبترین ورزش‌های كشور استرالیاست. در بعضی استان‌های جنوبی پرطرفدارترین ورزش و در ایالت های؛ استرالیای جنوبی، تاسمانی، ویکتوریا و منطقه شمالی محبوبترین ورزش در بین کدهای مختلف فوتبال است (راگبی آنین و راگبی لیگ و در سال‌های اخیر ساكسر انواع محبوب دیگر بازی فوتبال در استرالیا هستند). در کل کشور هم فوتبال استرالیایی ورزش اول زمستانی و پس از کریکت و شنا ورزش سوم تابستانی کشور است..[۱]

فوتبال استرالیایی بی شک محبوبترین رشته بومیان استرالیا است. در حالیکه فقط ۲٫۴٪ جمعیت استرالیا را بومیان آن تشکیل می‌دهند، ۱۰ ٪ بازیکنان لیگ ملی فوتبال استرالیايی (AFL) خود را از قبایل بومی استرالیا معرفی می‌کنند.

در خارج از استرالیا، فوتبال استرالیایی ورزش ملی کشور _حدودا ۱۰هزار نفری _ نائورو است.

مجموع تعداد تماشاگران مسابقات لیگ فوتبال استرالیایی (AFL) در سال ۲۰۰۷ به ۶٫۴۷۵ میلیون نفر رسيد و آمارهای رسمی نشان می‌دهد در فصل ۶_۲۰۰۵ در مجموع ۲٫۵ میلیون نفر يعنی 16% مردم كشور برای تماشای حداقل یک مسابقه لیگ بر سکوهای ورزشگاه‌ها نشستند. اين رقم برای استراليای جنوبی، تاسمانی و ويكتوريا به ترتيب 31% ، 30% و 28% است.<[۲]. پرطرفدارترين تیم‌های اين مسابقات ازشهرهای سیدنی و بریسبان هسند.

در سال ۲۰۰۵ این مسابقات در میان تنها ۵ لیگ ورزشی دنیا قرار داشت که میانگین تماشاگرانش در هر مسابقه بیش از ۳۰ هزار نفر بود. (پس از لیگ ملی فوتبال امریکا که بالغ بر ۷۰ هزار نفر تماشاگر داشت و بالاتر از لیگ ملی بسکتبال امریکا و بوندس لیگا دسته اول فوتبال آلمان و لیگ برتر فوتبال انگلیس).

ورزشگاه کریکت ملبورن _ همان ورزشگاهی که تیم ملی فوتبال ایران با شکست تیم ملی فوتبال استرالیا به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه راه یافت _، ميزبان دائمی مسابقه فینال اِی اف ال و بزرگترین ورزشگاهی است که مسابقات فوتبال استرالیایی در آن برگزار می‌شود. در فینال لیگ ۱۹۷۰ میان کارلتون و کالینگوود، رکورد ۱۲۱۶۹۶ تماشاگر در این ورزشگاه به جا گذاشته شد. در نوسازی ورزشگاه و صندلی گذاری آن ظرفیت ورزشگاه به ۱۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کرد.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:45  توسط سعید دامغانی | 
بیسبال نوعی ورزش گروهی است كه با چوب و توپ توسط نه بازيكن در يك زمين چمن بازی می‌شود. بيسبال در قرن نوزدهم از ورزش انگليسی كريكت ريشه گرفته است.


 پیدایش

بيسبال از بازی‌های متعددی كه با چوب و توپ بازی می شدند، اشتقاق پيدا كرده‌است. از جمله اين بازی ها می توان به ورزش قديمی راوندر كه در امریکای شمالی بازی می‌شد، ورزش انگليسی كريكت و ورزش بسيار قديمی رومانيائی اُينا نام برد.

نخستين مسابقه ورزش مدرن بيسبال كه در اسناد نوشتاری گزارش شده‌است، به مسابقه‌ای‌ در 4 ژوئن 1838 در بيچ‌ويل، انتاريو، كانادا مربوط می‌شود.

بيسبال در دهه 1860 حالت نيمه‌حرفه‌ای پيداكرد. نخستين تيم كاملا حرفه‌ای بيسبال در ايالات متحده، تيم سينسيناتی رد استاكينگز بود كه در 1869 تشكيل‌شد.

 ام‌ال‌بی

ام‌ال‌بی يا ليگ برتر بيسبال امريكا (Major League Baseball) كه هم‌اكنون با بيست‌و‌نه تيم امريكايی و يك تيم كانادايی برگزار می‌شود، در 1876 افتتاح شد. ام‌ال‌بی اولين ليگ ورزشی واقعی در ايالات متحده بود، تا سال 1972 بيشترين تماشاگران تلويزيونی را داشت و از 1972 به‌بعد همواره پس از ان‌اف‌ال (ليگ فوتبال امريكايی) دومين ليگ پربيننده بوده است.

در سال 2007 ميانگين تماشاگران اين مسابقات در هر بازی بيش از سی‌و‌دو هزار نفر بود و مجموع تماشاگران 2431 مسابقه آن به بيش از هفتاد‌و‌نه و نيم ميليون نفر می رسید.[۱] و با فاصله‌ای زياد پربيينده ترين ليگ ورزشی دنيا لقب گرفت. اين درحالیست كه هفده ليگ كوچكتر بيسبال اين كشور هم بيش از چهل ميليون تماشاگر در سال دارند.[۲]


 بيسبال در خارج از امريكا

نخستين ليگ رسمی بيسبال در خارج از امريكا و كانادا در 1878در كوبا شكل گرفت. كشورر كه هم‌اكنون سابقه‌درخشانی در اين رشته ورزش دارد و تيم‌ملی آن از هنگام شكل‌گيری مسابقات بين‌المللی در اواخر دهه 1930 همواره يكی از قويترين تيم های دنيا بوده‌است. ليگ‌های حرفه‌ای بيسبال پس از جنگ جهانی اول در كشورهای ديگری هم آغاز به‌كار كردند. از جمله؛

ايتاليا در سال 1948 دومين كشور اروپايی شد كه ليگ بيسبال را در كشور خود برگزار می‌كرد. بعد از جنگ جهانی دوم بيسبال در بسياری از كشورهای امریكای مركزی و كشورهای حوزه دریای کارائیب طرفداران زيادی يافت. برجسته‌ترين ليگ‌های راگبی در امریای لاتین؛

از دهه هفتاد رقابت‌های كارائيب بنيان‌نهاده‌شد، مسابقاتی كه ميان تيم‌های برتر چهار لیگ مكزيک، دومینیکن، كوبا و ونزوئلا برگزار می‌شود.

 بيسبال در آسيا

ژاپن يكی از اولين كشورهایی بود كه بیسبال به آن راه‌يافت. بیسبال خیلی زود مهمترين ورزش گروهی ژاپن شد. در سال 1936 نیپون بیسبال ليگ شروع به‌كار كرد.[۳] 864 مسابقه اين ليگ در سال 2006 بيش از بیست ميليون و چهارصد هزار تماشاگر داشت و چهارمین ليگ پرتماشاگر دنيا بود(پس از ام‌بی‌ال، ان‌بی‌ای و ان‌اف‌ال سه ليگ امريكایی بیسبال، بسكتبال و هاكی روی یخ).

ژاپنی‌ها و امریكایی‌ها اين ورزش را به ديگر كشورهای شرق آسیا هم بردند و بیسبال به ورزش اول کره‌جنوبی و تايوان تبدیل شد. ليگ حرفه‌ای بیسبال در کره‌جنوبی از 1982 و در تایوان از 1990 شكل گرفت.

بيسبال در سال 1994 وارد بازيهای آسيايی هم شد. ژاپنی‌ها اين رشته را در تقویم مسابقات هیروشیما قرار دادند، سه دوره اول اين مسابقات با قهرمانی تيم ملی ژاپن به پايان رسيد، اما در آخرين دوره مسابقات در سال 2006 تيم ملی بيسبال تايوان با شكست پنج تيم ديگر شركت‌ كننده (ژاپن، كره‌جنوبی، چين، تايلند، فیلیپین) به قهرمانی رسيد. چین و اسرائیل دو كشور آسیايی دیگری هستند كه به ترتیب در 2003 و 2007 لیگ حرفه‌ای بیسبال را تشكيل دادند.

 محبوبيت

این ورزش در بسياری از نقاط دنيا به‌ويژه امريكای شمالی و مركزی و شرق آسيا بسيار پرطرفدار است.

بيسبال ورزش ملی يا پرطرفدار ترین ورزش ایالات متحده آمریکا، كوبا، پورتوريكو، دومینیكن، پاناما، نيكاراگوئه، ونزوئلا در قاره امريكا و همچنين ژاپن، كره جنوبی و تايوان در آسيا است. مهمترين مسابقات داخلی این رشته ورزشی ليگ برتر بيسبال امريكا (Major League Baseball) است.

 بيسبال در المپیک

از المپيک 1996 آتلانتا دو رشته ورزشی بيسبال و سافت‌بال در تقويم المپيک قرار گرفتند و مقررشد تا مسابقات سافت‌بال در گروه بانوان و بيسبال در گروه آقايان برگزار شود.

اما در جلسه سال 2005 كميته بين‌المللی المپيک در سنگاپور برای تعيين ميزبانی المپيک 2012 اين دو رشته اولين قربانيان سياست كاهش و جلوگيری از گسترش تعداد ورزش‌كاران و مسابقات و رشته‌های ورزشی المپيک شده و از برنامه مسابقات المپيک 2012 لندن حذف شدند. در المپيك‌های بعدی برای برگزاری مسابقات اين دو رشته ورزشی رأی‌گيری به‌عمل خواهد آمد. بيسبال در سال 1994 وارد بازيهای آسيايی هيروشيما شد. سه دوره اول اين مسابقات با قهرمانی تيم ملی ژاپن به پايان رسيد، اما در آخرين دوره مسابقات در سال 2006 تيم ملی بيسبال تايوان با شكست پنج تيم ديگر شركت‌ كننده (ژاپن، كره‌جنوبی، چين، تايلند، فیلیپین) به قهرمانی رسيد.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:41  توسط سعید دامغانی | 
 
300px فينال مسابقات قهرمانی ايرلند در سال 2005
300px فينال مسابقات قهرمانی ايرلند در سال 2005

فوتبال گاليک ( Peil Ghaelach) نوعی فوتبال است كه بيشتر در ايرلند بازی می‌شود. اين بازی به همراه ورزش هارلينگ يكی از پرببيننده ترين ورزش‌ها در كشور ايرلند است.[۱] فوتبال گاليک از نوعی بازی بسيار قديمی ايرلندی به نام كايد منشاء گرفته‌ است. البته مجموعه قوانين فوتبال گاليک اولين بار در سال 1886 به چاپ رسيد.


 مقررات

 

فوتبال گاليک توسط دو تيم پانزده نفری در يك زمين مستطيل شكل به طول 130 تا 145 متر و عرض 80 تا 95 متر بازی می‌شود.[۲]

هر مسابقه فوتبال گاليک شصت دقيقه طول می‌كشد كه به دو نيمه سی دقيقه‌ای تقسيم شده‌اند. البته مسابقات بين‌ايالتی بزرگسالان در دو نيمه سی‌و‌پنج دقيقه‌ای و مسابقات زير دوازده سال در دو نيمه بيست يا بيست‌و‌پنج دقيقه‌ای برگزار می‌شوند.

فوتبال گاليک همانند ساير ورزش‌های ايرلندی به‌صورت آماتور برگزار می‌شود و تفسير قوانين ضد حرفه‌ای‌گری ورزش ايرلند برعهده اتحاديه بازيكنان گاليک قرار دارد.

 مسابقات

320px نمايی از ورزشگاه كروک پارک ميزبان فينال مسابقات قهرمانی ايرلند در سال 2004
320px نمايی از ورزشگاه كروک پارک ميزبان فينال مسابقات قهرمانی ايرلند در سال 2004

قهرمانی ايرلند مهمترين مسابقات اين رشته ورزشی است و هرساله بين سی‌و‌چهار تيم برگزار می‌شود؛ سی‌‌و‌دو تيم از سی‌‌و‌دوايالت كشور و دو تيم كه از مهاجران ايرلندی مقيم لندن و نيويورک تشكيل شده‌است.


 فوتبال گاليک و ساير انواع فوتبال

فوتبال گاليک شباهت‌هايی با تمام انواع راگبی فوتبال و به‌ويژه فوتبال استراليايی دارد. برخی معتقدند كه اين دو ورزش ريشه مشتركی دارند. اخيرا مسابقاتی بين بازيكنان فوتبال ايرلندی و فوتبال استراليايی با تلفيق قوانين هر دو ورزش برگزار می‌شود.


 فوتبال گاليک بانوان

فوتبال گاليک بانوان هم از دهه 1970 محبوبيت زيادی در ميان زنان ايرلندی پيداكرده‌است.

 فوتبال گاليک در خارج از ايرلند

فوتبال گاليک توسط مهاجران ايرلندی به ساير كشورها هم راه يافته‌است.علاوه بر لندن و نيويورک ديگر باشگاه‌های فوتبال گاليک در شهرهای مختلف بريتانيا، امريكا، كانادا، استراليا، اروپای قاره‌ای و آسيا درحال فعاليت هستند.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:38  توسط سعید دامغانی | 
والیبال ساحلی (به انگلیسی: Beach volleyball) یک ورزش المپیکی است که بر روی شن و با مقرراتی مشابه والیبال برگزار می‌شود.

در مسابقات رسمی والیبال ساحلی هر تیم از دو بازیکن تشکیل می‌شود و مربی و بازیکن ذخیره نیز حضور ندارند. اما در مسابقات تفریحی و غیر رسمی معمولا تیم‌ها با بیش از دو بازیکن تشکیل می‌شوند.

تاریخچه

نخستین مسابقه والیبال ساحلی در سال ۱۹۲۰ در سانتامونیکا، کالیفرنیا برگزار شد. سانتامونیکا هنوز هم یکی از مراکز والیبال ساحلی دنیاست. افزایش محبوبیت این ورزش از دهه ۱۹۸۰ اتفاق افتاد. اگرچه در سال‌های گذشته ایالات متحده امریکا و برزیل دو قدرت اصلی والیبال ساحلی بودند، اما در سال‌های اخیر استرالیا و چین هم توانسته‌اند خود را به عنوان دیگر قدرت‌های این رشته‌ورزشی مطرح کنند.

محبوبیت

این ورزش معمولا در نواحی ساحلی به ویژه جاهایی که ساحل شنی وسیعی دارند بازی می‌شود، ولی در برخی کشورهای محصور در خشکی نظیر سوئیس نیز محبوبیت زیادی یافته‌است.


 والیبال ساحلی در المپیک

والیبال ساحلی در المپیک بارسلون ۱۹۹۲ به عنوان یک ورزش نمایشی و از المپیک آتلانتا ۱۹۹۶ به عنوان یک رشته رسمی برگزار می‌شود. در این سه دوره والیبال ساحلی یکی از پر تماشاگر ترین رشته‌های المپیک بوده‌است. امریکا با سه مدال طلا، یک نقره و یک برنز و برزیل با دو مدال طلا چهار نقره و یک برنز دو تیم موفق این رشته ورزشی بوده‌اند. والیبال ساحلی در المپیک با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌شود و از هر کشور حداکثر دو تیم اجازه حضور در مسابقات را دارند.+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۷ساعت 16:14  توسط سعید دامغانی | 

كانو پولو

 

 

کانوپولو یک ورزش گروهی با توپ است، که بر روی آب و توسط دو تیم با 5 بازیکن (هریک بر روی یک قایق کایاک) انجام می‌شود. هر تیم تلاش می‌کند تا توپ را وارد دروازه حریف کند، در پایان تیمی که تعداد گل بیشتری به ثمر رسانده، برنده خواهد بود.

 پیشینه

این ورزش در بسیاری از نقاط دنیا قرنها بازی می‌شده‌است، چه به منظور تفریح و چه به شکل مسابقه. هم اکنون نهاد نمایندگی کننده این ورزش کمیته کانوپولو فدراسیون بین المللی قایقرانی است که هر دو سال مسابقات جهانی این رشته را برگزار می‌کند. کانوپولو ترکیبی از واترپولو و قایقرانی است، از نظر تاکتیکی به بسکتبال و واترپولو شباهت دارد. ورزشکاران این رشته باید مهارت زیادی در قایقرانی و کنترل قایق داشته و از سرعت عمل و قدرت بدنی بالایی ( به ویژه دست‌ها) برخوردار باشند.

 قوانین

از توپ واترپولو برای مسابقه استفاده می‌شود و هربازیکنی تنها تا 5ثانیه پس از تصاحب توپ حق مالکیت آن را دارد. دریبل زدن با انداختن توپ به سمتی دیگر وپشت سر گذاشتن بازیکن مدافع امکان پذیر است. تکل زدن بازیکن صاحب توپ با تنه زدن به شانه‌ها و پشت او انجام می‌شود. داور برای جریمه شخصی بازیکنان خطا کار از سه کارت سبز، زرد، و سرخ استفاده میکند. تعداد تعویض‌ها محدودیتی ندارد و اطلاع داور نیز لازم نیست، اما باید ابتدا بازیکن تعویض شده از محوطه خارج شود سپس یار جایگزین وارد بازی شود.

محوطه بازی 35متر در 23 متر مساحت دارد و محدوده آن به معمولا به وسیله طناب‌های معلق مشخص می‌شود ( مانند مسابقات شنا) . هر مسابقه دو داور دارد که هر کدام یک نیمه را کنترل می‌کنند و دوخط نگهدار هم دروازه را زیر نظر دارند. دروازه 1 متر عرض و 5/1 مترطول دارد و در ارتفاع دو متری معلق است. دروازه بان با نگهداشتن پاروی خود به شکل عمودی از دروازه دفاع می‌کند.

زمان بازی دو نیمه 10 دقیقه‌ای است و آغاز هر نیمه همانند واترپولو با قرار گرفتن همه بازیکنان رو به روی دروازه خودی و انداختن توپ به مرکز زمین توسط داور آغاز می‌شود.


 
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد ۱۳۸۷ساعت 14:32  توسط سعید دامغانی | 
رائول حالا به تاريخ فوتبال اسپانيا پيوسته است. گلزن نامدار ليگ قهرمانان، داراي همسري خوب و مهربان و حساب بانكي اي نجومي، پس چرا او تا اين حد زندگي را دشوار ميبيند؟ رائول گونزالس (Raul Gonzalez) از مشهورترين مردان قهرمان و ورزشكار در جهان است. او گلهاي فراواني در ليگ قهرمانان به ثمر رسانده و سه بار جام پر افتخار آن را بر بالاي سر خود گرفته است. او در اسپانيا از شهرت فراواني برخوردار است. زماني كه سر آلكس فرگوسن (Sir Alex Ferguson) او را بهترين بازيكن دنيا ناميد، خيلي ها در مورد اهانتها و تهمت هاي عجيب و غريبي که به او نسبت داده ميشد، سكوت اختيار كردند.
او خيلي جدي كار مي كند و در سختي ها همواره مي خندد. در رئال مادريد يك بازيكن ثابت و حياتي است. او از 17 سالگي به يكباره در دنياي فوتبال شناخته شده و همگان بازي پا به توپ او را تحسين كردند.

فلورنتينو پرز هر سال يك ستاره بزرگ خريداري مي كند اما كدام ستاره پس از اين همه سال، جاي رائول را در قلب هواداران رئال مادريد و اسپانيا گرفته است؟
هرچند زياد در محافل خبري و ورزشي حاضر نمي شود و دوست ندارد زياد مصاحبه كند و از حاشيه متنفر است، اما معتقد است: "احتياجي به توجه سايرين ندارم. دوستان من مرا به خاطر خودم دوست دارند، نه به خاطر شهرت، ثروت و قيافه!!"
او خيلي ساكت است، بسيار مؤدب است، تانگوي او همان قدر زيباست كه حركات پا به توپش. اما برخلاف اين همه روحيه مثبت همراه با خنده و شادي كه از او شنيده بودم، وقتي وارد دفتر مجله 4-4-2 شد خيلي غمگين به نظر رسيد. از او پرسيده شد كه آيا مشکلي برايت پيش آمده؟ ولي او فقط سكوت كرد. و كمي خنديد.

ستاره اي که با همه فرق دارداو همانطور كه توپ را كنترل مي كند، زبانش را نيز كنترل مي كند. بسيار منطقي و ساكت است. در زمين لاس روساس كه رئال مادريد از فدراسيون فوتبال اسپانيا اجاره كرده است، هميشه آخرين نفري است كه از زمين خارج مي شود و در حالي كه ساير بازيكنان با بي. ام. و. هاي خود به سرعت و با سر و صدا از ميان جمعيت عبور مي كنند، او صبر مي كند تا هيجانها فروكش كند و سپس از درهاي زرد پشتي زمين تمرين به آرامي و غرق در سكوت از آنجا خارج مي شود.

رائول با همه فرق دارد. وقتي مي خواهم از كارلوس بنويسم مي روم به سراغ صحراي افريقا؟ يا نه...سر بدون موي او و يا داندانهاي جالبش، درباره رونالدو از چيزهايي مثل هويج يا زانوي شكسته يا مردي كه ماهي يك بار زنش را طلاق مي دهد، درباره زيدان، خروسي كه گاهي عصبي مي شود، درباره بكهام، هواپيماي جتي كه او را در عرض سه ثانيه به كره ماه مي رساند تا به همه ثابت شود او ثروتمندترين است، اما راستش را بخواهيد نمي دانم كه بايد درباره رائول چه بنويسيم!

او دوست ندارد فيلم بازي كند يا در برنامه هاي تبليغاتي شركت داشته باشد. وقتي از او مي پرسم كه دوست داري اوقات گرانبهايت را چگونه بگذراني تا شايد سوژه اي به دستم بيايد او مي گويد: "دوست دارم پهلوي گرانبهاترين موجود دنيا يعني همسر زيبايم نشسته باشم و با او صحبت كنم. ديگر هيچ چيزي نمي خواهم"...خوب، با اين همه احساسات كه نمي شود حاشيه نويسي کرد! سعي مي كنم با ترفند هاي ژورناليستي او را تحت فشار قرار دهم تا شايد بشود مصاحبه را جنجالي كرد! اما سكوت او ربطي به مظلوميت او ندارد و خيلي هم روانشناسي مي داند و اجازه نمي دهد كسي او را تحت فشار قرار دهد. يك شلوار جين پوشيده است كه رنگ آن تازه در اسپانيا و مخصوصاً مادريد مد روز شده است و نشان مي دهد كه رائول به مد هم خيلي اهميت مي دهد.
چيزي شبيه بيوگرافي او در سال 1977 ماه ژوئن در شهر مادريد به دنيا آمده است. ستاره رئال از آتلتيكو مادريد شروع كرد و خسوس خيل تا زماني كه رياست آن باشگاه را به عهده داشت، رائول را در تيم جوانان آتلتيكو تمرين ميداد. او به همراه خانواده اش در سن 15 سالگي مجبور شد به خاطر شغل پدرش به كاستيانا نقل مكان كند. شخصا" در اين باره مي گويد: "خيلي شانس آوردم. سفر به كاستيانا باعث شد از آتلتيكوي فاصله بگيرم و به رئال مادريد پناه بياورم. جايي كه خانه اول و آخرم شد و براي هميشه آرامش خود را يافتم."

خانواده رائول هنوز هم از هواداران رسمي و بزرگ آتلتيكو مادريد هستند و در بازيهاي بزرگ مادريد، آنها با وجود بازي رائول در رئال، هواداران آتلتيكومادريد هستند.
رائول در اولين ديدار مادريد و آتلتيكو در خط حمله مادريد، پيروزي 4 بر 3 رئال را تجربه كرد. او در آن ديدار سه گل زد! و خب سران رئال مادريد را شگفت زده ساخت. رائول از 17 سالگي وارد رئال مادريد شد و اكنون فرزند رئال مادريد لقب گرفته است.

والدانو كه اكنون مدير فني يا مدير بخش ورزشي رئال مادريد است، درباره رائول مي گويد: "با ديدن او و اشتياقش براي بازي فوتبال به ياد جوانان مشتاق آرژانتيني مي افتادم. او عالي كار مي كرد و من در تمام بازي ها به او ميدان مي دادم تا روز به روز پيشرفت كند. آينده روشن و پر فروغ او را از همان سال ها در مقابل چشمانم به وضوح مي ديدم".

والدانو ادامه داد: "من گاهي او را در ترکيب نميگذاشتم و او بسيار عصبي و دلگير مي شد. بعدش نزد من مي آمد و مي گفت كه اگر مي خواهي پيروز شوي مرا وارد زمين كن. من هم مي دانستم كه راست مي گويد چون به محض ورود به زمين حريف را آنچنان گيج مي كرد كه اگر خودش در عرض 60 دقيقه گل نمي زد، لااقل باعث گلزني هم تيم هايش مي شد اما براي اينكه نتواند به من دستور بدهد گاهي حرف او را عليرغم شكست تيم گوش نمي كردم. چون بايد احترام به مربي را ياد مي گرفت".

رائول در اين باره مي گويد: "اين رفتار كودكانه ام را نمي توانستم عوض كنم. هر كسي ذات خود را دارد. در فوتبال نقش من گل زدن بود و والدانو هم اين مي دانست. بله قبول دارم من در نوجواني گاهي خيلي عصبي مي شدم و حتي يادم مي آيد كه چند بار در عالم كودكي خود با والدانو جنگ لفظي هم داشتم".

رائول 17 ساله در آن زمان كساني مثل لادروپ، ردوندو، ، هيه روي جوان! ... و خيلي از بزرگان را ملاقات كرد. او در لاليگا يك گلزن تمام عيار بود تا اينكه با زدن بيش از 200 گل به رائول بزرگ و ستاره تبديل شد. رائول درباره ورود فلورنتينو پرز به باشگاه رئال مادريد گفت: "وقتي پرز وارد باشگاه شد، خيلي از چيزها عوض شد. مخصوصاً وضعيت اقتصادي باشگاه كه به مراتب بهتر شد! به محض ورود او، رئال مادريد يك تور بزرگ آسيايي را براي نخستين بار تجربه كرد. ما در آن سفر پول زيادي به جيب زديم و بازيكنان كم كم متوجه شدند كه جدا از حقوقشان از راه هاي فراواني مي توانند ثروتمند شوند."


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 11:12  توسط سعید دامغانی | 

زندگینامه جان لوئیجی بوفون

او متولد ایتالیاست و انگار بیشتر از آنکه ایتالیایی باشد یک دروازه بان است

در 28 ژانویه 1978 در کارارا به دنیا آمد و در اوج شهرت و محبوبیت

لقب گرانترین دروازه بان تاریخ جهان را نیز به خود اختصاص داد .

بوفون 30 میلیون پوندی

بوفون هنگامی که یوونتوس برای خریدش از پارما مبلغ کلان 30 میلیون پوند

را به سران این باشگاه پرداخت گرانترین دروازه بان جهان شد و با امضایی

ارزشمند در سال 2001 پیراهن با ارزش یوونتوس را به تن کرد .

پس از شروعی عصبی در دل آلپی سال به سال به آرامش بیشتری دست یافت

و به مرور تبدیل به فردی ارزشمند برای یوونتوس شد . درک بالا و سرعت عمل

فوق العاده اش بیش از هر چیز نظر مسئولان یوونتوس و البته کل جهان را به خود

جلب کرد به طوری که باشگاهایی نظیر رئال . میلان . اینتر و ... حاضر بودند

مبالغی نجومی برای او بپردازند .بوفون وقتی در پارما بود و با این تیم قهرمان

جام یوفا شد شجاعت و جایگیری های بی نقصش برایش کافی بود که پیراهن

شماره 1 تیم ملی را نیز بر تن کند .

یک بدشانسی بزرگ و تلخ

به رغم بازیهای خوب و بی نقصش در مسابقات انتخابی یورو 2000 جی جی

بخاطر شکستگی انگشت دستش به ناچار از تورنمنت خارج شد . او این حادثه

را یکی از بدترین حوادث عمرش می داند . او در جام جهانی 2002 در تمامی

بازیها حضور داشت و حتی یک بازی از دیدارهای یورو 2004 را نیز از

دست نداد . در مسابقات جام جهانی 2006 با کتف آسیب دیده باز استقامت

نشان داد و با ایتالیا قهرمان جهان شد .

گذشته و دوران نوجوانی بوفون

بوفون در کارارا به دنیا آمد . خانواده اش . خانواده ای ورزشی بودند .

مادرش یعنی ماریا استلا یک پرتاپ کننده دیسک بود و پدرش یعنی آدریانو

یک وزرنه بردار قدرتی ! حتی دو خواهرش هم والیبالیست هستند و عمویش

نیز یک بسکتبالیست حرفه ای بوده است .

او از نظر فامیلی ارتباط دوری با لورنزو بوفون دروازه بان قدیمی میلان و ایتالیا

دارد . او در سن 14 سالگی بازیکن خط میانی بود اما به یکباره مجبور به بازی

درون دروازه شد . علتش هم یک حادثه بود زیرا هر دو دروازه بان دیگر مصدوم

بودند و جالب اینجاست که پس از دو هفته دروازه بان اصلی تیم شد . در 17 سالگی

نیز اولین بازی اش را در سری آ مقابل میلان انجام داد .

تعصب و وفاداری نسبت به یوونتوس

وقتی که یوونتوس به علت تبانی به سری ب فرستاده شد بسیاری از بازیکنان

دم از رفتن زدند کسانی مثل کاناوارو که در اینتر یک بازیکن ذخیره ای

بیش نبود اما در یووه هم به فوتبال اول جهان برگشت و هم کاپیتان ایتالیا شد

و یا زامیروتا که تمام شخصیتی که داره از یوونتوس داره . البته فقط اینها

نرفتن بلکه ابراهیموویچ . ویرا . امرسون و تورام نیز رفتن .

اما بوفون به همراه ندود و کاپیتان دل پیرو مانگار شد .

او در پاسخ به اینکه چرا در یوونتوس مونده می گوید : من آدم فراموشکاری

نیستم و یادم نمی رود که کی بودم و الان کی هستم من هر چی دارم از یووه

دارم همه این افتخارات را از یووه دارم و متشکر یووه نیز هستم  .

و در پاسخ به اینکه بازی در سری ب چگونه است ؟ می گوید : خب .

اینهم تجربه ای تازست . و مشتاقم که تجربه اش کنم .

انچه درباره بوفون باید بدانید

نام و نام خانوادگی : جان لوئیجی بوفون

متولد : 28 ژانویه 1978

محل تولد : کارارا . ایتالیا

سن : 28 سال

قد : 91/1

نام اختصاری : جی جی

وزن : 83

در جام جهانی 2006 آلمان 453 دقیقه دروازه ایتالیا رو بسته نگه داشته است

در جام جهانی 2006 آلمان فقط 2 گل دریافت کرده که یک گل به خودی بوده و

دیگری از روی نقطه پنالتی به دست آمده است

از سوی پله عضو 125 بازیکن برتر زنده دنیا قرار دارد

یکی از دلایلش برای موندن در یوونتوس الکس دل پیرو کاپیتان

محبوب تورینی است .

===========

لیگ سری آ

تعداد بازی

تیم

سال

9

پارما

96/1995

27

پارما

97/1996

32

پارما

98/1998

34

پارما

99/1998

32

پارما

00/1999

34

پارما

01/2000

34

یوونتوس

02/2001

32

یوونتوس

03/2002

32

یوونتوس

04/2003

37

یوونتوس

5/2004

18

یوونتوس

06/2005

==============

جام حذفی و اروپا

تعداد بازی در اروپا

تعداد بازی در جام حذفی

تیم

سال

0

0

پارما

96/1995

1

0

پارما

97/1996

8

6

پارما

98/1997

11

6

پارما

99/1998

9

1

پارما

00/1999

7

6

پارما

01/2000

10

1

یوونتوس

02/2001

15

1

یوونتوس

03/2002

6

1

یوونتوس

04/2003

11

0

یوونتوس

05/2004

4

2

یوونتوس

06/2005


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 12:19  توسط سعید دامغانی | 

مصاحبه فیفا دات کام با لوئیز فیگو

 

 

پس از سالها بازی در کشور اسپانیا ترجیح داد به اینترمیلان برود. اگرچه اینتر به مانند چند ساله اخیر چندان خوب بازی نمی کند ولی فیگو کار خود را به خوبی انجام می دهد. انتظار زیادی هم از او نمی رود.

فیفا دات کام برای گفتگو با لوئیز فیگو بازیکن پرتغالی اینترمیلان ایتالیا گفتگویی را با او در آپیانو جنتیله محل تمرینات این باشگاه ایتالیایی انجام داده است که شرح آن در ذیل می آید:

فیفا. چگونه شما و خانواده تان با زندگی در ایتالیا خودتان را تطبیق دادید؟

خیلی راحت. خانواده ام جایی که من راحت باشم خوشحال هستند، من از این لحاظ خیلی خوش شانس هستم. اساسا تطبیق دادن خودمان با زندگی جدید و فرهنگ جدید مشکل است اما در اینجا کارها خوب پیش رفت. ضمنا خانواده ام نیز چه در زمان های خوب و چه بد یاریگر من بوده اند.

فیفا. چه چیزی را شما در این کشور بیشتر دوست دارید؟

من به باشگاه و کسانی که در اینجا کار می کنند و همچنین هوادارانی که به من احساس خوبی می دهند علاقه مندم. همچنین من عاشق فرهنگ و غذای ایتالیایی هستم. من از کشوری با فرهنگ لاتین آمده ام که بسیار شباهت به اینجا دارد. تطبیق دادن خودمان با اینجا خیلی آسان بود.

فیفا. چه تفاوت بزرگی را بین فوتبال اسپانیا و ایتالیا می بینید؟

تفاوتهای عمده ای است. در ایتالیا اساس کار بیشتر به دفاع خوب کردن است، بیشتر زمان هم در تمرینات بر روی این نوع تاکتیکها کار می شود. اما در فوتبال اسپانیا بنظر من اطمینان بیشتری می توانید داشته باشید چرا که فضای بیشتری در اختیار دارید و در نتیجه می توانید بیشتر با توپ کار کنید. اما در اینجا من یک تجربه بزرگی بدست آورده ام و فکر می کنم که بعنوان یک بازیکن کاملتر شده ام.

فیفا. آیا شما هنوز هم به کسب اسکودتو امیدوارید یا این که هدفتان راهیابی به لیگ قهرمانان فصل بعد است؟

چنین امکانی هم وجود دارد اما من فکر می کنم که ما بصورت واقع گرایانه تر تمرکزمان را بر روی کسب مقام دومی جمع کرده ام.

فیفا. شما هنگامی که در اسپانیا بودید همیشه نامتان در ترکیب اصلی تیم قرار داشت چه در رئال مادرید و یا بارسلونا. اما در اینجا می بینم که تعدادی بازی را (اشاره به بازی مقابل رم) از روی نیمکت شروع کردید. چگونه با این وضع کنار می آیید؟

این تصمیمی بود که مربی گرفت. من تمرینات یک ماه قبل از شروع فصل را از دست دادم. بنابراین وقتی که من به اینجا آمدم در شرایط مناسبی نبودم و خودم را برای جبران زمانهایی که از دست داده بودم آماده کردم. در سیستم چرخشی نیز انتخاب با مربی است. هر بازیکنی می خواهد که در هر بازی ای حضور داشته باشد ولی چنین چیزی ممکن نیست. ما به انتخاب سرمربی احترام می گذاریم.

فیفا. شما یکی از کاپیتانهای تیم ملی پرتغال هستید (اسکولاری از سیستم چرخشی در کاپیتانی تیمش استفاده می کند که فیگو، پائولتا و کاستینها کاپیتانهای تیمش هستند) روابط شما با اسکولاری چگونه است؟

خیلی خوب. من فکر می کنم که روابط ما براساس دوستی و احترام بنا شده است. او شخصی است که دوست دارد با بازیکنانش زیاد صحبت کند و این زمینه اتحاد ما را بعنوان یک خانواده بزرگ ایجاد می کند. او واقعا فوتبال را درک می کند. من فکر می کنم که ما از این که تحت رهبری آدمی به باتجربگی او هستیم خیلی خوش شانس هستیم.

فیفا. نظر شما راجع به تیم های هم گروهتان در جام جهانی چیست؟

من درباره ایران چیزی نمی دانم چرا که تا به حال با آنها روبرو نشده ام. ما با تیمی از آن قسمت دنیا روبرو نشده ایم. بنابراین تا قبل از شروع بازیها به تجزیه و تحلیل پیرامون آنها خواهیم پرداخت.

مکزیک از آن جمله تیم هایی است که می تواند به مرحله بعدی برود. چند سال پیش من در تورنمنتی مقابل تیم ملی شان قرار گرفتم. آنها بازیکنانی عالی در اختیار دارند که خوب فوتبال بازی می کنند. اما در مورد آنگولا این که بازیکنان زیادی از آنها در پرتغال بازی می کنند. به مانند همه تیم های آفریقایی آنها از نظر فیزیکی تیمی قدرتی هستند.

فیفا. آیا شما کسی را بعنوان الگو می شناسید؟

بله. من بازی مارادونا را واقعا ستایش می کنم. چرا که در هر بازی از سطح بالایی برخوردار بود. هنگامی ام که جوانتر بودم از تماشای بازی میشائیل لادروب، زیکو و فان باستن لذت می بردم.

فیفا. شما از بازی در کنار چه کسی لذت می بردید؟ یا این که بگویید کدام بازیکن مقابل شما این چنین بود؟

این سوال خیلی سخت است چرا که من خوش شانس بوده ام از اینکه در کنار بهترین بازیکنان جهان کار کرده ام. بازیکنانی به مانند زیدان، رونالدو و ریوالدو. اما من فکر می کنم که لادروپ بهترین بازیکنی بود که مقابلش قرار گرفتم.

فیفا. شما بیشترین حضور را برای تیم ملی کشورتان (118 بازی) دارید. فکر می کنید چگونه به اینجا رسیدید؟

من نمی دانم. در این لحظه پاسخ دادن به این سؤال مشکل است. من امیدوارم که جام جهانی را به خوبی بگذرانیم و بعد از آن من خواهم دید که آیا می توانم برای تیم ملی بازی کنم یا نه. من در انتهای دوران فوتبالم هستم. فکر هم نمی کنم که به مربیگری بپردازم چرا که چندان مطابق نظرم نیست.

فیفا. اگر از شما خواسته شود بهترین لحظه از دوران حضورتان را انتخاب کنید چه می گویید؟

پاسخ این سوال هم سخت است. خوشبختانه من دوران خوبی داشته ام. شاید بگویم همه قهرمانی هایی را که داشته ام.

فیفا. شما در این مورد که الگوی خوبی برای جوانترها هستید چه فکری می کنید؟

من ترجیح می دهم که یک الگوی خوبی برای آنها باشم. رسانه ها در این روزها از همه جهت فوتبال را تحت پوشش خود قرار می دهند و بازیکنان به عنوان الگوی کودکان می باشند. هنگامی که به گذشته برمیگردم و زمانی که جوان بودم من نیز از چنین الگوهایی پیروی می کردم. این که بجای الگوی بد یک الگوی خوب باشی بهتر است.


 

زندگي نامه فيگو

لوئيز فيليپه مادريا كايرو فيگو در روز 4 نوامبر 1972 در ليسبون پرتغال بدنيا آمد. او در يك خانواده ي نسبتاً فقير بزرگ شد. فيگو مهارت هاي خود در فوتبال را در كسوت يك عضو جوان در يك تيم محلي فوتبال با نامOS PASTILHAS به همگان نشان داد.

او در سن 10 سالگي به افزايش مهارت هايش به عنوان يك بازيكن براي اسپرتينگ ليسبون (يكي از سه تيم بزرگ پرتغال) پرداخت.او اولين بازي خود را در سن 17 سالگي براي تيم اول اسپرتينگ انجام داد و در حالي كه يك جام پرتغال را از آن خود كرده بود تا فصل 96-95 به بازي در اسپرتينگ ادامه داد. در اين زمان بود كه فيگو بعد از امضاي دو قرارداد ناموفق يكي با پارما وديگري با يوونتوس از حضور در ايتاليا چشم پوشيد و با عقد يك قرارداد به عضويت باشگاه بزرگ بارسلونا درآمد. او در آن زمان تنها 22 سال داشت. سال 1998 كه مصادف بود با كاپيتان شدن فيگو در بارسلونا اين تيم برنده ي ليگ اسپانيا و سوپر جام اروپا شد. يك سال بعد بود كه فيگو در يك فصل هفت گل به ثمر رساند و نيز به مقام پنجم بهترين بازيكن سال در آن سال نائل گشت! كه البته مقام اول نصيب هم تيمي اش يعني ريوالدو شده بود. فيگو در دوران بازيش در بارسلونا 2 قهرماني ليگ، جام اسپانيا ، سوپر جام اسپانيا، سوپر جام اروپا و جام در جام قهرمانان را تجربه كرد.

ولي سال تحول در فوتبال فيگو سال 2000 بود . در فصلي كه به آخرين فصل حضور فيگو در تيم مبدل گشت او به همراه بارسلونا 30 گل به ثمر رسانده در 172 بازي ترك كرد. انتقال فيگو از بارسلونا به مادريد يكي از جنجالي ترين نقل و انتقالات تاريخ فوتبال است كه در حقيقت مسبب آن جنگ انتخاباتي لئوناردو سانز با فلورنتينو پرز بود.

پرز گفته بود كه اگر به عنوان رئيس رئال انتخاب شود اين ستاره ي اسپانيايي را كه به تازگي به طور خيره كننده اي در يورو 2000 درخشيده بود و نيز همگان او را عضو جدا ناشدني پارسا مي انگاشتند را به برنائبو خواهد آورد. در آن زمان كسي حرف او را باور نكرد. آن موقع خيلي بعيد به نظر مي رسيد كه بين اين دو دشمن ديرينه يعني رئال و بارسا توافقي صورت پذيرد، همچنين خود فيگو نيز دو مرتبه كذب شايعه هاي پراكنده شده در مورد اين انتقال جنجالي را بيان كرد بود. ولي گذشت زمان تائيدي بر صدق وعده هاي انتخاباتي پرز شد و سرانجام فيگو پا جاي پاي كساني مثل آلفردو دي استفانو، برندشوستر، و ميشل لادروپ از معدود كساني كه اين انتقال بزرگ را تجربه كرده اند گذاشت و به رئال مادريد پيوست . بدون شك او كه ي! كي از بهترين بازيكنان فوتبال اروپا مي باشدبعد از انتقال 56 ميليون دلاريش به رئال مادريد به گران قيمت ترين بازيكن جهان نيز مبدل شد و اين بازيساز رئال مادريد از 24 جولاي 2000 (در كنار شكستن ركورد بالاترين دستمزد جهان) با به ثمر رساندن گلي بسيار حساس در برابر انگلستان در يورو 2000 سالي فراموش نشدني را پشت سر گذاشت.

فيگو اين دهه را از ابتدا با كسب افتخار شروع كرد كه از اين قبيل مي توان به توپ طلائي از طرف فرانس فوتبال و نيز برگزيده بهترين بازيكن سال اروپا و دومين بازيكن منتخب دنيا از طرف فيفا اشاره كرد. فيگو به خاطر مهارت فراوانش در ارسال پاس معروف است او از طرف هواداران به عنوان بهترين پرنده نيز شناخته مي شود ونيز او حتي با بهترين بازيكن تاريخ رئال مادريد يعني دي استفانو نيز مقايسه مي شود. فيگو در زماني كه گل نمي زند و در زمين به دريبل زدن مشغول نيست يك آدم متاهل با يك بچه است كه از وقت گذراني بادوستانش نيز خرسند مي باشد. بخصوص در ساحل.

سوابق:

كشور : پرتغال
متولد: 4 نوامبر 1972، ليسبون
قد: 80. 1 متر
وزن : 67 كيلوگرم
پست بازي: بازيكن وسط
شماره: 10
وضعيت تاهل: متاهل داراي يك فرزند
باشگاه: رئال مادريد
باشگاههاي قبلي: اسپرتينگ ليسبون، بارسلونا
اولين بازي باشگاهي: 17 سالگي براي اسپرتينگ در فصل 91-1990
افتخارات : 2 قهرماني ليگ اسپانيا
جام حذفي اسپانيا
سوپر جام اروپا
جام در جام قهرمانان
برنده توپ طلائي فرانس فوتبال
بهترين بازيكن اروپا و....


 
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 9:54  توسط سعید دامغانی | 
همگان مي دانند كه مستر المپيا بزرگ ترين رويداد پرورش اندام جهان است و قهرمانان اين مسابقه ، سعي و تلاش زيادي مي كنند تا به عناوين دست يابند و اصلا راهيابي به اين مسابقه كار هر كسي نيست چون بايد از صافي هاي متعددي بگذرند ، تا بتوانند جواز ورود اين مسابقه را كسب كنند ، آن ها بايد حتما يا سال قبل جزو 10 نفر برتر اين مسابقه شده باشند ، يا اين كه در يكي از مسابقات معتبر : آرنولد كلاسيك ، شب قهرمانان ، نمايش قدرت و جايزه بزرگ ها و غيره شركت كرده باشند و توانسته باشند ، صاحب عنوان شده باشند كه براي ورود به همين مسابقات ذكر شده بايد كارت حرفه اي را داشته باشند و اين مسابقات هم دست كمي از مستر المپيا ندارد و براي به دست آوردن عناوين در همين مسابقات هم بايد سال ها تمرين كرد تا بتوان بر قهرمانان صاحب نام غلبه كرد ، قهرماناني كه براي بدست آوردن جايزه بيشتر از مستر المپيا وسوسه مي شوند تا در مستر المپيا شركت نكنند و خود را براي مسابقاتي همانند آرنولد كلاسيك آماده كنند . به هر حال ورود به مستر المپيا دست كمي از هفت خوان رستم ندارد .
البته سال 2002 جو ويدر پدر پرورش اندام جهان سنت شكني كرد و به گانتر شلير كمپ كه اجازه ورود به مستر المپيا را نداشت ، چراغ سبز نشان داد و او به عنوان شركت كننده افتخاري در اين مسابقه شركت كرد هر چند كه اين غول آلماني رو سفيد از كار درآمد و توانست به مقام پنجمي دست يابد و چند هفته بعد در اولين دوره نمايش قدرت توانست غول آمريكايي و قهرماني شش دوره مسترالمپيا را شكست سختي بدهد و به مقام اولي دست يابد . به هر تقدير ورود به مسترالمپيا كار هر كسي نيست و براي ورود به اين مسابقه بايد واقعا حرفه اي بود .
اما اولين كسي كه در اين مسابقه قهرمان شد لاري اسكات بود ، كسي كه نام كوچكش ( لاري ) پرورش اندام كاران را به ياد تمرينات سخت جلو بازو لاري و فاميليش ( اسكات ) هم ورزشكاران اين رشته را به وحشت مي اندازد و آن ها را به ياد تمرينات سخت اسكات پا مي اندازد . بيهوده نيست كه آرنولد عضلات ساق پاي خود را پيش اين قهرمان بزرگ تقويت كرد و از او به عنوان الگوي خود نام مي برد . اسكات اولين قهرماني مسترالمپيا را در سال 1965 در نیویورک آمريكا بدست آورد و در آن مسابقه به هيچ جايزه نقدي دست نيافت . چون براي مسابقه جايزه اي در نظر گرفته نشده بود . بد نيست بدانيد كه اسكات همانند آرنولد يك بازيگر بود اما هيچ گاه نتوانست شهرت او را بدست آورد .
او سال بعد هم توانست بر سكوي نخست بايستد . اين مسابقه باز هم در نيويورك امريكا برگزار شد ، اما طلوع سرجيو اليوا و آرنولد مساوي با غروب لاري اسكات بود و لاري اسكات در سال 1967 جاي خود را به سرجيو اليوا كه همانند روني كولمن يك پليس بود داد او هم اين مقام را تا سال 1969 نگه داشت و توانست در همين سال بزرگ ترين افتخار ورزشي خود را به دست آورد و آرنولد شوارتزنگر را مغلوب كند .
اين قهرمان كوبايي الاصل سه بار قهرماني خود را در نیویورک آمريكا به دست آورد . اما سال بعد يعني 1970 آرنولد افسانه پرورش اندام جهان در مسترالمپيا كه باز هم در نيويورك برگزار شد شركت كرد و اين بار توانست عنوان اولي اين مسابقه را به دست آورد . دومين قهرماني آرنولد در مسترالمپيا در ال 1971 بود و اين بار بعد از شش سال متوالي برگزاري اين مسابقه در قاره آمريكا مكان مسابقه به پاريس فرانسه نقل مكان كرد . از سال 1970 تا 1975 آرنولد توانست شش بار قهرماني خود را به صورت متوالي جشن بگيرد.
اما اين شش مسابقه در نيويورك ، پاريس ، اسن آلمان غربي ، نيويورك ، نيويورك و پورتوريا آفريقاي جنوبي برگزار شد و در ال 1975 مجموع جايزه مسترالمپيا به بالاترين حد خود يعني 25000 دلار رسيد ، در سال 1976 فرانكو كلمبو يكي از رقباي اصلي آرنولد از غيبت او نهايت استفاده را كرد و توانست در كلمبوس آمريكا فاتح اين مسابقه باشد . در اين سال مجموع جوايز به دو برابر رسيد . سال بعد ، 977 فرانك زين يكي ديگر از رقباي آرنولد در سال هاي قبل توانست به مقام اولي دست يابد و اين مقام را تا سه سال تكرار كرد . در سه سال قهرماني وي در كلمبوس آمريكا بود . سال 1980 را مي توان بازگشت موميايي ناميد . آرنولد پس از پنج سال غيبت اولين مسابقه خود را مسترالمپيا انتخاب كرد و توانست قهرماني اين مسابقه را در سيدني استراليا به دست آورد ، و در اين سال مجموع جوايز به 50 هزار دلار رسيد .
اما در سال 1981 در نبود آرنولد ، فرانك كلمبو بار ديگر مجال يافت تا مقام قهرماني اين مسابقه را در كلمبوس آمريكا به دست آورد . سال بعد يعني 1982 كريس ديكرسون مرد اول اين مسابقات بود . اين مسابقه براي اولين و آخرين بار در لندن انگليس برگزار شد . سال 1983 سال قهرماني ، قهرماني بود كه نتوانست بيشتر از يكسال حاكم اين مسابقه باشد .
سمير بن نوت كسي بود كه توانست اين مقام را در مونيخ آلمان به دست آورد . از سال 1984 تا 1991 شهرهاي نيويورك ، بروكسل بلژيك ، كلمبوس ، گوتنبرگ سوئد ، لس آنجلس ، ريميني ايتاليا ، شيكاگو و اورلاندو آمريكا شاهد قهرماني لي هني بودند . او كه توانست هشت بار پياپي عنوان قهرماني مسترالمپيا را به دست آورد از ديدگاه صاحب نظران به عنوان قهرمان واقعي شناخته نمي شود و آنها اين را بيان مي كنند كه در اين سال ها ضعف رقباي او باعث قهرماني لي هني مي شد . وقتي لي هني آخرين قهرماني خود را جشن گرفت مجموع جايزه اين مسابقه به بالاترين حد خود رسيد و 250 هزار دلار جايزه اين مسابقه بود . اما اين قهرمان سياهپوست كه بعد از سرجيو اليوا دومين سياهپوست اين مسابقات بود ، در كنار ضعف رقبا در خود نقاط قوت زيادي داشت به شكلي كه با استفاده از همين نقاط قوت توانست در سال 1991 دوريان يتس را شكست دهد و با هشت بار قهرماني پياپي در مسترالمپيا چندين سال ركوددار قهرماني در اين مسابقه بود .
بله نوبت به دوريان يتس رسيد ، كوه عضله كسي كه صاحبنظران در مورد او مي گويند يتس فقط به مدد عضلات غول بزرگ خود توانست بر رقباي خود غلبه كند و از لحاظ زيبايي وتناسب اندام چيزي ندارد.اين غول حجيمكه اهل انگليس است ميان معتقدان و صاحب نظران پرورش اندام هيچ وقت جايگاه خوبي نداشته و همواره مورد حمله آنها بوده، اما در كشور خود طرفداران زيادي دارد وشايد همين طرفداران بودند كه به او هفده درصد راي دادند و او را بعد از آرنولد به عنوان محبوب ترين بدنساز قرن برگزيدن.
دوريان يتس از سال 1992تا 1997به صورت متوالي توانست 6بار قهرماني مسترالمپيا را در كشورهاي فنلاند،امريكا به دست آورد و در سن 35سالگي از پرورش اندام خداحافظي كرد وجاي خود را به پليس آهنين ، يكي از حجيم ترين بدنسازان قرن داد. همه اين قهرمان را مي شناسند پس لازم به توضيح در مورد اين قهرمان نيست. روني كلمن فاتح 8 دوره مسترالمپيا قهرمان مقتدر امريكايي كسي كه از سالها از قهرماناني همچون دوريان يتس،ناصرالصونباطي، فلكس ويلر وحتي شان ري شكست خورد ولي در اخر توانست حاكم مسترالمپيا لقب بگيرد.و8بار پياپي قهرمان شود. روني كلمن از سال 1998تا سال2005توانست قهرمان اين مسابقه باشد وبه همراه لي هني به عنوان ركورد داران مسترالمپيا لقب بگيرند. او كه روزگاري روياي 10و11بار قهرماني را در سر مي پروراند حال در مقابل جي كاتلر متوقف شده است.كلمن كه سالها رقبايي همچون شان ري ، كوين لورون و پل ديلت را در پله دوم متوقف مي كرد حال خود برسكوي دوم ايستاده و شايد حالا معني جمله دنيا خيلي كوچيكه را بهتر بفهمد چرا كه جي كاتلري كه سالهاي 2001 ، 2003 ،2004 ،2005روي سكوي دومي مي رفت حال در سال 2006از بالاي سكوي اول خوشحال تر از هميشه به پايين و روني كلمن نگاه مي كند.
بدنيست در آخر بدانيد كه مسترالمپيايي كه روزگاري بدونه جايزه برگزار شد حال بالغ بر نين ميليون دلار جايزه ميدهد. ويكي از جذاب ترين مسابقات سال هست وتا كنون مبلغي بالغ بر 6ميليون دلار جايزه به شركت كندگان داده است. و42بار اين مسابقه به طور منظم برگزار شده است و11قهرمان توانسته اند بر سكوي اول اين مسابقه برسند.حال جاي تاسف دارد كه چرا اين مسابقه وارد پهناورترين قاره جهان آسيا نشده است و فهميدن اين مشكل نيست كه اگر اين مسابقه وارد آسيا شود و به توان چند دوره را در اين قاره برگزار كرد شاهد پيشرفت قابل توجهي در پرورش اندام اين قاره خواهيم بود.


 

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم فروردین ۱۳۸۷ساعت 13:41  توسط سعید دامغانی | 
امیر قلعه‌نویی سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران است. او تیم استقلال را در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران در سال ۱۳۸۵ به مقام قهرمانی رساند.

 بیوگرافی

«اردشیر قلعه نویی، فرزند محمد، تاریخ تولد: ۱۳۴۲» معروف به امیر قلعه نویی ( لقب در استقلال : ژنرال آبی ها )

او در خانوادهٔ پرجمعیت به دنیا آمد. ۷ خواهر و برادر بودند. پدرش یک خودروی «ولوو» داشت و با آن کار می‌کرد و خرج زندگی خانواده پرجمعیت اش را تامین می‌کرد اما روزهای تقریباً عادی خیلی دوام پیدا نکرد. اردشیر ۷ ساله بود که خبر دادند پدرش فوت کرده‌است. از سیزده سالگی شروع به کار کردن کرد و در کنارش فوتبال را نیز فراموش نکرد.

 آغاز فوتبال حرفه ای

اردشیر لارودی و ابوطالب اولین کسانی بودند که او را برای تیم‌های پایه یی راه آهن انتخاب کردند و بعد ناصر ابراهیمی او را به تیم بزرگسالان راه آهن برد. او در سال ۱۳۶۰ به تیم ملی جوانان دعوت شد که نمایش قابل قبولی هم از خود ارائه کرد اما چند ماه بعد ناصر ابراهیمی در اسفند ۱۳۶۰ از راه آهن به شاهین رفت. ابراهیمی از میان تمام بازیکنان نخبه ایی که در راه آهن داشت تنها امیر قلعه نویی را به شاهین برد. شاهین ملی پوشان زیادی در آن روزها داشت. نادر فریادشیران، دینورزاده، نصرالله عبداللهی، صادقی، حمید مجدتیموری و علی حیدری از این جمع بودند.

سال اول و دوم فعالیت ابراهیمی در شاهین پر تنش بود. او سال ۶۳ شاهین را رها کرد و جای خود را برای مدت کوتاهی به محراب شاهرخی سپرد. او نیز بعد از چند ماه جای خود را به نصرالله عبداللهی داد. پس از خداحافظی صادقی و رفتن دینورزاده، اردشیر ۲۲ ساله به عنوان کاپیتان تیم انتخاب شد. او اواسط لیگ سال ۶۶ پس از پیروزی ۲ بر صفر برابر پرسپولیس، شاهین را ترک کرد و به السد قطر رفت.

 حضور در استقلال تهران

زمستان ۱۳۶۷ او به تهران بازگشت و این بار سراغ باشگاه استقلال تهران رفت، پای میز قرارداد نشست و پیراهن آبی را بر تن کرد. اولین بازی اردشیر به عنوان بازیکن استقلال در تاریخ ۱۹/۱۲/۱۳۶۷ مقابل پرسپولیس رقم خورد. این بازی که در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی برگزار می‌شد به پنالتی کشیده شد و اردشیر پنالتی اش را از دست داد. در تیم آن روز استقلال به جز قلعه نویی، یکه، اردستانی و شکورزاده دیگر نفراتی بودند که سابقه بازی در شاهین را داشتند.

 بازیگری در تیم ملی

این بازیکن خلاق تا پایان دوره بازیگری اش تنها ۱۹ بازی ملی را در کارنامه ثبت کرد که اتفاقاً ۱۸ بازی آن در سن ۳۰ سالگی به بعد رخ داد. امیر اولین بار توسط ناصر ابراهیمی در سال ۱۳۶۴ به تیم ملی «ب» دعوت شد.

او در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ همراه تیم ملی به چین سفر کرد و اولین بار پیراهن تیم ملی الف را بر تن کرد اما تا سال ۱۳۷۲ هیچ گاه مجدداً به تیم ملی فراخوانده نشد یعنی ۲۱/۶/۱۳۷۲ دیدار ایران - بوسنی هرزگوین که با سرمربیگری علی پروین انجام شد. در کارنامه ملی قلعه نویی تنها یک گل زده آن هم به کویت دیده می‌شود.

 مصدومیت دوران بازیگری

او در سال ۱۳۶۸ دچار مصدومیت شدیدی شد. قلعه نویی دو مرتبه مصدومیت جدی را تجربه کرد که بار دیگر آن در سال ۱۳۷۳ بود.

 تجربه‌های مربیگری

 • مربیگری در تیم برق تهران
 • مربیگری در تیم کشاورز
 • مربیگری در استقلال اهواز
 • مربیگری در استقلال تهران
 • مربیگری در مس کرمان۱۳۸۶ نیم فصل دوم

مربیگری در شموشک نوشهر سال 1382

 مربیگری در تیم ملی

پس از قهرمانی استقلال تهران با قلعه نویی در سال ۱۳۸۵ و نتایج ضعیف تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ و از طرفی خاتمه همکاری ایران با برانکو ایوانکویچ، شرایط تازه یی برای قلعه نویی مهیا کرد. سرانجام او به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد و هم‌زمان در ادواری پست‌های مدیرفنی و رئیس سازمان فوتبال استقلال تهران را نیز بر عهده داشت. تیم ملی ایران با حضور او روی نیمکت در مسابقات جام ملت‌های ۲۰۰۷ آسیا با ضربات پنالتی مغلوب تیم ملی کره جنوبی شد و از این رقابت‌ها دست خالی بازگشت.


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 12:14  توسط سعید دامغانی | 
بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مسابقات بین المللی بنسازی که سالانه صورت می گیرد ، مسابقات قویترین مردان جهان است که توسط TWI سازمان دهی شده است. این مسابقات ، هر ساله در روزهای آخر سپتامبر انجام می گیرد.
25 نفر ابه عنوان شرکت کننده ، از پنج مرحلۀ مقدماتی عبور می کنند. سپس دو نفر اول در هر گروه به مرحلۀ فینال مسابقات صعود می کنند.
از کشور
ایران نیز در سال 2006 ، رضا قرایی به این مسابقات اعزام شد که نتوانست به فینال راه یابد.

 لیست قهرمان ها

سال قهرمان دوره محل برگزاری
2000 جان فیرتانن آفریقای جنوبی
2001 اسوند کارلسن زامبیا
2002 ماریوس پودزیانوفسکی مالزی
2003 ماریوس پودزیانوفسکی زامبیا
2004 واسیل ویراشتیوک باهاما
2005 ماریوس پوزیانوفسکی چین
2006 فیل فیستر چین
 

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 16:52  توسط سعید دامغانی | 
بازیکن فردی است که در یک مسابقه ورزشی بازی می‌کند. برخی مسابقه ها مانند کُشتی تک نفره اند. به این معنا که یک بازیکن از یک تیم در مقابل یک بازیکن دیگر از تیم دیگری بازی می کند. گروهی دیگر از مسابقات ورزشی بصورت تیمی یا گروهی برگزار می شوند. به این معنا که چند بازیکن از یک تیم در مقابل چند بازیکن دیگر از تیم حریف بازی می کنند. فوتبال، والیبال و بسکتبال از مسابقاتی هستند که تنها بصورت گروهی برگزار می شوند.


 فوتبال

بازیکنان میانه/هافبک ها با رنگ آبی نشان‌داده‌شده‌اند.
بازیکنان میانه/هافبک ها با رنگ آبی نشان‌داده‌شده‌اند.

در فوتبال بازیکن فردی است که بر پایهء قوانین فوتبال٫ فوتبال بازی می‌کند. در یک بازی فوتبال هر تیم ۱۱ بازیکن دارد که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است و بقیه یا پدافندگر یا بازیکن میانه و یا مهاجم هستند.

 دروازه‌بان

در بازی فوتبال به کسی که برای نگهداری و محافظت از دروازه می‌کوشد و مانع ورود توپ به داخل آن می‌شود دروازه‌بان می‌گویند. دروازه‌بان تنها بازیکنی است که می تواند از دستانش برای گرفتن توپ استفاده کند.

 مدافع/پدافندگر

مدافع یا پدافندگر بازیکنی است که در پشت هافبک ها قرار دارد و پیشترین و اولین هدفش پشتیبانی از دروازه‌بان است. وظیفهء اولیه او جلوگیری از حریف است برای گل زدن.

 هافبک/بازیکن میانه

هافبک یا بازیکن میانه بازیکنی است که جایگاهش بین پدافندگر(مدافع) و مهاجم است(در شکل با رنگ آبی نشان داده‌شده‌است). وظیفهء اصلی آن‌ها بی بهره کردن تیم حریف از توپ است(که معمولا با تکل انجام می‌شود)٫ تا توپ را به تصرف خود درآورند و برای مهاجمان خودی بفرستند.

 فوروارد/مهاجم

فورواردها یا مهاجمان بازیکنانی هستند که در نزدیک ترین ردیف به دروازهء حریف بازی می‌کنند که مسئولیت گل زدن را دارند.


 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم فروردین ۱۳۸۷ساعت 14:56  توسط سعید دامغانی | 
سر بابی چارلتون                 

تیم ملی انگلیس از تیم های پرطرفدار در کشورمان هست پس خالی از لطف نیست بدانیم بزرگترین بازیکن ایت تیم چه کسی بوده؟

خودشه، بابی چارلتون که با شوتهایش دروازبانان جرعت مقابله نداشتند

متولد: 11 اکتبر 1937 (در حال حاظر 70 ساله است)

ملیت: انگلیسی

پست: مهاجم

قد: 175 یانتی متر

ویژگی ها: جنگنده - شوتهای ویران کننده

افتخارات مهم شخصی: بهترین بازیکن تاریخ تیم ملی انگلیس و یکی از بهترینهای تاریخ لیگ برتر - مرد سال فوتبال اروپا در 66 -

بهترین بازیکن جام جهانی 66 - بهترین گلزن تاریخ تیم انگلیس

زندگی نامه ورزشی وی خیلی کوتاه خواهد بود چون او کل دوران اوج خود را در یک تیم سپری کرد

وی در تیم مدرسه فوتبال ایست نورث امبرلند کشف شد و در 19 سالگی و در سال 1956 به منچستر پیوست و تا سال 73 در منچستر ماندگار شد

17 سال بازی در منچستر نشان از علاقه- تعصب - و آمادگی بدنی وی را نسان می دهد

چارلتون در 752 بازی در منچستر 247 گل به ثمر رسانده و دیگر کسی نخواهد نتوانست به احتمال زیاد به رکورد او در منچستر دست پیدا کند

از افتخارات او سه قهرمانی لیگ انگلیس در 57-65-67 / قهرمانی در جام حذفی 63 / قهرمانی در جام باشگاههای اروپا در سال 68

در سال 73 وی منپستر را به قصد پرستون نورث اند ترک می کنه و یک فصل را در این تیم بازی می کنه که در 38 بازی 8 گل به ثمر رساند

و بالاخره در سن 37 سالگی تصمیم به خداحافظی می گیرد

در رده ملی باید خدمتتان عرض کنم که به احتمال زیاد (در جایی در این مورد اطلاعات پیدا نشد) وی در 3 دوره جام جهانی (62-66-70) بازی کرده که اوج قدرت وی در جام جهانی 66 لندن بوده که چشم ها را خیره کرد

اولین بازی ملی وی هم در سال 58 مقابل تیم اسکاتلند انجام شد که با برتری 4 بر صفر انگلیس به پایان رسید

وی در جام جهانی 66 با بازیهای درخشان خود و با قلبه بر آلمان به مقام قهرمانی رسیدند که چارلتون به عنوان بهترین بازیکن جام هم برگزیده

شد اما این پایان کار نبود و چارلتون در همین سال توپ طلای اورپا را هم مال خود کرد و بهتربن بازیکن اروپا شناخته شد

در این سال انگلیس با بزرگان خود از جمله بنکس در دروازه - بابی مور - هورست - هانت و ... آلمان آماده را مغلوب کرد تا کاپ قهرمانی به خانه برگردد

بابی چارلتون در 106 بازی ملی ، 49 گل به ثمر رساند که این تعداد گل زده هنوز هم پابرجاست

در دوره مربیگری هم در سال 74 تا 84 برای تیم ویگان اتلتیک خدمت کرد و از سال 84 تاکنون هم عضو هیئت رئیسه باشگاه منچستر بوده است

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 11:24  توسط سعید دامغانی | 
پت جنینگز

به سراغ یکی دیگه از دروازبانان بزرگ تاریخ میرویم که از جمله دروازبانان اسطوره ای به حساب میاد که سالها قبل از میادین سبز خداحافظی کرد. پاتریک آنتونی جنینگز ملقب به پت جنینگز در دوران خودیعنی اوایل دهه 70 و 80 از بهترین دروازبانان بوده.

متولد: 12 ژوئن 1945 در فیوری

ملیت: ایرلند شمالی

پست: دروازبان

مهمترین افتخارات: برترین بازیکن انگلیس از نگاه ورزشی نویسان در سال 73 / برترین بازیکن انگلیس از نگاه اتحادیه فوتبال در سال 76

پت جنیگز کار خود را در باشگاه نیووی تاون انگلیس آغاز کرد زمانی که تنها 15 سال داشت

60 تا 63 در این تیم گمنام بود تا توانست در فصل 64-63 در واتفورد اسمی برای خود پیدا کند . بازیهای این جوان بلند قامت و شیرجه های تابناکش مسئولان واتفورد رو به تمدید قرارداد وی مجبور ساخت اما بسیاری از تیمهای لیگ برتری خواهان این جوان بودند که سرانجام جنیگز یک فصل و 48 بازی بیشتر برای واتفورد نتوانست انجام دهد و آرزو بازی در باشگاه بزرگ برای وی به واقعیت مبدٌل شد

جنینگز در 19 سالگی در تاتنهام دنبال جای ثابتی بود که دیری نپایید این آرزو هم جامعه عمل به خود دید

جنینگز از اوج نمی افتاد و 13 سال تمام رو در تاتنهام گذراند تا هواداران هرگز وی را از یاد نبرند 472 بازی و 1 گل برای تاتنهام(در جام خیریه 67 که قهرمان هم شدند زد) به ثمر رساند 2 قهرمانی جام اتحادیه وقهرمانی در جام وفا 72 اوج قدرت وی بوده در سال 77 هم آرسنال مقصد بعدی وی بود. جنینگز هر روز بر شهرت خود اضافه میکرد. وی از سال 77 تا 85 در آرسنال بود 237 بازی برای این تیم انجام داد. در لیک برتر انصافا وی بهترین دروازبان بود و یکی از بهترینها در تاریخ لیگ انگلیس

فراموش نکنیم که بهترین دوران وی در همان تیم تاتنهام بود

در عرصه ملی وی در 18 سالگی به تیم ملی ایرلند شمالی دعوت شد و اولین بازی ملی وی در سال 1964 مقابل ولز بوده است

وی در 2 جام جهانی 82 و 86 حضور داشت که در جام جهانی 86 با 41 سال از پیرترین ها بود

وی در حالی در جام جهانی بازی میکرد که یکسال قبل از بازیهای باشگاهی خداحافظی کرده بود و بعد جام جهانی هم به طور کلی از میادین

خداحاظی به عمل آورد

پت جنینگز 119 بازی ملی دارد که سالها بیشترین تعداد بود که کمکم توسط افرادی از جمله ماتئوس کهنه 150 بازی،مالدینی 128 بازی شکسته شد جنینگز سابقه 22 سال بازیگری دارد و در دوران بازیگری 1000 بازی ملی و باشگاهی انجام داده است

وی را میتتوان در لیست 10 دروازبان برتر تاریخ قرار داد


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 11:22  توسط سعید دامغانی | 
گرد مولر

بدون مکس باید گفت وی یکی از برترین گلزنان تاریخ فوتبال بوده که خواندن زندگی ورزشی وی و امار گلزنی اش بدون شک شما را هم به تردید وا خواهد داشت. سعی کردم خلاصه اما جامع و مفید بنویسم

متولد: 3 نوامبر 1945 در نوردلینگن

ملیت: آلمان

پست: مهاجم

قد: 1/76

ویژگیها:

مهمترین افتخارات: بهترین گلزن بوندسلیگا و تیم ملی آلمان / 7 عنوان آقای گلی بوندسلیگا / 1 عنوان آقای گلی در جام باشگاههای اروپا

2 کفش طلای اروپا در سالهای 70 با 30گل و 72 با 40 گل

بهترین فوتبالیست آلمان در 69-67 / آقای گل جام جهانی 70 با 10 گل

آقای گل جام ملتهای اروپا در 76-72 در هر دو دوره با 4 گل / تنها بازیکنی که 2 بار در جام ملتها اروپا آقای گل شد

و مرد سال فوتبال اروپا در سال 70 (مرگ یارو اگه کمه بازم بگم)

وی مراحل رشد رو بدجوری سریع طی کرد . در 18 سالگی و در سال 63 در 31 بازی 46 گل به ثمر رساند تا مسئولان آلمان و تماشاگران از آمار گلزنی وی دهنشان باز بماند

این بازیهای خوب این نوجوان چشم مدیران بایرن مونیخ رو هم گرفت و در سال 65 و در 20 سالگی شروع به آغاز هیاهو درآوردن تماشاگران کرد و در هر بازی معمولا بیش از یک گل میزد و در نهایت یک آمار وحشتناک رو به جا گذاشت، وی طی 427 بازی 365 گل برای بایرن زد که تا بعد وی هیچکس به رکورد گلزنی وی حتی نزدیک هم نتوانست بشه

4 قهرمانی در بوندسلیگا (69-72-73-74) و 4 قهرمانی جام حذفی در همین سالها و قهرمانی در جام باشگاه های اروپا اوج مهارت گلزنی وی بود

در سال 79 و بعد ا ز14 سال بایرن رو ترک گفت و به تیم فورث لودردیل (امریکا) پیوستدر حالی که 34 ساله بود. با این سن جان من آمار گلزنی شو ببین 62 بازی و 68 گل از 82 تا 79 در این تیم بود و سپس خداحافظی

در عرصه ملی باید خدمتتون عرض کنم جام جهانی 70 و 74 اوج کار وی بوده است. در 70 که قهرمان میشوند وی عنوان بهترین گلزن رو به خودش اختصاص داد و در کل در 13 باری جام جهانی 16 گل زد

وی در 62 بازی ملی هم 68 گل زده و بهترین گلزن تاریخ تیم ملی المان هم هست

وی در 74 بازی در جام باشگاههای اروپا هم 62 گل به ثمر رساند

به نظر گرد مولر بهترین مهاجم حال حاضر ونیستلروی در اروپا و رونالدو در جهان است

وی در کودکی به تیم نورنبرگ علاقه داشته و گفته دوست داشتم مثل مکس مورلوک اسطوره باشگاه نورنبرگ باشم اما نمی دونست که تا حتی معروف میشه که تمام آمار و ارغام گلزنی در اروپا و مخصوصا آلمان رو میشکنه


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 11:21  توسط سعید دامغانی | 

فرانس بکن باوئر

متولد: 11 سپتامبر 1945 در مونبخ

ملیت: آلمانی

پست: مدافع لیبرو

قد: 181 سانتی متر

لقب: قیصر (kaiser)

خصوصیات: بازیساز - شوت زن - ضربه ایستگاهی زن

افتخارات مهم شخصی: سومین بازیکن برتر فوتبال بعد از (مارادونا - پله به عقیده خیلی از بزرگان فوتبال) - بهترین بازیکن تاریخ تیم ملی آلمان

دو بار مرد فوتبال اروپا شد (72 و 76 )- بهترین مربی تاریخ جام جهانی - وی در هر 3 دوره جام جهانی که قرار داشته در هر 3 دوره در تیم منتخب جام قرار داشته است بهترین مربی تاریخ جام جهانی - وی در هر 3 دوره جام جهانی که قرار داشته در تیم منتخب جام قرار داشته

قرار داشتن در تیم منتخب تاریخ جام جهانی البته در پست هافبک دفایی

بکن باوئر انصافا از بازیکن های کمیاب دنیای فوتبال به حساب میاد. زیرا با اینکه یک مدافع بود اما در کارهای هجومی و بازیسازی هم عالی عمل می کرد. فردی که اینقدر بهش بها داده شد که آلمانیها با

ارزش دادن به او سیاست ورزشی کشورشان را هم به اوج بردند و حالا همه از بکن باوئر یک مرد بزرک در امور تصمیم گیری و فیفا میدانند.

من سعی می کنم درباره فوق ستاره ها بیشتر بنویسم و خلاصه نویسی رو کمتر رعایت کنم

بکن باوئر فوتبال را در sc ویلشافن آغاز کرد و در 14 سالگی به جوانان بایرن ملحق شد و در 19 سالگی به تیم اصلی بایرن مونیخ پیوست

از سال 64 تا 77 یعنی سیزده سال را در باشگاه بزرگی چون بایرن ثابت بازی میکرد

در سال 64 کسی فکر نمی کرد این جوان 19 ساله بعدها به یک ابرستاره تبدیل شود

463 بازی و 47 گل زده ، همراه با بایرن نشان از بزرگی وی میدهد

قهرمانی های متعدد همراه بایرن که هر روز کلکسیون بایرن پررنگتر می شد

قهرمانی در بوندسلیگا در سالهای 69-72-73-74

سه مقام قهرمانی جام باشگاههای اروپا در فاصله سالهای 76-1974

قهرمانی در جام برندگان جام( جام برندگان اروپا) در سال 67 از مهمترین افتخارات باشگاهی وی بوده است

در سال 77 و در 32 سالگی به باشگاه کاسموس نیویورگ پیوست

و از 81 تا 83 هم به آلمان بازگشت و در 36 سالگی به باشگاه هامبورگ ملحق شد و در 28 بازی این تیم را همراهی کرد

و سر انجام در فصل (84-83) هم به کاسموس نیویورگ برگشت و بعد از کمتر از 1 سال ماندن، به طور حرفه ای کفش هایش را آویخت

در رده ملی وی در سه دوره جام جهانی بازی کرده(66-70-74) که دوران قدرت فوتبال آلمان هم بود

به ترتیب در جام جهانی 66 مقام دوم - در 70 مقام سوم و در 74 با شکست هلند قهرمان شدند که کاپیتان آلمان هم همین بکن باوئر بود

در کل وی 50 بار بازوبند کاپیتانی تیم آلمان را بر دست بسته و 482 بازی در بوندسلیگا انجام داده

بعد از پایان دوره بازیگری بکن باوئر علاقه خود را به مربیگری نشان داد و 2 جام جهانی 86 و 90 مربی آلمان بوده که واقعا و انصافا(واژه بهتری اگه هست بگین) دوران باشکوه تیم ملی آلمان بوده ، زیرا در 86 با شکست خوردن آرژانتین نایه قهرمان شدند و در 90 هم با مغلوب کردن آرژانتین قهرمان شدند تا بکن باوئر اوج قدرت یک مربی رو به دنیا نشان بده

وی در فصل (90-91) به عنوان مدیر فنی در تیم المپیک مارسی کار کرده است.

سمت فعلی وی هم رئیس باشگاه بایرمونیخ/ نایب رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و همچنین رئیس کمیته برگزارکننده جام جهانی بوده

واقعا سخته که یک بازیکن هم در دوره بازیگری و هم مربیگری بهترین باشد


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم فروردین ۱۳۸۷ساعت 11:19  توسط سعید دامغانی | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز
به خاطر دیدار از این وبلاگ از شما سپاسگزارم
مطالب این وبلاگ بصورت دسته بندی شده و در موضوعات مختلف تقسیم شده است
بنابر این تقاضا داریم تمام وبلاگ را تا انتها بخوبی جستجو نمایید تا موضوع مد نظرتان را بیابید متشکرم.

نوشته های پیشین
مرداد ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
آذر ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهریور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
اردیبهشت ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
آرشيو
آرشیو موضوعی
سید روح‌الله خمینی
سید علی خامنه‌ای
امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی
امیر سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی
ورزش
المپیک
ورزش زورخانه ای
پارالمپیک
محمود خوارزمی (پوریای ولی)
کشتی
جهان پهلوان غلامرضا تختی
فوتبال
آژاکس
یوونتوس
منچستر یونایتد
اف سی بارسلونا
سپاهان
بازیکن
سیروس قایقران
احمدرضا عابدزاده
علی دایی
خداداد عزیزی
کریم باقری
مهدی مهدوی کیا
مارتن استکلنبرگ
وحید هاشمیان
اشکان دژاگه
علی کریمی
جواد نکونام
زیدان
دیگو ارماندو مارادونا
پله
روبرتو باجو
ادگار داویدز
گابریل باتیستوتا
فرناندو تورس
الیور کان
پیتر اشمایکل
خوان سباستین ورون
فرانچسکو توتی
رونالدینهو
استیون جرارد
آندری شوچنکو
ناصر حجازی
بکن بائر
پائولو مالدینی
زلاتان ابراهیموویچ
کریستین رونالدو
جرج بست
آلساندرو دلپیرو
فابيو كاناوارو
آندره‌آ پیرلو
رائول گنزالس
آورام گرانت
جان لوئیجی بوفون
لوئیز فیگو
امیر قلعه نوعی
سر بابی چارلتون
پت جنینگز
گرد مولر
لئو یاشین
خوره لوئیس چیلاورت
هرنان کرسپو
ساموئل اتوو
مسعود شجاعی
يوهان كرايف
کارلوس توز
دونگا
رایان گیگز
اریک کانتونا
دیوید بکام
لمپارد
هوگو سانچز
ماتئوس
ملکه فوتبال
مارتا داسیلوا
لیگ جزیره
لیگ برتر
بوندس لیگا
لا لیگا
سری آ
فوتبال آمریکایی
فوتبال گيليک
فوتبال استراليايی
فوتسال
وحید شمسایی
عادل فردوسی پور
90 (برنامه)
وزنه برداری
محمود نامجوی
حسین رضازاده
خسرو وزیری
رزمی
هادی ساعی
برسلی
شطرنج
بوکس
بسکتبال
مایکل جوردن
اتومبیل رانی
فرمول یک
مایکل شوماخر
تنیس
راجر فدرر
رافائل نادال
ارغوان رضایی
ماریا شاراپووا
ژیمناستیک
کوهنوردی
هاکی
گلف
دارت
شنا
غواصی
دو و میدانی
اسکی
کانوپولو
بیسبال
سافت‌بال
پینت‌بال
كريكت
سپک تاکرا
چوگان
والیبال
والیبال ساحلی
سوارکاری
راگبی
راگبی ۱۳ نفره
راگبی ۱۵ نفره
قویترین مردان جهان
روح‌الله داداشی
بدنسازی
مستر المپیا
آرنولد شوارزنگر
آدیداس
نایک
پوما
ریبوک
دولچه و گابانا
کوروش کبیر
امیر کبیر
جمشید کاشانی
سعدی
ابوعلی سینا
فردوسی
جلال‌الدین محمد بلخی (مولوی)
سهراب سپهری
فروغ فرخزاد
رکوردهای جهانی گینس
سیلوستر استالونه
محمدعلی فردین
منوچهر نوذری
داوود رشیدی
خسرو شکیبایی
ایرج قادری
ناصر ملک مطیعی
شهره آغداشلو
ثریا قاسمی
حمیده خیرآبادی
آهو خردمند
نیکو خردمند
حسین پناهی
رضا شفیعی‌جم
مهران مدیری
مستر بین
لورل و هاردی
چارلی چاپلین
خواننده
آغاسی
آرش
ابی
اندی
بیژن
پوران
پری زنگنه
سیما بینا
سندی
سوسن
سیاوش قمیشی
شهرام شبپره
شکیلا
شهرام صولتی
شهره صولتی
شادمهر عقیلی
داریوش
حبیب
حمیرا
حسن شماعی زاده
جواد یساری
فریدون فروغی
لیلا فروهر
مهستی
معین
منصور
محمد اصفهانی
مرجان
هایده
علیرضا عصار
علیرضا افتخاری
ناصر عبدالهی
نازنین
کوروس شاهمیری
گوگوش
ویگن
یاس
جنیفر لوپز
مدرن تالکینگ
مایکل جکسون
دی جی
موسیقی سنتی ایرانی
محمد نوری
استاد شجریان
همایون شجریان
ایرج بسطامی
شهرام ناظری
ویدئو
ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
وزارت اطلاعات
ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
هوانیروز
درجات نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران
ژاندارمری
ساواک
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درجه‌های سپاه پاسداران
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
جهاد سازندگی
سازمان بسیج مستضعفین
سپاه ولی‌امر
شهید
توماس ادیسون
الکساندر گراهام بل
استاد پرهیزگار
سید محمدحسین طباطبایی (علم‌الهدی)
عبدالباسط
خلیج همیشه فارس
پیوندها
*کامپیوتر*
*انبیاء و ائمه اطهار*
امام عصروالزمان
سایت نگاهی به محیط زیست ودفاع از جانداران
قاطی پاطی
بهترین عکس ها و بازی ها
(ثمین)جون
ادگار داويدز
جدید ترین خبر های ورزشی
كانون هواداران استيل اذين
هیئت سه گانه استان قم
افتخار
لحظه های انتظار
..::'' Jok va SmS ''::..
مجله سرگرمی دینو
آرسنال
:: جایی برای با هم بودن::
پلی به گذشته
پیام شادی
سپک تاکرا کرمانشاه
فروشگاه ايروني مارکت
طرفداران بارسا عکس و کلیپ
فن آوری
دانلود همه چی (تحقيق و..)
لبیک :جهاد.ایثار :شهید.جانباز.آزاده
صاحب الامر.ع.
یاران امام
دانلود روز
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM